ye-logo.v1.2

Українську валюту підробити найважче

Суспільство 1928

Стверджують в експертно-криміналістичному центрі

Виявляється, у Хмельницькому є місце, де в одному приміщенні зібралися великі гроші, зброя, як справжня, так і саморобна, спиртні напої, а ще – різноманітні вибухові пристрої, піратські відеокасети та наркотична сировина… Правда, на все це добро можна лише подивитися, оскільки знаходиться воно в науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі, що є структурним підрозділом управління внутрішніх справ у Хмельницькій області.

Пошарпаний долар – не значить справжній
Так, у відділі криміналістичних досліджень нам показали колекцію фальшивих банкнот: як вітчизняних, так і валюти. Як пожартував начальник відділу Володимир Костогриз, «все, що нажито в процесі нашої трудової діяльності». Саме тут проводять дослідження всього, що пов’язано з документами, цінними паперами та грошовими знаками.
Як виявилося, сьогодні копіювальна техніка розвинута настільки, що відрізнити фальшиву банкноту від справжньої досить важко. Для прикладу, банкнота, виготовлена поліграфічним способом з глибоким друком, тобто, за допомогою кліше, виглядає як справжня. І нам показали пошарпану липову стодоларову купюру, яка була в обігу не один рік і пройшла не одну тисячу рук.
«Існує багато способів захисту, – каже Володимир Сергійович, – і щоб відрізнити фальшиву купюру від справжньої, треба порівнювати її з нормальною банкнотою відповідного зразка, аби побачити, чого не вистачає підробці. Тобто, починаючи від паперу, і закінчуючи фарбою та наявністю всіх захисних елементів».
Справді, якщо уважно придивитися, проти світла, можна побачити, що водяний знак на купюрі імітований, тому майже непомітний, захисна стрічка нечітка, на згинах видно, що фарба відлущується. Усе це можна помітити і без застосування техніки. Але ми, зазвичай, звикли перевіряти справжність купюри на дотик, пробуючи, чи є на ній випуклості. Як не дивно, але з цим на купюрі якраз все нормально. Отож, за словами Володимира Сергійовича, рельєфність купюри - це не зовсім надійний спосіб захисту, оскільки відтворюється він за допомогою поліграфії досить професійно. І навіть на фальшивій банкноті, коли провести по ній пальцем, відчуватимуться усі випуклості.
«Це свідчить про те, що банкнота зроблена доволі якісно і за допомогою поліграфічних засобів, – продовжує Володимир Сергійович. А от при струменево-крапельному способі, тобто, за допомогою комп’ютера,  якість відтворення не настільки професійна. Та й значно дешевша.
Крім того, друк грошей – справа недешева, і підробка дрібних купюр по затратах не набагато дешевша, ніж крупних. Так що чим купюра більша за номіналом, тим більша ймовірність її підробки».

Про горілку, розмішану веслом у бочці…
Саме пошуками такої техніки займаються їхні колеги із сектора комп’ютерно-технічних експертиз. Експерти шукають файли, що стосуються підробки грошей на комп’ютерній техніці, навіть, якщо ці файли були видалені. «Сьогодні цим займається навіть молодь, і розпізнати ці гроші неважко, – каже старший експерт Андрій Стасюк. – Але ми мусимо довести, що виготовляла їх саме ця людина, і саме на цьому пристрої».
А ще тут проводять дослідження комп’ютерної техніки, в тому числі й накопичувачів: лазерних дисків та інших пристроїв, які містять інформацію.
Крім того, досліджуються факти втручання в комп’ютерні системи, на сервери, перевіряють комп’ютерну техніку на наявність неліцензованих програмних забезпечень, досліджують диски на предмет контрафактності (порушення авторського права).
У відділі вибухонебезпечних речовин та пожежотехнічних досліджень можна побачити найрізноманітніші вибухові пристрої, в тому числі й саморобний, на вигляд, дуже простий, який був підкладено на початку року на обійстя  Лісогриновецького сільського голови.
Як нам розповів начальник відділу Леонід Стецюк, на сьогодні, крім трьох фактів підкладення вибухівок, є ще шість фактів анонімних повідомлень про загрозу вибуху. На щастя, інформація не підтвердилась, – всі дзвінки були хибними (останній – анонімне  повідомлення про мінування жилого 5-поверхового 6-під’їзного будинку). Вже встановлено три особи, які змушені будуть оплатити всі витрати, пов’язані з їхньою «діяльністю». Найнебезпечнішим випадком у своїй практиці працівники відділу назвали перемовини з чоловіком, який, маючи при собі вибухівку, прийшов до міського відділу міліції, погрожуючи її підірвати. Професіоналам вдалося його вмовити, і чоловік віддав вибухівку, після чого на нього було заведено кримінальну справу.
Показували журналістам і горілку, виготовлену в підпільних цехах. Була тут і вилучена минулого тижня з одного із барів Кам’янець-Подільського району, яку зі  спирту і води колотили веслом у бочці. Правда, кількістю отруйних речовин в таких напоях, як і тих, хто постраждав від цього, займаються медики. Працівники ж центру лише досліджують наявність і кількість речовин, які передбачені державним  стандартом.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую