ye-logo.v1.2

Бібліотекарка з Хмельниччини перетворила хату на справжній арт-об’єкт

Суспільство 10356

Сільська хата заворожує мальвами та ружами.

Авторка цієї дивовижної хати – чепурна та весела жінка. Її домівка заворожує перехожих казковими сюжетами. Кілька років тому Тетяна Божок з Летичівщини розмалювала свою оселю дивовижними квітами та птахами, перетворивши майже столітню хатину на справжній витвір мистецтва. Разом з сім’єю жінка живе у селі Ставниця вже десятки років, понад сімнадцять вона працює тут бібліотекарем. Хатинку, яка нині квітне мальвами та ружами, колись родина купила у старенької бабусі.

"Цій хатині уже скоро буде сто років, вона збудована у 1925-му, – розповідає власниця квіткового помешкання. – Після купівлі особливо нічого не змінювали, не перебудовували. Дуже хотіли, щоб вона залишалася такою, як є, не втратила своєї унікальності, автентичності. І, власне, білосніжний колір їй завжди був, як кажуть, до лиця».

Малювала для онука

Ідея розмалювати хату з'явилася тоді, коли Тетянина донька сповістила, що має народити онука. На радощах жінка дала собі слово, що дитина з пологового будинку потрапить у чарівну хатину. Саме тоді, зізнається, на очі трапилися малюнки з петриківським розписом.

«Так він мені припав до душі, що одразу уявила ці кольори, квіти, птахів на нашій хатині, – пригадує пані Тетяна. – Захотілося усе це відтворити на білосніжних стінах свого помешкання. Відтак взялася за пензля та фарби і таки її розмалювала».

Відтворити такий масштабний розпис на стінах хати, зізнається, було неважко. Спочатку наносила ґрунтовку, далі – малюнок олівцем, а вже потім – фарбою по побілених стінах. Зверху квіти вкрила лаком, щоб кольори не вигорали та не злущувалися від сонця. Розпис починала з центрального малюнка.

«У нашій родині народжуються переважно дівчатка, – зізнається господиня. – Аж тут така новина від доньки – буде онук! Вирішила зробити йому своєрідний подарунок. За два тижні робота була готова. Тимофійка принесли додому з пологового будинку в уже барвисту, райську хату. Рідним ідея дуже сподобалася. Люди в селі дивувалися, бо такого у нас немає більше ніде. Нині туристи, які приїжджають до Меджибожа, їдуть подивитися і на нашу хатинку».

І оберіг, і декор

Малює пані Тетяна з дитинства, хоча, зізнається, спеціально цьому ніде не вчилася. Любить зображати не лише народний розпис, а й створювати пейзажі, портрети. Каже, що припаде до душі – те й на папір лягає. А ще у вільний час вона створює дідухи. Найперший витвір нині зберігається в Меджибізькому замку.

"Традиційні маки та волошки - справжній оберіг для помешкання", - каже Тетяна Божок.

Орнаменти на хатині Тетяна Божок підтримує, підфарбовує їх щороку. Часом, каже, додає якісь квіткові елементи.
На одній зі стін зображений райський птах. Довкола – павичі, жоржини, райські квіти. На іншій – зозуля. Біля входу мальви та маки. Фарби для розпису, зізнається, витратила небагато. А задоволення від малювання «петриківки» на стінах отримала чимало. Надивившись на таку красу, її запросили розмалювати ще одну хатину в селі. Щойно її підготують – візьметься до роботи. Так само мріє пані Тетяна розмалювати народним розписом і місцевий будинок культури.

«Розписуючи стіни будинку, я прикрашаю наше повсякденне життя яскравими і теплими образами, які здатні підіймати настрій, надихати, наштовхувати на роздуми, – каже самобутня художниця. – Тому розмальована хата – це одночасно і оберіг, і декор, і спроба відновити українські традиції».

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую