Гаряча тема:
- Війна
У Хмельницькому за три години розвалили триповерховий будинок
Згідно з рішенням суду, котедж за чверть мільйона доларів збудували на чужій земельній ділянці
26-тонний екскаватор повільно суне ґрунтовою дорогою, вдавлюючи у землю невелике каміння. Люди стають на дорозі, загороджуючи техніці шлях. До натовпу підходить судовий виконавець. «Ви заважаєте виконувати судове рішення», – каже посадовець. «А ми стоїмо на своїй землі, – відповідають з натовпу. – Нехай об’їжджає».
Після кількох хвилин словесної перепалки люди таки сходять з дороги. Екскаватор розвертається до кам’яного муру, кілька разів махає ковшем, ніби приміряючись до удару, б’є об камінь. Стіна з гуркотом валиться. З одного боку лунають схвальні вигуки, з іншого сипляться прокляття.
«Будинок знесуть, а заплатять за це господарі»
«Відповідачів попередили, що всі будинки та надвірні споруди мають бути знесені, а земельна ділянка приведена у стан, придатний для використання, – перекрикуючи гуркіт важкої техніки, – розповідає заступник начальника підрозділу примусового виконання рішення відділу Державної виконавчої служби головного управління юстиції в Хмельницькій області Роман Лабчук. – У випадку неможливості виконати це рішення – дозволити провести знесення будинку з наступним стягненням з відповідачів вартості робіт. Боржникам про це належним чином повідомили. Тож ми приступили до зносу будівлі».
Власники будинку під знос подали скаргу до Верховного суду
«Цей будинок не можна валити, там живуть люди, – каже юридичний представник господарів будинку Сергій Хома. – Вони мають право проживати без реєстрації. Зараз направлена заява до Верховного суду про незаконність зносу. Наразі у опонентів є рішення вищого спеціалізованого суду. Люди, чиї інтереси я представляю, мають право користуватися цим приміщенням. За знос понесете відповідальність».
«На цій земельній ділянці будівництво самочинне, статусу будинку немає, і у ньому ніхто не зареєстрований», – долучається до розмови адвокат власника ділянки Оксана Каденко.
Слова жінки тонуть у гуркоті розваленого паркану. Багатотонна машина під’їжджає до камінної бесідки. Від кількох ударів ковша бесідка перетворюється на купу каміння. Чималий уламок падає у басейн, розбиває його. За мить подвір’ям, викладеним плиткою, ринула вода. Інший екскаватор під’їжджає до вольєру. Відбійником легко здирає дах, ламаючи металеву решітку. За кілька хвилин собачу будку засипає стіна поваленого паркану.
Менше, ніж за годину, камінний паркан розвалено. Судові виконавці намагаються проникнути у будинок. Господарі зачинилися зсередини. На те, щоб розламати запасний вхід, робітники використовують ломи і викрутки. Аби зняти двері, витрачають хвилин 15. Заходять всередину. Посеред кімнати стоїть газовий балон. Його виносять.
Будівля «противилася екскаваторам» півтори години
Ззовні будинок готовий на 100 відсотків. Зсередини залишилося провести оздоблювальні роботи. Службові виконавці з’ясовують, що люди сховалися на першому або на третьому поверсі. Робітники виносять з будинку будівельні матеріали: плитку, батареї, бойлери. З вікон знімають склопакети. Все складають на вулиці. Це належить власникам будинку. Хоча, згідно з рішенням суду, усі витрати на знос будинку мають покрити його господарі.
З третього поверху спускається драбина. По ній злазить хлопець. На запитання: «Чи є хтось нагорі?» – відповіді не дає. Просто виходить з приміщення. За кілька хвилин останній робітник покидає будинок. Після обстеження правоохоронцями приміщень лунає команда про знос.
Екскаватор повільно під’їжджає до кута будинку. Знизу піднімає дах, випрямляє ковша і б’є зубами об стіну. Після кількох спроб відвалюється чималий шмат будівлі. Інший екскаватор починає руйнувати гараж на два автомобілі, обкладений плиткою. Від навантаження багатотонна машина стає дибки. Від перекидання рятують розставлені металеві опорні лапи. Відбійник працює з напругою. Інший екскаватор одним махом з балкону зносить ковані перила. Намагається збити балкон. Панель піддається лише після п’ятої спроби.
Від навантаження зламався один з екскаваторів
«Ніякого морального задоволення я не відчуваю, – каже власник земельної ділянки Олексій Добродзій, на котрій згідно з рішенням суду незаконно збудували котедж. – Звісно, шкода, що стільки праці ламають. Але я його попереджав».
Будинок руйнують на вулиці Антонова, котра належить до Лісогриновецької сільради. Будівля всього за кілька десятків метрів від автодороги на Старокостянтинів. Одразу за знаком «Хмельницький». Люди, здивовані побаченим, зупиняються на трасі. Натовп збільшується. До мене підходить чоловік.
«А не простіше було б будинок продати, а гроші повернути господарю і ще й бюджет наповнити, - каже чоловік. – У нас звикли: «Разрушим до основанья». Країна…»
Останні слова заглушає гуркіт падаючої плити. Три стіни будівлі розвалені. Однак будинок не падає, ніби з останніх сил тримаючись за життя. За годину не витримує дах. Ще хвилин за п’ятнадцять ківш екскаватора, ніби ставлячи останню крапку, вминає виступаючу метало-черепицю у груду каміння.
На місці будинку буде город або сад
Син власниці будинку навідріз відмовляється спілкуватися. Натомість на розмову йде екскаваторник. «Нічого доброго в цьому немає, – посміхаючись, каже машиніст екскаватора Віктор Трембач. – Стільки добра поламали. Якби ж то будувати».
Власник земельної ділянки Олексій Добродзій розповів, що будувати на цьому місці нічого не збирається. «Тут буде город або посаджу сад», – сказав він.
Судові виконавці називають цей випадок прецедентом. Спеціалісти оцінюють розвалений будинок щонайменше у чверть мільйона доларів.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: