ye-logo.v1.2

Будівництво на кістках: чи призупинять зведення амбулаторії на Полонщині після моторошної знахідки

Суспільство 5657
Перед будівництвом геологічні дослідження не виявили нічого з того, на що натрапили під час будівельних робіт
Перед будівництвом геологічні дослідження не виявили нічого з того, на що натрапили під час будівельних робіт. Фото: з фейсбуку Сьогодення громади. Полонне

На місці будівництва знайдено 19 людських черепів та скелетів.

Село Котелянка, що на Полонщині, увійшло до числа майже трьох десятків щасливчиків з Хмельниччини, в яких Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України затвердило будівництво нових амбулаторій загальної практики сімейної медицини. Фінансування здійснюється з держбюджету, на будівництво в Котелянці виділено близько 6 мільйонів гривень. Роботи зі зведення об’єкта розпочалися наприкінці минулого року. Щойно екскаватор зачепив ківш землі, натрапив на моторошну знахідку – людські кістки. За місяць земляних робіт тут виявлено 19 людських черепів та скелетів, що свідчить про масове захоронення людей.

Котелянчани не ймуть віри, звідки у їхньому селі таке захоронення. Висувають різні гіпотези, але достеменно не знає ніхто кого б тут і коли могли хоронити. Навіть старожили не пригадують, щоб хтось колись чув про масове захоронення посеред села. Зрозуміло одне – трупи було поховано без домовин, в неприродних позах, тож роблять висновок, що на кладовищах так не ховають. Такі деталі, такі як одяг або взуття чи ґудзики, за якими можна було б ідентифікувати поховання, відсутні. Серед версій є така, що будівельники натрапили на поховання жертв Голодомору. Однак місцеві жителі стверджують що померлих з голоду ховали в іншому місці, хоча точно ніхто не знає в якому. Втім, не зважаючи на низку нерозгаданих таємниць довкола цього масового поховання, будівництво амбулаторії, продовжується.

Зразки людських кісток поліція віддала на експертизу. Фото: з фейсбуку Сьогодення громади. Полонне.

«Просимо підрядників вести будівництво так, щоб не завадило в подальшому провести роботи з пошуку можливих решток, які тут ще можуть бути знайдені, – каже староста села Володимир Левчук - Певний обсяг робіт з будівництва амбулаторії вже зроблений, його не зупиняють. На жаль, ми навіть не підозрюємо, що це за поховання… Раніше на цьому місці був старий стаціонар лікарні. Його будували у 60-х роках минулого століття. Для зведення нової амбулаторії розібрали частину цього стаціонару і на його місці розпочали нове будівництво. І натрапили на таку моторошну знахідку. Ніхто у селі не пам’ятає, чи траплялися такі знахідки тоді, під час попереднього будіництва. Захоронень, про які б пам’ятали жителі села, на цьому місці не було зафіксовано. Є припущення, що, можливо, це захоронення людей, які померли від голоду… За відомостями з книг спогадів у селі в часи голодомору 1932-33 років померло понад чотири з половиною сотні людей. Ми не знаємо точно, де вони поховані, старожили вказують різні місця, але жоден не вказує саме на це місце».

Староста додає, що наразі знайдено 19 людських черепів та скелетів. Їх знаходять не в одній могилі, а в різних місцях в неприродних для поховання позах. Скелети різні, є навіть дитячі. Є такі, що лежать один на одному. Їх усі зібрали в мішки та планують перепоховати. 

Селяни нічого не пам'ятають навіть з переказів про це масовке захоронення. Фото: з фейсбуку Сьогодення громади. Полонне.

«Єдине, що достеменно відомо, що на цьому місці раніше була зведена церква. Ми знайшли в архівах карту 1875 року, за якою на цьому місці стоїть храм. Чи можуть ці захоронення відноситися до того періоду, не знаємо. Але у старожилів також є такі версії, що тут, довкола храму, могло бути кладовище…»

Селяни ж, схиляються до думки, що будувати на кістках амбулаторію - великий гріх. Оптимальним, за словами старости, було б рішення про призупинення будівельних робіт, щойно ці людські рештки були знайдені: «Знаю, що керівництво громади зверталося до служби єдиного держзамовника, забудовників, але будівельні роботи не припинили. Уже після розголосу до нас приїхали пошуковці з організації «Союз «Народна пам’ять», телевізійники. Також про ці знахідки ми повідомили поліцію».

Знайдені останки перепоховають. Фото: з фейсбуку Сьогодення громади. Полонне.

Голова Полонської об’єднаної територіальної громади, до складу якої входить село Котелянка, Франц Скримський каже, що роботи з будівництва амбулаторії були частково призупинені, щойно натрапили на людські останки.

«Про знахідку повідомили поліцію та прокуратуру. Нині роботи знову відновлені. Ніхто не сподівався, що на місці старої лікарні будуть знайдені людські останки. На території нашої громади подібні знахідки траплялися і раніше. Приміром, коли будували універмаг в Полонному, також були знайдені людські скелети. Зважаючи на історію нашого краю, моментами трагічну, таке трапляється час від часу, багато чого збудовано на кістках. Зрозуміло, що якби це було цивілізоване захоронення, то ніхто б там будівництва не розпочинав. Ми обов’язково зробимо перезахоронення цих останків та сподіваємося, що експертиза встановить, до якого періоду вони можуть належати».

Наразі проведенням експертизу знайдених людських кісток займається поліція.

«За фактом виявлення цього захоронення поліція відкрила кримінальне провадження, - каже Сергій Чалюк, слідчий Полонського РВ національної поліції України в Хмельницькій області. – Ми відібрали зразки та відправили їх на медико-криміналістичну експертизу у Хмельницьке обласне бюро судово-медичної експертизи. Отримавши результати, ми зможемо відповісти чи померли ці люди насильницькою смертю, будуть встановлені їх вік та стать, а також стане відомо, яка давність цих захоронень».

Тим часом пам’яткоохоронці занепокоєні тим, що про знайдене поховання їх не було повідомлено.

«Проблема в тому, що, наскільки я володію ситуацією, на місці знайдених поховань працювали лише представники громадської пошукової організації з Києва. Ці пошукові роботи проводилися без погодження з управлінням культури Хмельницької облдержадміністрації як органу охорони культурної спадщини. Тому їхні роботи на цьому об’єкті можна вважати незаконними. В першу чергу, натрапивши на таку знахідку, органи місцевого самоврядування мали б повідомити відповідні офіційні структури, щоб оформити належним чином документи та погодити план на пошукові роботи. Контролювати такі роботи мають державні органи», - каже Сергій Шпаковський, завідувач відділом охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області.

Геологія, проведена перед будівництвом, не виявила нічого з того, на що натрапили під час земляних робіт. Фото: з фейсбуку Sergiy Barzak.

Про те, чи припинять державне будівництво сільської амбулаторії через моторошну знахідку, сайт «Є» також поцікавився в керівництва ДП «Хмельницька обласна служба єдиного замовника», яке є розпорядником коштів виділених з держбюджету на зведення цього соціального об’єкта.

«До початку будівництва було зроблене геологічне дослідження. Але геологія не виявила нічого з того, на що натрапили під час земляних робіт. Тож було прийняте рішення вибрати грунт та всі знайдені останки на тій ділянці, яка задіяна під будівництво. Після дослідження їх мають перепоховати. Коли змонтували фундамент, вирішили залишити всередині майбутньої будівлі дві ділянки, які ще потрібно дослідити. Саме на них ми поки не будемо проводити будівельних робіт. Обстеження мають зробити районні служби та дати нам дозвіл на продовження або ж заборону будівництва. А поки ведуться будівельні роботи зі зведення стін», - запевняє Андрій Колесник, директор ДП «Хмельницька обласна служба єдиного замовника».

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую