ye-logo.v1.2

Смс-запитання. Продаж спільної спадщини

Суспільство 3135
www.hata.by
Фото: www.hata.by

“У нас із сестрою на двох спадщина. Ще не переоформлена.

 Чула, що при продажу хати-спадщини, покупцеві потрібно буде платити по 10 тисяч гривень за кожну з нас. Чи правда це?”

“У відповідь на запитання, насамперед, потрібно зауважити, що відчужити нерухоме майно (в тому числі будинок) можуть лише його власники або уповноважені ними особи. Оскільки в листі вказано, що спадщина ще «не переоформлена», варто наголосити, що для набуття прав власника Вам із сестрою потрібно прийняти спадщину, отримати свідоцтво про право на спадщину та зареєструвати право власності на будинок. На сьогодні всі вищевказані дії робить нотаріус.
Також потрібно враховувати, що для прийняття спадщини встановлюється шестимісячний строк із дня смерті спадкодавця. За загальним правилом, протягом цього часу спадкоємці повинні звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. У разі пропуску цього строку з поважних причин, спадкоємцям надається право звернутись до суду для надання додаткового строку для прийняття спадщини.
Що ж стосується безпосередньо купівлі-продажу будинку, то потрібно зауважити, що до витрат, пов’язаних з укладенням договору, належать зокрема:
- витрати, пов’язані з незалежною експертною оцінкою будинку та оцінкою земельної ділянки, на якій він розташований;
- витрати, пов’язані з отриманням передбачених законодавством довідок та витягів;
- державне мито за вчинення нотаріальних дій;
- плата, пов’язана з реєстрацією права власності;
- оплата послуг нотаріуса, тощо.
Тобто законодавством не встановлено фіксованої суми коштів, яка сплачується в разі купівлі-продажу будинку. В кожному випадку загальна сума коштів буде різною і включатиме вищевказані та інші витрати. На практиці, в основному залежно від оцінки нерухомого майна, вона сягає декількох тисяч гривень.
Разом з тим, варто наголосити, що, укладаючи договір купівлі-продажу будинку, сторони можуть обумовити, яким чином розподілятимуться між ними витрати, пов’язані з цим. Зокрема, такий обов’язок може за домовленістю лягти на одну із сторін або розподілятися між ними.
При продажу будинку продавцю значну частину коштів доводиться сплачувати у вигляді податку на доходи, який за загальним правилом становить п’ять відсотків від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу. У разі, коли ціна в договорі купівлі-продажу нижче, ніж оціночна вартість, то податок сплачується від оціночної вартості. Проте, якщо Ви отримали нерухомість у спадщину, і розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, не перевищує норм безоплатної передачі землі (ст.121 Земельного кодексу України), то Ви звільняєтесь від сплати такого податку, що значно знижує суму витрат, пов’язаних з продажем будинку”, - пояснює завідувач юридичної клініки Хмельницького університету управління і права Аліна Савчук.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую