ye-logo.v1.2

Газ не прощає помилок

Суспільство 2471
Фото: Олеся Беседина

Балони із цією речовиною все частіше нагадують нам про небезпеку

Кисневі балони, за основною версією правоохоронців, стали причиною вибуху в Луганській лікарні та забрали життя шістнадцяти людей… Газовий балон у потязі «Чернівці-Київ» ледве не поховав сімох людей… І все це лише в перший місяць цього року. «Вибухоманія» через газові балони докотилася і до Хмельниччини. На щастя, загиблих немає. Але ж могли! Та й, в принципі, можуть бути, якщо…

Прощавай, автомобіль!
26 січня в Хмельницькому на вулиці Західно-Окружній палав «ВАЗ-2106». А загорілася автівка через газові балони. «У багажнику машини перевозили два 50-літрові газові балони з побутовим газом, – розповіли кореспонденту «Є Поділля» в прес-службі обласного управління Міністерства надзвичайних ситуацій в Україні. – Водій почув запах газу в салоні автомобіля, зупинився і разом з пасажиром вискочив з «ВАЗу». Через мить авто загорілося, а згодом і вибухнуло». У цій історії є «хеппі-енд», адже ані водій, ані його пасажир не зазнали травм. Ось тільки машини чоловікові вже не бачити… За версією «еменесників», загорання та вибух сталися через порушення правил пожежної безпеки при транспортуванні газових балонів. Саме нехтування цими правилами призводить і до трагедій, які сталися в Луганську та у потязі «Чернівці-Київ».

Понад 130 тисяч подолян на «пороховій» діжці
Саме стільки мешканців нашої області нині користуються балонами із зрідженим газом. Найбільше таких користувачів у Кам’янець-Подільському, Полонському, Ізяславському та Летичівському районах. «Найперше правило безпеки – заправляти балони на спеціальних газонаповнювальних пунктах, а не на автомобільних газозаправних станціях, – каже заступник голови правління відкритого акціонерного товариства «Хмельницькгаз» з питань охорони праці та безпеки дорожнього руху Леонід Галузинський. – Там інші системи контролю. Тому заправка на АЗС несе в собі певну небезпеку. До прикладу, позаминулого року в селі Косогірка Яромолинецького району люди заправили балон на автозаправці, а вентиль був несправний. Коли привезли його додому та почали під’єднувати, спробували відремонтувати балон… і господар разом із гостем отримали опіки, а літня кухня згоріла».
Балон із зрідженим газом, як відомо, знаходиться під великим тиском. А тому він може вибухнути так, що мало не буде. Крім того, в ньому ж є газ – який легко загорається. Отже, балони небезпечні не лише через загрозу вибуху, а й легкозаймистістю. І, як кажуть у «Хмельницькгазі», поширеною помилкою людей в користуванні цією «вибухівкою» є заправка балонів не в спецпунктах. Разом із тим, лише «Хмельницькгаз» через економічні причини закрив шість газонаповнювальних пунктів в області, залишивши працювати чотирнадцять. Хоча вважають, що й їх достатньо. Тим паче, що є ще декілька таких пунктів від інших газових компаній.

Возити потрібно вміти
Відсутність заглушок та захисних ковпаків на балоні під час його транспортування може призвести до загорання чи вибуху балона. «Можу лише припустити, що вибух «ВАЗу», який згорів у Хмельницькому, міг статися саме через таке порушення транспортування, - вважає Леонід Михайлович. – Коли авто рухається, відбуваються коливання. І вентиль балона може, до прикладу, «потертися» об стінки багажника та відкритися. Ну і в підсумку балон спочатку загорається, а потім вибухає». Тому транспортувати балони слід спеціально обладнаними автомобілями.
Як кажуть газовики, небезпечно купувати балони в невідомих. Як правило, ціна в «заїжджих» майже та сама, але ж привозять балони додому. Ось це і заманює людей. Але ж якої якості в таких балонах газ – ніхто не знає. Та й, власне, кажуть, доволі часто людям продавали технічно несправні «посудини» (своєчасно не випробувані, з несправними вентелями, з пошкодженнями тощо). А це вже, погодьтеся, дуже небезпечно.

Це стосується кожного
Відомий вислів із рекламного ролика про СНІД можна застосувати і до користування будь-якою газовою плитою. Чи то вона під’єднана до газового балона, чи то вона працює у газовій мережі. А все через те, як люди готують їжу. Фахівці радять не відходити від плити ні на мить. Тому що були випадки, які завершилися значним ударом по здоров’ю людини… «У Пархомівцях Хмельницького району чоловік поставив на плиту турку з кавою та пішов дивитися телевізор, – розповів Леонід Галузинський. – Кава збігла, погасила газ, а чоловік із запаленою сигаретою зайшов за кавою… І отримав опіки». Якщо ж так сталося, що виникла пожежа через те, що згасла конфорка, то у «Хмельницькгазі» радять миттєво перекрити вентиль балона, відрізати шланг від нього та винести з хати. Якщо це зробити неможливо, то радять... утікати з хати. Кажуть, краще вже матеріальні збитки, ніж втрачене життя.

Повторення Луганської трагедії нам не загрожує?  
Береженого Бог береже. А тому й не дивно, що після того, як в Луганській лікарні сталася трагедія, інженерно-інспекторський склад відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності обласного управління МНС перевірив лікарні. «Шукали» недоліки в розміщенні кисневих балонів і нічого не знайшли. Це, безумовно, тішить, але не гарантує того, що луганська трагедія не повториться у нас. А тому «еменесники» провели додаткові інструктажі з пожежної безпеки щодо зберігання та встановлення таких балонів з працівниками лікарень.
Разом із тим, небезпека вибуху може очікувати на подолян й в інших місцях. До прикладу, в Хмельницькому у центрі міста чи на майдані. Тут часто під час свят продають повітряні кульки. Здавалося, що в них небезпечного… В них може й нічого, а ось в балонах, які надувають ці кульки, цілком ймовірно. Незважаючи на те, що газ у цих «посудинах» не вогненебезпечний. А сам балон… Він може вибухнути від перенагрівання, і тоді не солодко буде тим, хто був поруч. Але то вже інша історія, якої, сподіваємося, ми ніколи не опишемо.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую