ye-logo.v1.2

Небезпечна аптечка

Суспільство 5749
Фото: Муля

Зберігаючи вдома старі ліки, ви дуже ризикуєте

Тому не набивайте домашню аптечку про всяк випадок. Звісно, потрібен якийсь мінімум – каплі від нежитю, вата, марля, бинт, лейкопластир, знеболюючі, серцеві препарати, жарознижувальні та ліки від розладу шлунка. Однак ліки, котрі зберігаються в аптечці, потрібно постійно переглядати, звертаючи увагу на термін придатності. Термін придатності – це вирок для препарату.  Хоча, деколи  цей термін встановлюється «із запасом», котрий  часто складає один-три місяці.  Однак, краще цим «запасом» не користуватися. А що стосується препаратів, котрі ви п’єте, то викидайте їх одразу після закінчення терміну придатності. Дотримуйтеся такого правила: закінчили курс лікування – усі препарати, котрі ви не встигли прийняти, викиньте. Особливо це стосується антибіотиків.  Або купуйте ту кількість ліків, яка потрібна на курс лікування.
До багатьох препаратів ми звикаємо  і користуємося за звичкою, бо так робила мама, бабуся. Але ж наука йде вперед. Тому завжди краще віддавати перевагу сучаснішим аналогам. До прикладу, активоване вугілля. Часто воно буває в паперовій упаковці. Таким чином препарат вбирає вологу та різні запахи і втрачає  свої властивості буквально за кілька днів. Тому краще купувати ліки в пластиковій упаковці або аналог активованого вугілля – сорбекс. Не зайвим в аптечці буде й карбалонг – його дія аналогічна активованому вугіллю, але випускається у гранулах та герметично запакований. При розладі шлунка краще використовувати імодіум та лопірамід, вони відновлюють в організмі кислотно-лужний та водний баланс.
При забоях та незначних гематомах часто застосовують індовазинову та троксевазинову мазь. Але ці мазі мають властивість з часом загустівати, і тому стають малоефективними. На випадок забоїв краще мати гель «Долобене», а для допомоги при наривах – мазь Вишневського.
Но-шпа та дротаверин стають шкідливими, коли потемніють. Валідол непридатний, якщо почав кришитися. Настоянка йоду в кислому середовищі чи на світлі руйнується, змінюючи колір. Тоді її потрібно викинути, а при правильному зберіганні нею можна користуватися досить довго. Усі дезинфікуючі мазі на основі вазеліну викидайте, якщо вони змінили запах та консистенцію (тобто стали рідкими).
Від головного болю часто рятуються анальгіном. Однак, цей препарат, а  також амідопірин, впливає на формулу крові. Однак, і парацетамол не такий вже й безпечний, тому краще користуватися сучасними аналогами анальгіна – темпалгіном, спазмалгоном. Якщо немає видимих змін препарата, то шкоди від простроченої пігулки не буде, але й користі також.  А от цитрамон активно вбирає вологу, особливо якщо він у паперовій упаковці. Якщо його неправильно зберігати, він швидко змінює колір і ще до закінчення терміну придатності втрачає свої властивості.
А звична для нас зеленка може зберігатися навіть десять років. Вона втратить придатність, якщо її довго тримати відкритою. Перекис водню придатний доти, доки «шипить» на рані.

Де зберігати?
Справді, ми часто не можемо вибрати місце для домашньої аптечки.  І чомусь ставимо її у ван- ній кімнаті чи на кухні. Але майже всі ліки мають зберігатися у сухому прохолодному та захищеному від світла місці. Тому краще місце для аптечки – внутрішні дверцята холодильника.  Для валідола, корвалола та нітрогліце- рину, крім прохолодного місця, ще потрібна щільно закрита коробка.  І, звичайно, читайте етикетку, де вказується, як, де  і при якій температурі зберігати препарат, його термін придатності. І найголовніше: не займайтеся самолікуван- ням.


Консультант – головний лікар обласного центру здоров’я
Людмила НЕБЕСНА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую