ye-logo.v1.2

Природа дивує: чому на Хмельниччині зацвіли у вересні каштани

Суспільство 8108
Осіннє цвітіння не завжди позитивне для дерев
Осіннє цвітіння не завжди позитивне для дерев. Фото: автора

Цієї осені цвіту на деревах особливо багато.

Хмельницькі каштани, яблуні та навіть магнолії «переплутали» пори року і знову зацвіли. Соцмережі рясніють знімками природної аномалії, осінніх квітучих дерев. Подібне явище хоч і зустрічалося в минулі роки також, цієї осені цвіту на деревах особливо багато.

В обласному центрі наразі цвітуть каштани на вулиці Кам’янецька, неподалік слідчого ізолятора, поблизу ЗОШ №9… Наприкінці серпня відвідувачів Ботанічного саду Хмельницького національного університету здивували квітучі магнолії, таволги, вейгели та форзиції. Світлини квітучих не за «розкладом» рослин, з’явилися на сторінці Ботанічного саду у фейсбуці.

За спостереженнями очевидців, подібне явище - далеко не рідкість. Утім, це осіннє цвітіння не завжди позитивне, адже, на думку науковців, подібна аномалія має приховану загрозу.

«Повторне несвоєчасне квітування деревних рослин не є дивиною у природі, - розповіла сайту "Є" Людмила Казімірова, доцентр кафедри екології Хмельницького національного університету та керуюча Ботанічним садом цього ж навчального закладу. - Воно настає, зазвичай, у другій половині літа, і є не таким рясним, менш яскравим і малотривалим. Це ненормальне явище для рослини, оскільки відсутня його біологічна доцільність - насіння утворених плодів не достигає. Причина одна - стрес, який настає в результаті багатьох чинників. Для дендрофлори міста Хмельницького цього річ такими чинниками став дощовий і прохолодний період липня після надмірної спеки у травні-червні. У цей час температурні показники свідчили про температурний стрес для всіх живих організмів. Також серед чинників можуть бути крайові опіки листків дерев внаслідок таких температурних аномалій, масове ураження гіркокаштана звичайного каштановою мінуючою міллю, ослаблення дерев внаслідок надмірної їх обрізки та аномальні температури в липні-серпні минулого року (в час закладання квіткових бруньок цьогорічного цвітіння).

  

Форзиції та вейгели повторно зацвіли в Ботанічному саду Хмельницького національного університету наприкінці серпня. Фото: з фейсбуку Botanic garden Khmelnitsky National University.

За словами науковця, здоровим рослинам повторне квітування не шкодить: «Зазвичай, вони ще до заморозків встигають закласти нові квіткові бруньки. Так спостереження за такими деревами і кущами Ботанічного саду Хмельницького національного університету свідчать, що наступного року вони вчасно і рясно квітнуть. Для рослин, уражених хворобами та шкідниками, ослаблених невиправданою обрізкою, повторне квітування часто є катастрофічним: часто воно сприяє загибелі в подальшому через виснаження».

Магнолія Суланжа зацвіла вдруге кількома десятками квітів. Фото: Botanic garden Khmelnitsky National University.

Повторне цвітіння каштанів в Ізяславі. Фото: з фейсбуку Віктора Кучерука.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую