ye-logo.v1.2

Підсковзнувся, впав, знепритомнів. Опритомнів – гіпс…

Суспільство 2461

Однак, перелом може виникнути і без значної травми. Якщо його причина – остеопороз

Прийнято вважати, що остеопороз – хвороба літніх жінок. Й справді,  більшість тих, хто страждає на остеопороз, – жінки після п’ятдесяти. Але захворіти можна і у молодому віці. Особливо, якщо зловживати спиртним, курінням та кавою, більшу частину доби просиджувати перед телевізором чи за комп’ютером і навіть  якщо надміру вживати деякі ліки.

Остеопороз підкрадається непомітно
Зазвичай,  остеопороз проявляється незначними симптомами. Дуже  часто хворо- бу діагностують вже тоді, коли стався перелом. Симптоми, які свідчать про остеопороз, досить схожі з ознаками інших хвороб. Це – болі у спині, сутулість, нічні судоми ніг, підвищена втомлюваність, пародонтоз,  крихкість нігтів та передчасна сивина. Діагноз можна встановити лише після спеціальних досліджень.
Що ж винне у розвитку остеопорозу?
А «винних» чимало. Насамперед, факторами ризику є:
1. Стать. Щільність кісток залежить від кількості деяких гормонів в організмі, насамперед, статевих. В організмі чоловіка тестостерону більше, ніж у жінок, тому кістки чоловіка від природи товщі та міцніші. Саме тому чоловіки значно рідше страждають від остеопорозу.
2. Зріст та комплекція. Комплекція людини багато в чому залежить від гормонального фону та рівня обміну речовин.  Високі та худі, з тонкими кістками люди частіше страждають від  остеопорозу, аніж люди  міцні  і невисокі.
3. Вік. З настанням клімаксу у жінок суттєво знижується рівень статевих гормонів, внаслідок чого може швидко розвинутися остеопороз. Після менопаузи приблизно половина жінок втрачає до двох відсотків кісткової маси за рік. Так  само впливає на щільність кісток і «штучний клімакс», викликаний операціями з двостороннього видалення  яйників.
4. Малорухомий спосіб життя. Якщо людину на рік позбавити рухомості, то за цей час скелет втратить 50 відсотків своєї щільності.
5. Хронічні хвороби. Захворювання, котрі сприяють розвитку остеопорозу, можна довго перераховувати. Це – цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, хронічна ниркова чи печінкова недостатність, синдром порушеного всмоктування в кишківнику. Високий ризик виникнення остеопорозу виникає у хворих, котрі страждають на бронхіальну астму та ревматоїдний артрит (на фоні прийому глюкокортикоїдів), а також у тих, хто тривалий час приймає протисудомні, сечогінні препарати та антико- агулянти (препарати, котрі перешкоджають утворенню тромбів)
6. Нестача вітаміну D. Цей вітамін синтезується в організмі людини самостійно, під впливом сонячного світла, чи надходить в організм з такими продуктами, як риб’ячий жир, масло, яйце, печінка та молоко. Він бере участь в процесі регуляції всмоктування кальцію в кишківнику та механізмі утворення кісткової тканини.  Недостатня кількість сонячного світла чи нестача в харчуванні названих продуктів збільшують ризик розвитку остеопорозу.
7. Бокал вина й цигарка. Сучасні наукові дослідження однозначно встановили тенденцію до зниження кісткової маси у людей, котрі систематично вживають алкоголь, у порівнянні з тими, хто не п’є.  Причому, це відбувається однаково і у чоловіків, і у жінок. А от куріння більше впливає на жінок – жінки, котрі курять, мають нижчу концентрацію статевих гормонів у крові і у них швидше настає менопауза.
Отож з деякою долею  іронії можна скласти портрет «ідеального»  кандидата на розвиток остеопорозу. Це – висока худа, старша 50 років жінка,  котра веде сидячий спосіб життя, живе у північних регіонах, полюбляє випити і викурює щодня дві пачки цигарок.

Денситометрія – найрезультативніший метод діагностики
Справді, найоб’єктивніший результат при підозрі на остеопороз можна отримати при обстеженні на спеціальному апараті з вимірювання щільності кісток – денситометрі. Денситометрія дозволяє визначити щільність кісток з погрішністю усього один-п’ять відсотків. Опромінення при цьому методі дослідження мінімальне – в десятки разів менше, ніж при звичайній рентгенографії. Крім того, ще потрібно зробити біохімічний аналіз крові.

Ключове слово – кальцій
На міцність кісток  впливає не стільки кількість кальцію у їжі,  скільки співвідношення  у раціоні кальцію та фосфору: кількість кальцію має в півтора-два рази перевищувати кількість фосфору. Крім того, для повноцінного засвоєння кальцію в раціоні мають бути ще й магній, бор, мідь, цинк, вітаміни В6, С, К та фолієва кислота, а також деякі білки та жири, котрі сприяють засвоєнню вітаміна D. Правильно складена дієта, котра містить усі необхідні компоненти, здатна серйозно зменшити загрозу розвитку остеопорозу.  Тому у меню мають бути такі продукти:
– молоко та молочні продукти (краще знежирені). У них оптимальне співвідношення кальцію та фосфору;
– свіжі овочі та фрукти, особливо усі види капусти, морква, ріпа. Крім кальцію, вони містять усю «групу підтримки» мікроелементів, які потрібні для його повноцінного засвоєння;
– бобові, грецькі горіхи, гарбузові та соняшникові зернята, рослинна олія містять білки та жири, необхідні для зміцнення кісткової тканини та засвоєння вітаміна D.
Але є продукти, котрі погіршують засвоєння кальцію та сприяють його «вими- ванню» з організму. Серед них:
– цукор, мед, вироби з пшеничного борошна (макарони, білий хліб), кава, чай;
– м’ясні продукти заводського виготовлення (натуральне м’ясо на засвоєння кальцію не впливає);
– надлишок солі. Лише одна зайва чайна ложка солі на день може викликати зменшення кісткової маси на 1,5 відсотка на рік.

P.S. Детальніше про методи лікування остеопорозу в одному з наступних випусків «Мовою здоров’я».

Коментарі:

МРТ КТ Хмельницький 04.09.2017 19:23

https://мрт-кт.укр/kt/kt-densytometriia

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую