ye-logo.v1.2

Тимурівці за 15 гривень

Суспільство 1217
Фото: Віктор

Щоб на канікулах підзаробити на кишенькові витрати, треба мати 15 років та пройти медогляд

«Потрібна робота. Виконуємо роботу по господарству. Оплата – від 5 до 15 гривень».  Далі – номери телефонів та запевнення, що можуть забезпечити трьох робітниць. Такі оголошення, написані дитячим почерком, роздавали в приватному секторі одного з райцентрів. Дівчинка, яка їх розносила, запевнила, що «робітниці» можуть прибирати, допомогти по господарству і навіть забезпечити чоловічою силою. Через півгодини навіть привели на огляд цю «силу» – рум’яне хлоп’я років із 12-13.  Пенсіонери, на яких і була розрахована пропозиція допомоги, скептично поставилися до запропонованих послуг. Згодом, зателефонувавши за вказаним номером, у відповідь почула дитячий голос. Від того, що давали якесь оголошення, дівчинка на другому кінці дроту відмовилася і швиденько поклала слухавку.

Хочеш працювати – запитай дозволу в батьків
Справді, багато хто із школярів хотів би влітку підзаробити – на кишенькові витрати чи купівлю якоїсь омріяної речі. Однак, як це зробити і головне – де, більшість підлітків не знають. Тому й викручуються – як можуть. Збирають залізяччя та папір, шукають пляшки або ж пропонують допомогу пенсіонерам – полити грядки, посапати городину або ж збігати за покупками. Насправді ж, мало хто знає, що офіційно працювати діти можуть з 15 років, та й то – з письмового дозволу батьків. А перед виходом на роботу потрібно обов’язково пройти медогляд. Використання дитячої праці нелегально, без дотримання різних застережень, передбачених законодавством, вважається експлуатацією та карається. Власне, брати на роботу неповнолітніх невигідно, тому роботодавці намагаються не нав’язувати собі цей «головний біль».  Буває, підлітки за невелику плату виносять сміття від кафе чи ресторану, допомагають помити підлогу в підсобці або ж прибрати на будівельному майданчику. Але все це – тишком-нишком. Але на підприємців, які використовують нелегальну дитячу працю, при  викритті чекає багато неприємностей, крім штрафу.
Не всі підлітки знають, що в працевлаштуванні їм можуть допомогти. Принаймні, є служби, де можна дізнатися більше про свої права, порадитися й отримати допомогу. Насамперед, - це міський чи районний центр зайнятості  (відділ профорієнтації) та районна чи міська служба у справах дітей. Приміром, протягом чотирьох місяців на обліку в  службі зайнятості області перебувала 101  дитина, ще 23 зареєстрували за це й же період. Щороку кожна районна служба зайнятості проводить такі акції, як «Ярмарок професій», «День кар’єри», «Марафон робітничих професій». Саме тут можна не тільки знайти собі підробіток, а й зорієнтуватися у виборі майбутньої професії.
Як розповідає заступник начальника відділу організації сприяння працевлаштуванню обласного центру зайнятості Інна Шевель, роботу з допомогою служби зайнятості знайшли 34 дитини та восьмеро тих, кому в цей період вже виповнилося 18 років. «До нас найчастіше звертаються не по допомогу у підробітку під час канікул, а ті, які закінчили школу й не змогли вступити до вузу, – каже Інна Володимирівна. – У такому випадку наше завдання – допомогти такій дитині здобути робітничу професію, щоб вона була конкурентоспроможною на ринку праці. Майже 70 відсотків усіх підлітків, які стоять у нас на обліку, навчалися за гроші служби зайнятості та під конкретне замовлення роботодавців. Тобто, після навчання неповнолітні гарантовано  отримували роботу. Найчастіше навчаються на трактористів, слюсарів з ремонту сільськогосподарської техніки, кухарів, швачок. Інший напрямок – це працевлаштування на період літніх канікул. Тут важливо дотримуватися усіх норм чинного законодавства. В Кодексі законів про працю є кілька пунктів, які обмежують види робіт для неповнолітніх. Вони не можуть працювати на виробництві, яке може зашкодити здоров’ю, дітям не можна піднімати предмети, важчі 10 кілограмів та працювати на матеріально відповідальній посаді. Крім того, визначені  й умови праці для роботи неповнолітніх. Кожне підприємство веде облік неповнолітніх працівників у спеціальному журналі». Ці записи переглядають у ході перевірок підприємств. Умови праці неповнолітніх контролює Державна інспекція праці.  До цього залучається  також служба у справах дітей, кримінальна міліція. І такі рейди проводяться щомісяця.

Тимурівець? Волонтер!
Мабуть, кожен, хто навчався в радянській школі, пам’ятає тимурівські загони. А, можливо, і сам був тимурівцем. Тоді, за можливість допомагати стареньким, боролися з особливою наснагою. А вибирали найсумлінніших. Втім, тимурівці нікуди не зникли. Просто нині їх називають по-іншому – волонтери.
– Сьогодні волонтерський рух діє в усіх школах нашої області, – розповідає завідуюча відділом виховної роботи Інституту післядипломної освіти Валентина Іов. – Як не дивно, але чимало дітей в наш час хочуть бути корисними, і головне – задарма. Хтось після уроків допомагає стареньким донести з магазину важку сумку чи попоратися по господарству. Власне, кожен розуміє свою волонтерську місію по-своєму: комусь ближча проблема впорядкування клумби у дворі поблизу будинку, інший переймається долею бездомних тварин, а ще хтось хоче навчити сусідських дітей грати в шахи...
Як стверджують спеціалісти, кожна така, навіть найменша справа суспільству потрібна. І, до слова, як зізнаються ті, хто вже пройшов волонтерське хрещення, робити щось вагоме для інших просто приємно...

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую