ye-logo.v1.2

Попереджувати захворювання очей треба змалечку, адже чим раніше ви виявите хворобу, тим більше шансів на повне одужання

Суспільство 6574

Можливість бачити світ власними очима – чи не найголовніша прерогатива людини. Проте з появою телебачення, комп’ютерів, ігрових приставок, збільшенням навантажень у школах тощо зріс ризик зниження зору. За даними статистики, на сьогодні у  Хмельницькій області - 360 інвалідів по зору. Згідно з програмою ВООЗ, до 2020 року вестиметься боротьба зі сліпотою, яку можна попередити.

Основну групу захворювань очей складають далеко- та короткозорість, всі види астигматизму, косоокість. Великим фактором ризику їх появи є спадковість, але хвороби бувають й набутими. Часто зниження зору є результатом несвоєчасного виявлення та лікування хвороби. Дитина, якій своєчасно не прописали окуляри, з часом звикає до поганого зору, і, щоб його поправити, необхідне довготривале лікування.

Про найпоширеніші захворювання очей розповідає  Віталій Суботенко, завідувач офтальмологічним відділенням Хмельницької обласної дитячої лікарні, обласний позаштатний дитячий офтальмолог:

- Часто діти народжуються з вродженим дакроциститом (закритий сльозоносовий канал), в результаті чого очі діток закисають і починають гноїтися. Необхідно робити спеціальний масаж сльозового мішка, закапувати очі краплями. Якщо це не дає ефекту, необхідно з трьох місяців провести зондування каналу, інакше проводиться складна операція, буває, що не одна. Інша хвороба новонароджених – ретинопатія недоношених: виникає внаслідок токсичної дії кисню на сітківку ока недоношеної дитини (коли вона знаходиться на оксигенотерапії). Тому цих дітей обов’язково оглядає офтальмолог на 7-8 тижнях життя, аби своєчасно виявити та пролікувати хворобу. Ретинопатія лікується тільки оперативно, інакше дитина може повністю осліпнути.

- Віталію Васильовичу, а яка хвороба очей лідирує серед інших?

- Безперечно, міопія, або короткозорість займає перше місце в  нашій області – співвідношення 20 дітей на

1 000. Може бути спадкова, набута, навіть шкільна, яка виникає з початкових класів через великі навантаження, а також через нераціональне використання телебачення, комп’ю-тера, ігор на мобільному телефоні та “тетрісі”, бісероплетіння та в’язання тощо. Своєчасна діагностика та лікування, раціональне харчування знижують темпи прогресування хво-роби. Якщо ж це не допомагає, проводиться склеропластична операція. 

- Розкажіть, як виникає косоокість і що необхідно робити для її усунення?

- Косоокість виникає внаслідок неправильної будови ока, може бути вродженою, якщо з’являється на першому році життя, або набутою (виникає у 2-3 роки). Якщо ви помітили, що дитинка косить очима, не зволікайте, адже в результаті цього зір поступово знижується, а потім різко падає. Своєчасне виявлення набутої косоокості легко лікується. Якщо ж хвороба затягнулася, то з часом мозок перестає звертати увагу на хворе око та ніби відключає його, і повернути його функцію практично неможливо. Мозок зосереджується на здоровому оці. Тому раннє виявлення неправильної будови ока та своєчасне лікування сприяють одужанню малюка. Звісно, лікування косоокості довготривале (1-3 роки) та потребує пильності та терпіння батьків. Спочатку проводиться оптична корекція – методи з відновлення та повернення гостроти зору. Коли зір сягає 40 відсотків, переходимо до оперативного втручання, а потім – до наступного методу лікування.

- Часто у діток виникає почервоніння очей. З чим це пов’язано та що робити?

- Почервоніння – це ознака гострих запальних хвороб кон’юнктиви, які виникають внаслідок інфекції або алергії. Необхідно звернутися до лікаря, а не займатися самолікуванням, адже часто за почервонінням очей можуть приховуватися серйозні захво-рювання, і якщо їх не пролікувати, то це може призвести до втрати зору.

- Що робити батькам, якщо дитина травмувала око?

- На жаль, дитячий травматизм – явище досить розповсюджене. Діти граються петардами, пістонами, стріляють з пневматичних пістолетів та з лука один в одного, не усвідомлюючи загрози. І не завжди кажуть батькам, що травмували око. Зовні на оці може бути і не видно ознак травмування, однак при сильному ударі в око всередині нього може все розле-тітися на шматки, і дитина осліпне. Тому при будь-якому травмуванні очей негайно звертайтеся до лікаря на обстеження. Пояснюйте дітям, що не можна цілитися в очі, а якщо травма була, щоб не приховували цього й одразу сповіщали вас про це. До речі, у Хмельницькому в очному травм-пункті обласної клінічної лікарні цілодобово працює черговий лікар-офтальмолог, який надасть кваліфі-ковану допомогу при травмі очей.

- Ваші рекомендації щодо профілактики хвороб очей.

- Я раджу батькам, щоб на першому році життя їхньої дитини її обов’язково ретельно оглянув офтальмолог. Проблему необхідно негайно вирішувати, а не чекати, що все мине само по собі. Часто батьки роблять велику помилку, відмовляючись від огляду окуліста. А вже коли дітки йдуть в садочок чи до школи, при огляді в окуліста часто виявляються проблеми з очима,  які своєчасно не діагностували.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую