ye-logo.v1.2

Утеплюємо будинки без черг і переплат, або Нові можливості для ОСББ На правах реклами

Суспільство 2720

За останній рік тарифи на комунальні послуги зросли більш, ніж вдвічі. І очевидний спосіб зменшити квартплату – скоротити споживання ресурсів: води, електроенергії і тепла.

Але сидіти у холодній квартирі - не найкраща перспектива. Вже третій рік для українців діє програма з підвищення енергоефективності помешкань, так зване “тепле” кредитування. Її реалізовує Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України — Держенергоефективності.

Принцип програми — держава компенсує частину витрат на купівлю енергоефективного обладнання та матеріалів при отриманні кредиту в держбанку.

Паралельно з державними, діють і місцеві програми. До прикладу, у Хмельницькому на кінець травня уже 6 житлових будинків стовідсотково утеплені, або знаходяться на стадії завершення робіт. Ще 8 будинків пройшли проект з повної заміни вікон у під’їздах на енергозберігаючі. За даними Хмельницької міської ради, охочих утеплюватися більше, ніж передбачено у бюджеті коштів на програму.

Про потрібність і ефективність заходів із енергозбереження говорить і той факт, що на програму вже є ціла черга будинків.

А от як пришвидшити роботи з енергозбереження для ОСББ – знають не всі. Віднедавна є можливість не чекати наповнення міської казни, а скористатися програмою “теплого” кредитування від ПриватБанку.

За словами директора Південно-Західного регіонального управління ПриватБанку Юрія Браніцького, урядова програма теплих кредитів для ОСББ передбачає відшкодування від 40 до 70% вартості матеріалів. Сюди не входять витрати на роботу. Сума відшкодування залежить від того, скільки в будинку проживає субсидіантів, тобто чим їх більше, тим вищий відсоток повернення коштів.

Як скористатися програмою?

Перше – потрібно вибрати те обладнання і матеріали, які необхідні для утеплення будинку. Обрати постачальника, переконатися, що його продукція відповідає вимогам КабМіну, взяти рахунок-фактуру на товар, подати заявку на оформлення теплого кредиту.

«Заявку можна подати, звернувшись у будь-яке відділення ПриватБанку, або зайшовши в Приват 24 для бізнесу. Наші працівники з моменту отримання заявки допомагають зібрати мінімальний пакет документів. Якщо є така необхідність, можуть і прийти на збори мешканців будинку, щоб пояснити людям, на яких умовах можна провести енергозаощадні роботи для їхнього ОСББ», – пояснює Юрій Браніцький.

Після подачі пакету документів головний банк протягом календарного тижня приймає рішення. Банк надає кошти, ОСББ проводить усі необхідні роботи, здає акти виконаних робіт, з яких видно, що ті матеріали, які були закуплені, вже на стіні, чи котельня вже змонтована і так далі. Банк цей документ подає на ресурс Кабінету Міністрів і відбувається відшкодування. Тобто, нікуди ходити, узгоджувати, питати, доводити не потрібно, - переконують у банку.
Максимальна сума, яку видає банк – 2 мільйони гривень на максимальний термін – 7 років з кредитною ставкою 18% річних.

«Наприклад, мільйон гривень взяли, з нього мінімум 400 тисяч погашено за рахунок держави, залишається тільки 600 тисяч. Ось ці 600 тисяч розбиваються на 7 років. Три місяці сплачуються лише відсотки, а потім щомісяця гаситься тіло кредиту. Кредит можна закрити достроково, без будь-яких додаткових комісій», – пояснює Юрій Олександрович.

Про теплі квартири і "економні" платіжки варто потурбуватися з літа. Фото: bug.org.ua

Вимоги до ОСББ

Наявність діючого поточного рахунку (при наданні кредиту банк відкриває його безкоштовно), відсутність ризиків юридичного характеру (судових позовів, арештів, боргів), рівень надходжень платежів ОСББ (враховується дисципліна платників, наскільки вони регулярно розраховуються за послуги). Рівень надходжень на поточне утримання ОСББ не нижче 85%.

«Ми реально дивимося на речі, бо можуть бути якісь недоплати, але з іншого боку, повного ігнорування своїх обов’язків теж не повинно бути. Тому 85% - це той рівень надходжень платежів, який достатній на утримання будинку. І обов’язковий документ - це 2/3 голосів власників квартир, щоб отримати цей кредит», – каже Юрій Браніцький.

У банку переконують, що найбільший бар’єр, який стримує більшість людей – це документи. Але й тут немає нічого страшного. Є шаблон протоколу зборів, від ОСББ вимагається лише зібрати людей і обговорити з ними всі деталі, зібрати підписи. Долучити протокол зборів про створення ОСББ та обрання правління. Баланс і звіт про фінансовий результат – це те, що голови здають регулярно. Кошторис платежів за 6 місяців та рахунок-фактура, довідка про наявність субсидіантів, для того, щоб визначити відсоток повернення коштів і акт про наявність теплового будинкового лічильника – ось і всі документи, які необхідні для реалізації проекту.

Поки що, урядовою постановою по “теплим” кредитам передбачена можливість компенсації лише тим ОСББ, де в будинках встановлено загальні прилади обліку теплової енергії.

Однак вже зовсім скоро цю норму приберуть, адже останніх 5-8-10 років практично всі новобудови, які закладалися, навіть в проекті не передбачали під’єднання до централізованих тепломереж, а відповідно, в них цього теплового лічильника апріорі не було і його немає куди ставити, тому що немає труби з теплом.

«Уряд визнав, що це помилка, не врахували цього моменту. І зараз є проект змін до постанови Кабінету Міністрів про умови отримання цієї компенсації, яким передбачено відміну обов’язкового положення про наявність теплового лічильника в разі відсутності централізованої подачі тепла. Очікуємо, що вже у червні це обмеження знімуть” – пояснює банкір.

Ще більше можливостей

В ОСББ є ще й інші можливості – це вже згадані регіональні програми. Тобто є урядова програма, яка фінансується з центрального бюджету, а є й ті, які фінансуються з місцевих бюджетів.

У місті Хмельницькому діє програма енергоефективності, енергозбереження та модернізації багатоквартирних житлових будинків на 2016-2020 роки. Вона прийнята і працює. Ця програма передбачає відшкодування 70% від сукупних витрат на реалізацію заходу. Тобто сюди включаються і матеріали, і виконані роботи.

За словами міського голови Олександра Симчишина, цього року вже виділили 5,5 млн грн на термомодернізацію з міської казни, а в липні, при уточнені бюджету, планують додати ще 2,5-3 млн грн.

«На сьогодні ми маємо заявок на утеплення будинків або заміну вікон за цією програмою на 11 мільйонів гривень, – повідомляє міський голова. – Звичайно, що такої суми у 2017 році ми виділити не зможемо. З міського бюджету вже вділено 5,5 млн грн, а при уточнені бюджету в липні плануємо ще додати 2,5-3 млн грн, аби два будинки, які перші стоять у черзі і які зібрали документи ще у 2016 році, утеплили або поміняли вікна».

«Коли ми говоримо про державну програму «Теплий кредит», там відшкодовуються кошти лише за матеріали. Хмельницький прийняв ще свою регіональну програму для ОСББ, якою передбачено компенсацію і на проведення робіт. Через це одне й те саме ОСББ, скориставшись обома програмами може отримати допомогу і на матеріали, і на роботу», – пояснює Юрій Браніцький.

Регіональні програми теж діють

Стосовно області, то на останній сесії депутати затвердили програму ефективності, енергозбереження та модернізації багатоквартирних житлових будинків (читаємо – ОСББ) на період 2017-2020 роки. Тобто і з обласного бюджету можна теж отримати компенсацію.

Одне й те саме ОСББ може отримати компенсацію на енергозберігаючі заходи від державного, міського і обласного бюджетів, цим самим звести до мінімуму, якщо не до нуля, всі свої витрати.

Регіональна програма вже діє у Кам`янці-Подільському. А Білогірський, Віньковецький, Дунаєвецький, Ізяславський, Новоушицький, Славутський, Старокостянтинівський, Хмельницький, Шепетівський та Старокостянтинівський райони вже розробили її і найближчим часом прийматимуть на сесіях місцевих рад.

Тобто, утеплити будинки, замінити вікна і, в результаті, зекономити кошти на комунальних платежах усіх мешканців будинків можна як з міського, обласного, так і з державного бюджетів. Головне – не боятися створювати самому собі зручності. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую