FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
23 Липня, 2024

Прибудинкові території та доріжки: як у Хмельницькому вирішують, що потрібно відремонтувати

Жителі багатоквартирного будинку на вулиці Курчатова, 1-К кілька років просять управління ЖКГ викласти їм ґрунтову доріжку бруківкою. Фото: автора

«Щоб розв’язати подібну проблему, хмельничанам варто використовувати одразу кілька механізмів», — експерт.

До кореспондентів сайту «Є» звернулася жителька будинку на вулиці Курчатова, 1-К, що у мікрорайоні Гречани, Галина Гірник. Вона як і решта жителів цього багатоквартирного будинку кілька років безрезультатно просить міське управління житлово-комунального господарства облаштувати їм хідник на місці ґрунтової доріжки. Але роботи весь час відкладаються. Тому кореспонденти сайту «Є» з’ясували причини такої ситуації. Крім того, дізналися, як хмельничанам діяти у подібних випадках, та як визначають прибудинкові території, які мають відремонтувати.

За словами Галини Гірник, у 2017 році комунальні служби провели ремонт асфальтного покриття прибудинкової території будинку на вулиці Курчатова, 1-К. Проте тоді управління житлово-комунального господарства не включило до плану прокладання хідника до проїжджої частини. Наразі там пролягає ґрунтова стежка, якою часто ходять жителі багатоквартирного будинку. Проте після дощу ця стежка перетворюється на болото.

«Ми ходимо цією стежкою, бо спуск від нашого будинку до проїжджої частини, якими їздять автомобілі, вкритий ямами. Після дощу стоїть вода, а взимку — слизько. Крім того, там немає нормального освітлення, — розповідає Галина Гірник. — Тому ходити там важко, а іноді небезпечно. Обійти його теж непросто, адже у нашому будинку живе кілька людей з інвалідністю».

Тому Галина Гірник як і решта жителів будинку на вулиці Курчатова, 1-К періодично шле звернення до управління житлово-комунального господарства, щоб комунальники нарешті розв’язали цю проблему та облаштували на хідник на місці ґрунтової доріжки. Як приклад, вона наводить такі доріжки облаштовані у сусідніх багатоквартирних будинках. Однак таке листування з міським управлінням триває вже четвертий рік.

«Фактично з 2017 року ми отримуємо одній й ті ж відписки, — каже Галина Гірник. — Спершу обіцяють облаштувати хідник у наступному році. Наприклад, торік мені колишній заступник начальника управління ЖКГ Володимир Путін казав, що доріжку бруківкою викладуть у 2020-му. Проте пізніше на письмові звернення відповідають, що такі роботи не передбачені у титульних списках, тому їх на майбутнє закладають у перспективний план».

Начальник міського управління житлово-комунального господарства Василь Новачок розповів, що знає про цю ситуацію та листи Галини Гірник. Але він пояснив, що робота з облаштування таких хідників може зайняти кілька років. За його словами, вона триває з 2017 року. Тоді був проведений ремонт прибудинкової території на вулиці Курчатова, 1-К.

За словами Галини Гірник, наразі людям у негоду доводиться обирати між ґрунтовою доріжкою та вритим ямами спуском

«На прибудинкових територіях є багато ґрунтових стежок, які витоптали люди, щоб скоротити шлях. З 2017 року ми почали їх викладати бруківкою. Після того все більше хмельничан почало просити, щоб такі доріжки зробили й біля їхнього будинку. Але навіть впродовж кількох років усі прохання неможливо задовольнити. Найперше, ми беремося за найширші стежки й там, де є великий трафік людей», — розповів Василь Новачок.

Також він додав, що подібні роботи виконують коштом бюджету, передбаченого на поточні ремонти прибудинкових територій. Тому комунальники найперше беруться саме за поточний ремонт прибудинкових територій, де є кілька глибоких ям, а вже опісля — за облаштування хідників.

«Поки ми не можемо сказати, чи дійсно ми зробимо у наступному році такий хідник поблизу будинку на вулиці Курчатова, 1-К. Це приблизно знатимемо у грудні з огляду, скільки нам виділять коштів на поточні ремонти, — каже Василь Новачок. — Ми пам’ятаємо про звернення пані Галини Гірник. Її пропозицію ми неодноразово вносимо у перспективні плани. Але цей хідник зробимо лише тоді, коли буде така фінансова можливість».

Як у Хмельницькому вирішують, які саме прибудинкові території потрібно ремонтувати?

За словами Василя Новачка, наразі у Хмельницькому є 1 тисяча 600 багатоквартирних будинків, з яких у 400 утворено ОСББ. Решта обслуговується управляючими компаніями (колишні ЖЕКи — авт.) різної форми власності: муніципальними, Міністерства оборони, приватними й кооперативними. Наразі коштом міського бюджету ремонтують майже всі прибудинкові території. Зокрема, й ті, що не обслуговуються комунальними управляючими компаніями. Виключенням є випадки, де земля є у власності багатоквартирного будинку або в постійному користуванні. Там ремонт має здійснювати власник.

«Щоб прибудинкову територію відремонтували коштом міського бюджету, потрібно потрапити у титульні списки. Для цього є кілька способів, — розповідає Василь Новачок. — Найперше щоосені ми отримуємо заявки від управляючих компаній та ОСББ. Другий спосіб — звернення від депутатів. Також таке звернення можуть надіслати самі жителі багатоквартирного будинку».

Він розповів, що усі види звернень збираються впродовж року управлінням житлово-комунального господарства. Далі їх опрацьовують та оглядають стан прибудинкових територій. І вже тоді приймається рішення щодо відкладності чи невідкладності капітального або поточного ремонту.

«Є приклади, коли на асфальтобетонному покритті, яке просіло, з’являються калюжі. У таких випадках вода зникає через кілька годин після дощу, але люди чи депутати хочуть капітального ремонту. Їм доводиться пояснювати, що це не часі. Перевага надається територіям, де є великі ями, тріщини. Наразі найскладніша ситуація у мікрорайоні Ракове. Там більшість прибудинкових територій потребує капітального ремонту», — пояснив Василь Новачок.

Також він додав, що черговість таких ремонтів визначається наявністю необхідних коштів у міському бюджеті. Щоб проводити капітальні ремонти прибудинкових територій на рівні попередніх років, потрібно 45 мільйонів гривень. Проте у 2020-му на такі потреби в місцевій скарбниці передбачено менше, ніж 15 мільйонів гривень. На скорочення видатків вплинули дія карантину, коронавірус і згортання фінансової децентралізації. Однак фінансування поточних ремонтів прибудинкових територій не зазнало настільки значного скорочення.

Потрібно використовувати різні механізми впливу: думка експерта

Голова громадської організації «Хмельницька ініціатива» Олег Черненко розповів, що таких випадках потрібно залучати усі можливі методи, щоб домогтися результату. Звісно, не потрібно забувати про управління житлово-комунального господарства, але й варто паралельно звертатися до місцевих депутатів і міського голови.

«Наприклад, потрібно ходити на особисті прийоми до депутата міської ради, за яким закріплений цей округ. Постійно нагадувати йому про таку проблему, поки вона не буде розв’язана, — розповідає Олег Черненко. — Потрібно писати звернення й Хмельницькому міському голові. Також можна використовувати портал «Відкрите місто». Це кропітка робота, але, якщо всім нагадувати про свою проблему, рано чи пізно її розв’яжуть».

Читайте також: Волонтери з різних куточків країни взялися відновлювати історичну будівлю в Хмельницькому