ye-logo.v1.2

Леонід Галузинський: “Основний фактор трагедій, пов’язаних з газом, – людська безтурботність”

Суспільство 1963

Коли ж з ним поводитися, дотримуючись основних вимог, – це цілком безпечна річ

Природний або скраплений газ є і незамінним помічником в домі, і чи не найстрашнішою небезпекою, коли порушені правила поведінки з ним. Трагедії, то яких призводить халатне користування газовими приладами, мають примусити багатьох з нас замислитись: а чи варто так ризикувати? Чи все-таки, краще дотримуватися елементарних правил безпеки при поводженні з «делікатним» обладнанням. І не лише дорослим, а й навчити цьому дітей, що особливо актуально влітку, під час канікул, коли школярі залишаються вдома самі. Яких же основних правил варто ніколи не забувати, аби газ не став нам ворогом, розповідає Леонід Галузинський, заступник голови правління ВАТ “Хмельницькгаз” з питань охорони праці та безпеки.
– Леоніде Михайловичу, природний та зріджений газ – велике надбання людства. Але нерідко доводиться чути і про трагічні наслідки, до яких призводить користування газовими приладами...
– Серед характерних порушень, які мають трагічні наслідки, наприклад, використання газових приладів не за призначенням, самовільне втручання в роботу  системи газопостачання, неправильне застосування нових технологій. Так нині часто-густо в квартирах господарі встановлюють сучасні склопакети, але забувають їх відчиняти, аби в кімнатах була вентиляція. Отже, працюючи, газові прилади випалюють кисень потрібний  для горіння з приміщення і це призводить до великих проблем. Також, серед характерних порушень, які стають причиною трагедій, – користування опалювальними приладами без їх попередньої перевірки. Трагедія у селі Балин, котра сталася цієї весни і призвела до смерті трьох дорослих і маленької дитини, сталася саме з цієї причини. Там люди користувалися пічкою при закритому шибері. Тому ми закликаємо, будьте обачні, пройдіть інструктаж в кабінетах інструктажу, які діють в усіх районнихфіліях ВАТ «Хмельницькгаз» та в Хмельницькому, або під час первинного пуску газу, якщо це в сільській місцевості. Не нехтуйте безпекою та власним життям.
– У пору літніх канікул, коли значна частина дітей залишається вдома без нагляду дорослих, зростає ризик виникнення нещасних випадків. Зі скількох років варто дозволяти дітям користуватися газовою плитою?
– Взагалі, до користування газовими приладами допускаються дієздатні особи. Категорично забороняється дозволяти користуватися газовими приладами і газобалонними установками дітям, молодшим 11 років. І не лише дітям, а також особам, котрі перебувають у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, людям, які мають певні відхилення психічного характеру. Ну і, як би банально це не звучало, забороняється користуватися газовими приладами тим особам, які не пройшли інструктаж і не знають правил безпечного користування. Наприклад, у нас були випадки, коли люди, котрі не розуміють принципу роботи газової колонки – проточного водонагрівача – вмикали прилад, але, через необізнаність, не перевірили тягу, і це призвело до біди. Тому я ще раз наголошую – дотримуйтеся правил газової безпеки, не ризикуйте життям, і звісно ж, навчайте цьому дітей. Перевіряти наявність тяги потрібно перед розпалюванням і під час роботи газових приладів. За відсутності тяги користуватися газовими приладами категорично забороняється. Для перевірки наявності тяги в газовій колонці або котлах центрального опалення необхідно піднести полум’я сірника під ковпак тягопереривача. Якщо полум’я сірника відхиляється всередину тягопереривача – тяга є. Не залишайте увімкнені газові плити без нагляду: їжа, яку ви готуєте, може збігти і загасити полум’я, що призведе до витоку газу. Виконуючи ремонтні роботи в будинку чи квартирі для демонтажу чи встановлення газових приладів викликайте кваліфікованих спеціалістів, які мають відповідну ліцензію, бо самовільне втручанння в їхню діяльність може також призвести до трагедії.
– Леоніде Михайловичу, ви згадували, що саме погана вентиляція в приміщеннях часто призводить до трагедій, пов’язаних з отруєннями газом та його вибухами. Але ж в будинках є вентиляція...
– Так, але часто димові та вентиляційні канали, засмічені, а для безпечного користування газовими приладами обов’язково потрібно їх чистити. Як правило, ці канали варто перевіряти двічі на рік для приладів, що експлуатуються увесь рік: перед початком опалювального сезону та після його закінчення. Для сезонних опалювальних приладів чистки виконуються перед початком опалювального періоду. В багатоквартирних будинках такі роботи мають проводити лише спеціалізовані підприємства, котрі мають відповідні ліцензії. За це відповідають ЖЕКи, товариства співвласників, тобто, ті структури, які займаються обслуговуванням будинку. Тому ніколи не користуйтеся газовими приладами при несправних димоходах і вентиляційних каналах та вимагайте від житлово-експлуатаційних діль-ниць систематичної перевірки та очищення цих димоходів.
– Значна частина населення області користується і зрідженим (балонним) газом. Яких же основних правил потрібно дотримуватися цим людям, аби уникнути біди?
– Зрідженим (балонним) газом в нашій області користуються близько 135 тисяч мешканців. Одна з особливостей цього газу в тому, що він має дещо нижчий поріг вибуховості, аніж природний газ, та важчий за повітря, тож при неправильному користуванні також може бути небезпечним. Основна вимога: в цілях безпеки варто користуватися лише справними приладами і для їхнього ремонту обов’язково викликати спеціалістів. Друга вимога – газобалонні установки мають встановлюватися лише там, де вони зареєстровані в картці реєстрації газових приладів. Тобто, не варто взимку балон забирати до кухні, а влітку виносити його, скажімо, до сараю. І головне – балони потрібно заправляти на спеціалізованих пунктах, дотримуючись відповідної технології. На жаль, деякі з наших споживачів заправляють їх на автомобільних газових заправках, що призводить до трагічних наслідків. Цьогоріч був випадок, коли люди заправили балон на автозаправці, і він вибухнув в автомобілі під час його перевезення.
– Часто люди не знають як діяти, коли в приміщенні чути запах газу...
– Ні в якому разі не панікуйте, а головне ніколи не шукайте місце протікання газу за допомогою відкритого полум’я. Не вмикайте світло та будь-які електроприлади, не користуйтесь квартирним електродзвінком.. Не користуйтеся телефоном в приміщенні, де пахне газом, а викличте аварійну службу за номером “104” від сусідів чи з вулиці. Негайно перекрийте вентилі на газовому приладі і крани подачі газу перед ними та забезпечте провітрювання приміщень, відкрийте вікна та двері й виведіть з приміщення людей. До прибуття бригади аварійної газової служби дійте за  вказівками диспетчера.
– Поруч з тими нагальними питаннями, про які ми говорили, є ще одне, котре залишається пріоритетним напрямком діяльності ВАТ “Хмельницькгаз” – газифікація області. Леоніде Михайловичу, чи побачать газ цьогоріч наші проблемні зони – Летичівська та Михайлівська (що на Ярмолинеччині)?
– Наймасштабніший проект, над яким ми нині працюємо, і плануємо завершити до кінця серпня, це будівництво газопроводу з Деражні до Летичева. Він будується переважно за кошти “Хмельницькгазу” (десь 90 від-сотків) та дольової участі жителів Летичева й прилеглих сіл, які користуватимуться цим газопроводом. Його вартість – 23 мільйони гривень. Звісно ж, за державної підтримки справа пішла б набагато швидше, але такої нині немає. Але я кажу впевнено: нарешті цьогоріч Летичів та район, єдині негазифіковані в області, будуть з газом. Питання щодо сіл Михайлівської зони і досі відкрите. Щотижня в Києві ми оббиваємо пороги різних інстанцій, щоб нарешті довести цю багаторічну проблему до успішного завершення.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую