ye-logo.v1.2

Ветлікар Лідія Мацідон: «Навесні коти змінюють свої звички»

Суспільство 26494
Фото: Дмитра Скрипника

Хто з нас не чув вислову про те, що в кішки нібито дев’ять життів? Можливо, через цю дурницю навіть любителі котів, спираючись на « надзвичайну живучість» кішки, вважають, що в разі необхідності вона сама себе вилікує.

 Насправді, кішка - звичайне жива істота, і, окрім суто котячих недуг, так само, як і людина, страждає і від запалення легенів, і від камінців у нирках, і навіть від раку… Єдине, що кішка дуже терпляча тварина, і, приховуючи свій стан, буде триматися до останнього.
Про те, як зробити життя вашої кішки комфортнішим, а вік - довшим, наша розмова із лікар ветеринарної медицини Хмельницької міської ветеринарної лікарні Лідією Мацідон:
- Почнемо з самого початку. Людина хоче взяти кошеня. На що їй потрібно звернути увагу?
- Якщо немає можливості прийти до нас, потрібно знати кілька елементарних речей: у здорового кошеняти мають бути чисті очі (хоча, бувають породи, в яких підвищена сльозоточивість - це норма, наприклад, у в персів і похідних від них), вологий носик, відсутність сіркових нальотів у вухах. Наявність сірки мусить насторожити, бо у здорового кота вона якщо і є, то в невеликих кількостях. В ротику також не повинно бути ніяких виразок та ранок. Шерсть має бути рівна, блискуча, без клаптів, залисин та розчосів.
Поцікавтеся, що тваринка їсть, бо при різкій зміні харчування в котеняти виникають розлади травлення, причому, досить серйозні. Дуже добре, якщо, звичайно, є можливість, поживіться як воно оправляється. Несформований, зловонний кал з пухирцями повітря має насторожувати. Також зверніть увагу на об’єм живота. Навіть якщо котенятко поїло, в нього животик не має бути роздутим.
Якщо ж ви підібрали кошеня, його потрібно оглянути ще уважніше, адже вуличні тваринки можуть мати застарілі травми. Тому дуже добре було би принести його до нас. Крім того, його обов’язково потрібно обробити проти бліх і глистів. Для цього існує чимало препаратів. Від бліх можу порекомендувати фронтлайн, больфо. Проти глистів - квазіпіран, альбендазол-гель, - це препарати суспензіях. Можуть бути і в таблетках – каніверм, пірантел. Але важливо давати ліки відповідно до ваги тваринки. Тому її потрібно зважити, причому, з максимальною точністю. Для кошеняти це - плюс мінус 10 грамів, бо такі препарати досить токсичні. І даються вони після 8-10 годинної голодної дієти. І хоч на упаковці цього може не бути вказано, ми рекомендуємо її дотримуватися, бо так препарат краще засвоюється. Через 30 хвилин після прийому ліків кота можна годувати.
- Уявімо, що з кошеням усе нормально. Що повинен знати новий господар?
- Найперше, виділіть йому місце. Взагалі коти можуть спати де завгодно, починаючи від спинки стільця до каструлі. Подбайте про безпеку тварини, якщо ви живете на верхніх поверхах і у вас незасклений балкон та немає решітки на кватирках. Бувають випадки, що тварини, впавши з висоти, ламають кінцівки або навіть гинуть. Особливу увагу звертайте на пральні машини, тобто, не тримайте їх відкритими. Були такі випадки, що кішка забереться в машину, а хазяйка не подивиться і увімкне її. У нас були такі випадки, і, на жаль, вони завжди закінчуються трагічно.
- А як бути з туалетом?
- Як правило, коти дуже охайні тварини і ходять в одне місце. Але трапляється таке, що в якісь періоди свого життя вони можуть залишати сліди в різних місцях, навіть кішечки. Ось саме зараз період гону - сезонний період розмноження, і чимало власників можуть поскаржитися на те, що їхні котики влаштовують туалет де завгодно. Причина в тому, що таким чином вони намагаються заманити протилежну стать. Це не патологія, це біологічно нормально, але людям це шкодить. Досить часто, коли до власника кота (кішки) приходить хтось у гості, тварина, якщо вона некастрована, намагається перекрити новий запах, і мітить та паскудить ще більше.
Якщо це не період гону, така поведінка є помстою. І нам важко визначити , що могло образити тварину, бо в них своя логіка. Можливо, ви за щось покарали кота, або його дратують якісь запахи. На наш погляд запахи бувають приємні і неприємні. А для тварин - органічні і неорганічні.
- І що робити в таких випадках?
Існують препарати, які заспокоюють тварину, і вона не влаштовуватиме туалет по всій квартирі. З біологічних та нешкідливих можу порадити «Кіт-баюн», в період гону його капають тварині у рот, в залежності від ваги - 2-3 мілілітри на тварину двічі на день.
Але найкращий засіб - стерилізація. І єдине, що вимагається від власників, це коригування харчування, скільки стерилізовані тварини схильні до ожиріння.
Чому вона краща? Доведено, що рання стерилізація запобігає в подальшому виникненню проблем з маткою і молочними залозами, бо останні років 20 збільшується кількість захворювань молочних залоз злоякісного характеру. Це ж саме можна сказати з приводу запальних процесів матки, коли доводиться тварину оперувати в солідному віці, а це загрожує і важкими ускладненнями і навіть смертю. А коли стерилізувати молоденьку кішку, як правило в 6-8 місяців, коли вже сформовані органи, які ми видаляємо, то ризик таких захворювань значно знижується.
За даними Московського інституту онкології тільки один відсоток стерилізованих до року кішок може захворіти на онкозахворювання статевої системи. Однак ця цифра збільшується до15 відсотків у стерилізованих два роки кішок, і до 30 у тих, ком проведена ця операція у три роки. Після трьох років стерилізація фактично вже не впливає на те, захворіє тварина, чи ні. Але в будь-якому випадку стерилізація відкидає можливість розвитку патології яєчників та матки, бо їх не буде. Так само менше страждатиме і молочна залоза.
- У ветпаптеках є мало препаратів, які здатні заспокоїти статевий потяг у котів.
- Так, є препарати в краплях, в ін’єкціях, які пригнічують функцію яєчників. Я особисто проти них, оскільки це втручання в роботу гормональної системи, хоч тимчасове, але з наслідками. Для котів це - розвиток патології сім’яників, аж до онкопереродження, а в кішок - молочних залоз і матки.
Якщо ж ви все-таки даєте коту ці препарати, давайте їх у період спокою. Коли ж дати в період, близький до гону, можливі серйозні побічні ефекти. До нас часто приносять молоденьких кішечок, яким давали такі краплі, зі скаргами на гнійні виділення. А там уже серйозні проблеми, аж до онкології тож доводиться видаляти матку.
Є хазяї, які просто не пускають кішку до кота. Це більш безпечніше, ніж дати краплі.
- Буває, що тваринка не має ознак якогось захворювання, а в’яла, ослаблена, не рсоте. Може, існують якісь вітаміни для котів?
- Це - гамавіт і катозал. Це препарати, які можна колоти молодняку - кошенятам, цуценятам. Раз на добу - підщкірно, протягом 5-10 днів по 0,5 мілілітра. Це додаткове джерело вітамінів, і тварина одразу почне рости і набирати вагу. Є ще жиророзчинні вітаміни - продевіт, тетравіт, тривіт. Ін’єкції робляться раз на 3-5 днів, але з цими препаратами потрібно бути обережними.
Якщо ваш кіт не виходить на вулицю, можна купити у ветаптеках спеціальну травичку для котів, яку висівають на марлю. А ще коти залюбки їдять тимофіївку, траву, яка росте повсюди. Але перед тим, як дати її коту, помийте.
- Що робити, коли у тваринки розлади травлення, блювота? Ви скажете, їхати до вас, але що робити тим, то не має такої можливості? И можна давати кішці активоване вугілля?
- Найперше - включити прийом їжі. Дівати тільки пити. І адсорбенти - препарати, які на себе забирають токсини та продукти розпаду. Це - сорбекс, активоване та біле вугілля, біла глина, фосфалюгель.
Дорослому коту за раз можна дати і дві таблетки активованого вугілля, але перед цим його треба поламати на кілька кусочків та обов’язково зволожити, бо суха таблетка може спровокувати блювання.
Білу глину розводимо до консистенції сметани (2/3 чайної ложки порошку розводимо до 10 мілілітрів готового розчину), і коти п’ють її із задоволенням.
- Які ще «людські препарати» можна давати котам? Наприклад, аспірин, анальгін…
- З аспірином та анальгіном треба бути обережними, оскільки коти чутливі до них. Якщо потрібно знеболити тварину, можна зробити ін’єкцію кетанова – на дорослу кішку від 0,3 до 0, 6 мілілітрів. Це стосується болю опорно-рухової системи. Якщо ж біль внутрішній, спастичного характеру – допоможе но-шпа. Її краще дати випити з димедролом, якщо він у вас є. Або ж саму ношу. Якщо кішка відмовляється пити ліки, робимо ін’єкцію, при сильному болю - від 0,4до 0, 8 мілілітрів дорослому коту і 0,1 -0,15, якщо це кошеня. Якщо воно зовсім маленьке, то краще його не колоти, а спробувати напоїти краплями.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую