ye-logo.v1.2

Сьогодні 69 річниця визволення обласного центру від фашистських загарбників

Суспільство 6214
Фото: pleso.com.ua

25 березня виповнюється 69 років від Дня визволення міста Хмельницького (Проскурова) із фашистської неволі.

Традиційні заходи з ушанування визволителів відбудуться цього дня о 10.00 на Військовому кладовищі та біля Вічного вогню. Про це інформує Хмельницька міська рада.
Міська влада запрошує усіх хмельничан взяти участь у покладанні вінків і квітів до пам’ятників та обелісків на честь визволителів рідної землі, віддати заслужену данину поваги і шани усім тим, хто на фронті і в тилу ворога героїчно, безстрашно і самовіддано боровся проти фашистської чуми, хто пережив трагічні і славні часи жахливих страждань, великих бойових і трудових подвигів, схилити голови перед пам’яттю загиблих воїнів.

Історична довідка про операцію визволення
Проскурів – обласний центр Кам’янець-Подільської області, стратегічно важливий залізничний вузол та головний опорний пункт оборони нацистів – був визволений у ході Проскурівсько-Чернівецької наступальної операції військ 1-го Українського фронту під командуванням маршала Г.Жукова, що проходила у взаємодії з військами 2-го Українського фронту під командуванням маршала І.Конєва. У визволенні Проскурова брали участь частини 1-ї армії А.Гречка, 3-ї танкової армії П.Рибалка, 2-ї повітряної армії С.Красовського.
23 березня 1944 року було звільнено Летичів, а 24 березня Червона Армія вступила до Меджибіжа. Розпочалися бої на підступах до Проскурова, де особливо відзначились воїни 304 стрілецької дивізії, яким вдалося форсувати річку Бужок, на південному березі якої в районі сіл Аркадіївці та Редвенці утворився широкий плацдарм, з якого воїни дивізії мали розвивати наступ на Проскурів.
Надвечір 24 березня Проскурів було взято у напівкільце. Почався штурм міста. Зі сходу наступали підрозділи 304-ї стрілецької дивізії підполковника Музикіна. З півночі штурмували місто бійці 51-ї танкової бригади. Разом з підрозділом 304-ї дивізії вони форсували Південний Буг і прорвалися на вулицю Водопровідну, не давши ворогу підірвати водонапірну станцію. З району с. Заріччя наступали полки 127-ї стрілецької дивізії полковника Говорова. Воїни 2-ї повітрянодесантної дивізії, якою командував полковник Чорний, з боєм зайняли с. Ружична. Через нього ворог намагався прорватися на Кам’янець-Подільський, але наш десант відрізав шлях фашистам. Всю ніч тривали вуличні бої і на ранок 25 березня 1944 року місто повністю звільнили від ворога.
Очевидцем визволення Проскурова був видатний англійський письменник Джеймс Олдрідж, який на той час був зарубіжним військовим кореспондентом. Враження про бої за місто він передав у своєму репортажі.
30 військових частин і з’єднань, які найбільше відзначилися в боях за місто, отримали почесне найменування "Проскурівських", а 12 інших були нагороджені орденами Червоного Прапора і Богдана Хмельницького. Москва о 21-й годині 25 березня 1944 року салютувала переможцям 12-ма артилерійськими залпами з 124-х гармат.
Під час визволення Проскурова віддали своє життя 3252 радянських воїни, однак суттєвими були також і втрати противника.
Під час Проскурівсько-Чернівецької наступальної операції, як згадував маршал Радянського Союзу Жуков, відбулися найжорстокіші танкові бої з часів Курської дуги. Саме в ході цієї операції була оточена і частково знищена 1-ша танкова армія вермахту. У результаті операції радянська армія вийшла у передгір'я Карпат, перерізала основні комунікації противника і розсікла його стратегічний фронт на дві частини. 20 німецьких дивізій втратили понад половину особового складу. Для закриття розриву німецьке командування змушене було перекидати війська із Франції, Німеччини, Румунії, Югославії, а також висунути із Угорщини 1-шу угорську армію. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую