ye-logo.v1.2

Перекриття дороги на Ярмолинеччині: економіка, діти і аргументи сторін

Суспільство 5556
У Проскурівській школі цього року навчалися б заледве 20 дітей на 9 класів.
У Проскурівській школі цього року навчалися б заледве 20 дітей на 9 класів.. Фото: автора

Вчора освітяни та декілька місцевих мешканців села Проскурівки перекрили трасу на відрізку Дунаївці-Кам’янець-Подільський.

Причина перекриття – закриття школи у селі Проскурівка. Часткове обмеження руху, за даними поліції, було протягом двох годин. Як результат – мітингувальники написали заяву на ім’я начальника ГУ НП у Хмельницькій області Василя Віконського, щоб той «втрутився у ситуацію, що склалася навколо Проскурівської школи». Під заявою підписалися 24 жителі села Проскурівки.

Голова Солобковецької громади, у складі якої і знаходиться Проскурівка, пояснює, що питання закриття тієї школи виникло ще задовго до об’єднання. У 2017 році районна рада приймала рішення про закриття Проскурівської школи, але тоді, наткнувшись на протести і знаючи, що буде створена об’єднана територіальна громада, депутати вирішили відтермінувати це рішення.

«Після об’єднання Солобковецької громади, ми проаналізували витрати бюджету, – пояснює голова громади Сергій Когут. – Виходить, що на школу цього року передбачено 995 тисяч гривень. А потребує вона реально 1 мільйон 684 тисяч гривень. За перші сім місяців Проскурівська школа витратила більше, аніж їм передбачено на рік – 1 мільйон 52 тисячі гривень. Нам не вистачає 689 тисяч, щоб дотягнути школу до кінця року. Це ті кошти, що дає держава і що були заплановані у нашому бюджеті. Ми фінансуємо близько 29% від суми, яка необхідна на освіту».

Сергій Когут перевіряє готовність приміщення першого класу до нових умов навчання

Сергій Когут пояснює, що державна субвенція надається, якщо у школі навчається від 26 учнів. Якщо ж субвенції не буде, то на утримання цієї школи потрібно понад 1 мільйон 700 тисяч гривень. Бюджет громади складає близько 14 мільйонів власних надходжень і стільки ж – субвенції дає держава. Тому для громади, каже голова, майже два мільйони – це велика сума.

Впродовж попередніх місяців, переконує голова, вони зустрічались із педагогічним колективом і батьками, діти яких навчаються в Проскурівській школі й попередили їх про закриття.

За словами директора школи Романа Гриневича, у списку зараз є 25 учнів.

«Було 26, але одного вже вговорили забрати документи, – каже Роман Степанович. – Ми будемо відстоювати нашу школу, щоб її не закрили. Якщо не почуємо відповіді, яка нас влаштує, будемо перекривати дорогу ще 29 серпня».
Натомість керуючий справами Солобковецької громади Анатолій Лис, який займається зараз процесом ліквідації освітнього закладу, каже, станом на серпень цього року, у школі набирається лише три повноцінних класи.

«Першого та третього класів, на цей навчальний рік, немає. У четвертому класі – четверо, в п’ятому і дев’ятому – по одній дитині, а в сьомому – двоє. Це виходить індивідуальне навчання. І лише у другому і шостому класах навчається по п’ятеро, а в восьмому – вісім дітей. Таким чином, виходить, що у школі є тільки 3 повноцінних класи, хоча вони й рахуються малокомплектними. Така картина була на початок серпня, а зараз вже одна дитина переїхала до Хмельницького і троє – переходять на навчання до Стріховецької школи», – пояснює Анатолій Лис.

У школі села Стріхівці, куди планують довозити дітей із Проскурівки, навчається понад 70 дітей

Рішення про закриття школи депутати Солобковецької сільської ради прийняли 3 серпня. Тоді, на сесії були присутні представники від батьків і вчителів. Згодом вони ініціювали схід села, вимагали відмінити рішення, але голова переконує, на жаль, фінансовий стан громади не дозволяє утримувати малокомплектні заклади.

Щоб забезпечити дітям із Проскурівської школи необхідну якість навчання, громада придбала шкільний автобус

«Ми придбали новий автобус і плануємо його запустити для того, щоб довозити дітей до найближчої школи, а до неї всього 6 кілометрів. Але, якщо батьки захочуть віддати своїх дітей в іншу школу, до прикладу, в Солобковецьку, яка знаходиться на відстані 15 кілометрів, то ми готові організувати доведення дітей і туди. Найближча Стіховецька школа в яку і планується перевести дітей розрахована на 300 учнів, а зараз там навчається 70», – пояснює Сергій Анатолійович.

Шкільний автобус готовий до навчального року

Щодо працевлаштування, то голова переконує – ще на початку усього процесу мав розмову із директорами Солобковецької, Стріховецької та Глушковецької шкіл, щоб вони, по максимуму забезпечили вчителів Проскурівської школи і технічних працівників роботою. Але зізнається, усіх би не працевлаштували, бо немає стільки вільних місць.

У Хмельницькому центрі розвитку місцевого самоврядування, який працює над створенням і розвитком громад, кажуть закриття шкіл, на жаль, неприємна, але прогнозована справа, адже кількість дітей зменшується і утримувати порожні класи, заради збереження роботи педагогам, неправильно.

Перший клас у Солобківцях відповідає усім вимогам Нової української школи.

«Школа – це не для того, щоб дорослі мали де працювати, а для того, щоб діти отримували якісні знання. Процес закриття шкіл чи пониження їх у ступені, в різних громадах відбувається по-різному. До прикладу, Судилківська громада на Шепетівщині чи не найперша пережила суди. Суд першої інстанції визнав неправомірним рішення сільської ради, але апеляційний – навпаки, скасував рішення місцевого суду. Зараз перше судове рішення і теж не на свою користь має Лісогринівецька громада. У Дунаєвецькій, Жванецькій та багатьох інших громадах теж було неспокійно під час оптимізації шкіл, але зазвичай батьки розуміють, що дітям пропонують більш якісні умови», – коментують у Хмельницькому ЦРМС.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую