ye-logo.v1.2

Кам’янецька - найцвинтарніша вулиця міста

Суспільство 3410

За словами наукового співробітника Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергія Єсюніна, щодо старого, у різні часи на Кам’янецькій розташовувалося три кладовища.

 Про перші два навряд чи хто знає, а от останнє, вже 49 років закрите для поховань, збереглося донині і є однією з найцікавіших пам’яток історії міста.
«Іноді тут можна побачити справжні витвори мистецтва, - каже Сергій. - Це і обеліски, виготовлені у вигляді середньовічних готичних дзвіниць, і гранітні хрести у вигляді підрублених дерев, і пам’ятники з фігурами ангелів і скорботної Діви Марії. Поховані там не лише відомі люди, а й прості люди, міщани, купці, робітники…
Однак більшість старовинних надгробків, на жаль, не збереглося. Що було зруйновано часом, а що - і людськими руками. Як це було і з каплицею, зведеною наприкінці ХІХ століття над склепінням генерала Назанського, похованого у 1897 році. Тривалий час капличка була одним із небагатьох місць, де в радянські часи можна було відправляти богослужіння. Згодом тут з’явилося ще кілька поховань поважних людей, у тому числі і єпископа Кам'янець-Подільського та Проскурівського Анатолія (Бусела).
Поховання на цвинтарі офіційно припинили у 1964 році, каплицю теж закрили. У 1984 році, завітавши у справах до Хмельницького, архієпископ Вінницький і Хмельницький Агафангел (Савин) відвідав каплицю, зауваживши, що варто було би зробити добудови і таким чином мати у місті ще одну парафію. Але щойно владика поїхав, за наказом місцевого чиновника каплицю, яка простояла майже сто років (!) зруйнували за одну ніч...
На щастя, у гарному стані збереглися могили військових та лікарів, які служили в частинах Проскурівського гарнізону наприкінці XIX - початку XX століть: генерал-майорів Троїцького й Картамишева, лікаря 12-ї піхотної дивізії, полковника Венцевича, підполковника Федорова, вахмістра Петровського. Трохи далі - похований помічник повітового поліцейського справника Карпович, який більше 30 років служив у проскурівській поліції, штатний доглядач Проскурівського міського училища Богацький. Є тут і могила останнього міського голови Проскурова Миколи Сікори, похованого у 1921 році. А ще - цілий сектор з похованнями - як дореволюційними, так і радянськими - найвідоміших лікарів міста.
Історичною пам’яткою стали і могили проскурівських підпільників - Марії Трембовецької, Миколи Ченаша, Петра Семенюка, які загинули від рук фашистів у 1943-44-х роках.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую