ye-logo.v1.2

Коли смерть є “єдиним виходом”...

Суспільство 1285

Поки що ніхто не дав остаточної відповіді на запитання: що штовхає людину на останній крок?

Самогубство – завжди таємниця, яку той, хто самовільно йде з життя, забирає із собою. Можливо, та, остання проблема, що змусила його зважитися на такий крок, була незначною й випадковою, однак точно відомо, що в житті такої людини був присутній руйнуючий душу і психіку стрес.
Останнім часом у всьому світі реєструється збільшення кіль-кості самогубств – в нинішній ситуації, коли проблеми беруть за горло, порятунок люди бачать у смерті...
За даними слідчого відділу Хмельницького міського відділу внутрішніх справ Сергія Норчука, за останні три місяці в Хмельницькому сталося п’ять самогубств. І хоча жодне з них не має стосунку до кризи, причини, які змусили людей до фатального кроку, вражають.
... Одинокий, непитущий чоловік, який розлучився п’ятнадцять років тому, так і не зумів пережити розпад сім’ї – періодично сходився і розходився з дружиною, через що шість років тому навіть намагався отруїтися. Тоді його врятували. Цього разу він все розрахував так, щоб вдома не було нікого. І, забравшись у ванну, перерізав собі вени.
... Дев’ятнадцятирічному хлопчині, який мріяв вступити до університету, важко давалась вища математика. Провчившись на курсах, позаймавшись з репетитором, він зрозумів, що університет для нього закритий, і мама даремно тратить гроші. Хлопчина не знайшов іншого виходу, окрім, як піти з життя, попередньо написавши записку, в якій попросив пробачення і в мами, і у вчительки, яка з ним займалася...
Лише через три дні (мати підняла на ноги всю міліцію) на виїзді з міста знайшли його замерзлий труп на висоті майже десяти метрів. Під час розтину судмедексперт виявив важкий стан сп’яніння – хлопець, який ніколи не вживав спиртного, влив у себе майже смертельну дозу, щоб не було так страшно.

... І махом вирішити всі проблеми
В усі часи самогубство досить часто ставало кінцевим розв’язанням “невирішених” проблем. У значній кількості випадків, як пояснив головний лікар Хмельницького обласного психоневро- логічного диспансеру Валерій Міхальчук, до останнього кроку людина йде місяцями, інколи роками, і потрібен лише якийсь поштовх, щоби вона вирішила покінчити з усіма проблемами одним махом.
“Нерідко дівчата накладають на себе руки через нерозділене кохання, – розповідає Валерій Миколайович. – Кілька років тому в Нетішині двоє дівчат пішли з життя саме з цієї причини. Закохавшись в одного хлопця, який був абсолютно байдужим до обох, дівчата безмежно страждали, і після однієї зустрічі, під час якої хлопець проігнорував їхній жарт, дівчата вибралися на дев’ятий поверх, взялися за руки і зістрибнули вниз. Це, звичайно, не одномоментна травма – негатив збирався протягом тривалого часу. І їм потрібен був лише останній поштовх, щоб звести рахунки з життям. Невідомо, що творилося у них в душах, адже жодна з них на обліку в психіатра не стояла.
... Причиною самогубства можуть бути й одномоментні стреси, коли іншого виходу, окрім самогубства, людина не бачить. Саме з цієї причини зважуються на останній крок жінки, які, прожив- ши багато років у щасливому шлюбі, дізнаються про зраду з боку чоловіка.
В такий момент жінка не дає оцінки власним діям, її не цікавить те, яких страждань принесе вона своїм вчинком близьким. Всі почуття до себе, до рідних – зникають”.
В групу ризику, за словами Валерія Миколайовича, входять і прихильники зеленого змія, які страждають депресивними розладами, або, знаходячись у стані сп’яніння, не контролюють своїх вчинків. І якщо в сім’ї ще й немає взаєморозуміння, і навіть рідні знищують таку людину морально, вона свідомо йде з життя: чи в запої, чи будучи цілком тверезою.
Особливо небезпечними в плані самогубств є особи з психічними захворюваннями. Знаходячись у глибокому депресивному стані, людина не їсть, запускає себе, її поглинає лише одна думка: як звести рахунки з життям. В результаті вона кидається під поїзд, може повіситися – навіть сидячи, або задушитися під ковдрою.
“Ми думаємо, що для того, щоб кинутися під поїзд, потрібна мужність, – каже Валерій Миколайович. – Ні, насправді у цих людей так змінюється ставлення до життя, що навіть думка про зведення рахунків з ним приносить полегшення. Вони вважають, що життя безперспективне, а їхнє існування приносить страждання рідним”.
Так, на початку року пенсіонерка, яка знаходилася на обліку в психоневрологічному диспансері, намагаючись покінчити з життям, вдарила себе ножем у груди. В серце жінка не влучила, тому наступного дня втекла з лікарні, і через три години її тіло виявили в річці Південний Буг.
Що стосується сьогоднішнього дня, то, як вважає Валерій Миколайович, коли загострюються суспільні проблеми, зростає безробіття, одна частина населення знаходить вихід в торгівлі, інша - в крадіжках та міграції, третя іншого виходу, окрім самогубств, не бачить.
Нещодавно на прийомі у психіатра був чоловік, який після звільнення з роботи втратив мову. Батько трьох дітей, уже не першої молодості, - в такому стані людина може зробити будь-що.
“Якщо говорити про нинішню кризу, то в Західній Європі, де рівень життя доволі високий, реєструється значна кількість самогубств, – каже головний лікар. – В нас біда – це коли звільнили з роботи, померла близька людина, а в них – будь-який дріб’язок може викликати бурхливу реакцію. Причина в тому, що вони живуть в тепличних умовах, а ми – з дитинства звикли боротися.
... Я робив аналіз з приводу суїциду. Виявилося, що у східних та південних областях рівень самогубств утричі вищий, ніж у західних, де населення, в основному, віруюче, і те, що самогубство – гріх, вкладається в голову з раннього дитинства.
А із твердженням, що з настанням кризи кількість самогубств у нас збільшилась, теоретично погоджуюсь, але підтвердити поки не можу, оскільки зведених цифр у мене немає”.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я за рік на землі фіксується близько мільйона самогубств. Тобто, кожні 40 секунд хтось свідомо йде з життя. Вже сьогодні людей, які скоюють суїцид, більше, ніж тих, хто гине насильницькою смертю в результаті війн або злочинів. Можна втішитися хіба тим, що кожну секунду у світі народжується троє дітей.


Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую