ye-logo.v1.2

Валерій Мурза: «Хочеться зробити те, що вже давно працює за океаном»

Суспільство 2165

Відомий подільський бізнесмен, депутат обласної ради розповів газеті «Є Поділля» про свій візит до США, американців та інвесторів

Краще один раз побачити, ніж сто – почути. Мабуть, саме за таким принципом і діяв Валерій Григорович, коли вирушав на перший щорічний міжнародний українсько-американський бізнес- форум, який проходив у Вашингтоні. Депутат Хмельницької обласної ради, генеральний директор товариства з обмеженою відповідальністю «РосАпатит- інвест» Валерій Мурза став єдиним подолянином, який відвідав такий захід, на якому, між іншим, був і віце-прем’єр України Григорій Немиря. Отож, повернувшись із США, Валерій Григорович розповів «Є Поділлю» про свої враження від Америки, про зустрічі з заокеанськими бізнесменами тощо.
- Чому все-таки Ви вирішили полетіти до США?
- Нині в Україні працює 1 500 американських компаній. А в США – всього 12 українських підприємств. Нонсенс?! Однак, цьому є пояснення. Американцям дуже вигідно займатися бізнесом в Україні. В США вони мають не більше 5 відсотків прибутку. В Україні ж вони можуть заробити значно більше. І в них є гроші, які можна вкласти в нашу економіку. Але американські бізнесмени налякані ситуацією в нашій країні. Тому потрібно було роз’яснити їм, що відбувається у нас, та, звісно, зрозуміти, чого хочуть вони.
- І що ж корисного Ви зрозуміли?
- Мені, як бізнесмену, який займається сільським господарством, а саме – в сфері мінеральних добрив, було дуже цікаво. Маю декілька проектів, але на них потрібні гроші, яких, як завжди, не вистачає. І чимало українських бізнесменів, як і я, представили американцям  свої проекти, які їх зацікавили. Однак вони твердили, що у нас є багато різних чинників, які заважають їм працювати. До прикладу, щоб розмитнити товар, потрібен оригінал митної декларації. В американців немає такого! У них все в електронному вигляді або працюють за ксерокопією. І пан Немиря вирішив це питання на місці. Дав команду українській митниці, підготували відповідні документи… і все. Подібних бюрократичних питань у робочому порядку було вирішено чимало, і вони мають вирішити проблеми спільного бізнесу. 
- Чи  відчули Ви різницю між українськими бізнесменами та американськими?
- У нас є час попити каву? Є! А в них наче немає! Переважна більшість з них активно виступає за здоровий спосіб життя та за повну самовіддачу на роботі. Разом із тим, вони дуже доброзичливі. Коли ти знайомишся з американським колегою, складається враження, що це твій друг, з яким ти товаришуєш 30 років, але півроку не бачився. Вони завжди посміхаються, і роблять це щиро. Сподобалася їхня цілеспрямованість. І, звісно, вони хочуть «грати» за нормальними «правилами». Вони стурбовані нашими кризою та корупцією. Ну і мене дуже вразило те, що ми років 20 тому говорили, що потрібно підтягнути село до міста, а вони це зробили ще 20 років тому. У них, що жити в селі, що в місті – це однаково. Так само це стосується і ведення бізнесу.
- Валерію Григоровичу, на Вашу думку, цей форум може дати певний поштовх для залучення інвестицій в Хмельницьку область із США?
- Минув тиждень після того, як я повернувся з Вашингтона, і ми вже з трьома компаніями ведемо перемовини. А тому, сподіваюся, що нові інвестиції в області будуть. Моя впевненість полягає в тому, що бачу зацікавленість з боку американців. По тих проектах, які я запропонував, у них з’являються запитання, вони уточнюють деталі. А це означає, що їм насправді цікаво. Просто в США є багато інвестиційних компаній, які, зібравши з людей гроші, хочуть заробити. В 2006-2007 роках, коли українська економіка була на підйомі, американці заробили тут дуже багато грошей. Тому вони дуже шкодують, що криза найбільше «вдарила» по Україні. І хочуть, щоб у нас все було нормально, бо наш ринок їх дуже цікавить.
- Що ж Ви запропонували заокеанським колегам?
- Це сільськогосподарські проекти. Хочу зазначити, що всі сільгосппродукти у нас – прибуткові, за винятком, мабуть, пшениці. До прикладу, ріпак, за рівнем рентабельності, дає до 70 відсотків в рік. Звісно, це за умови дотримання всіх технологій. Тому сільськогосподарський бізнес, в цілому, прибутковий. Я працюю в ньому вже 12 років і моє товариство – «РосАпатитінвест» – займається постачанням добрива. Зараз ми відновлюємо так звану систему «районної хімії», яка існувала за часів Радянського Союзу. Тому й запропонували один із проектів, який в США вже давно працює - змішування мінеральних добрив під окремі сільськогосподарські  культури. Щоб не везти фермеру те, що виготовляє завод, а на місці поєднати різні добрива. Можливо йому не потрібна та формула добрив, яку пропонує виробник, а потрібна інша. Сьогодні всі постачають стандартні добрива «три по шістнадцять», де шістнадцять відсотків фосфору, шістнадцять – азоту та стільки ж калію. А якщо сільгосппідприємству не потрібен в цій гранулі, до прикладу, фосфор? Тому й хочеться зробити те, що є в США. Вартість цього проекту становить трохи більше 5 мільйонів доларів. І ми не говоримо про рентабельність проекту у 2-3 відсотки, вона значно більша. Фактично, інвестор, вклавши гроші, через 2-3 роки отримуватиме прибуток. Дві американські фірми вже зацікавилися цим проектом.
- Ну, а що дасть цей проект сільгоспвиробникам?
- По-перше, вони будуть економити гроші, оскільки не купуватимуть непотрібні добрива. По-друге, буде здешевлення готової продукції, адже собівартість стане меншою. Сьогодні ж мінеральні добрива – дороге задоволення. У собівартості продукції їх частка вже сягає 30 відсотків. І якщо зменшити витрати на добрива на 10 відсотків, тоді й пшениця стане рентабельною.
- Чому ж інвестори не їдуть до нас? Що їх лякає?
- Американці впевнені, що криза, яка почалася в них, сильно «вдарила» по нас через нестабільну політичну ситуацію в Україні. Вони також не розуміють, чому наша влада не використовує «Євро-2012» на повну силу. Це ж шанс розбудувати інфраструктуру, дороги нормальні зробити, дати людям роботу. А Президент ветує закон про виділення коштів. Американців цікавить наш зелений туризм, але… «Ми приїхали  б, – кажуть вони. – Пожили три дні в ваших хатах, поїли вареників тощо. Але хочемо доїхати до села нормальною дорогою. А під час подорожі десь зупинитися та смачно попоїсти і не хвилюватися за якість продуктів». Нині для них наш зелений туризм – це екстремальний відпочинок!



Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую