ye-logo.v1.2

Правоохоронці Хмельниччини нагадали про відповідальність за порушення виборчого законодавства

Суспільство 2053
Наразі в області працівники поліції склали 18 адміністративних проктологів за порушення виборчого законодавства
Наразі в області працівники поліції склали 18 адміністративних проктологів за порушення виборчого законодавства. Фото: hm.npu.gov.ua

За різні правопорушення громадянам може загрожувати штраф або навіть позбавлення волі.

Майже через тиждень в Україні пройдуть місцеві вибори за новим законодавством. Зокрема, за його порушення кандидатам і виборцям передбачена нова адміністративна та кримінальна відповідальність. Наприклад, за винесення бюлетеня для голосування за межі дільниці може загрожувати не лише штраф, а й позбавлення волі. Про це сьогодні, 19 жовтня, зазначили представники Головного управління Національної поліції у Хмельницької області. Також вони розповіли про типові правопорушення, які сталися на території краю під час нинішньої передвиборчої кампанії.

За словами заступника начальника Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області Валентина Білянського, станом на 19 жовтня в області у поліцію надійшло 60 повідомлення про можливі порушення виборчого процесу. Розглянувши їх, правоохоронці вже склали 18 адміністративних протоколів. Два факти внесені до єдиного реєстру досудових розслідувань, адже вони мають ознаки кримінального правопорушення.

«Серед них найпоширенішими порушеннями є виготовлення та розповсюдження друкованих матеріалів передвиборчої агітації, які не містять вихідної інформації. Тобто інформації про їх тираж, хто надрукував, — каже Валентин Білянський. — За такими фактами нині складено 14 адміністративних протоколів».

Заступник начальника Головного управління Національної поліції у Хмельницької області, начальник слідчого управління Сергій Рекун додав, що одне з кримінальних проваджень правоохоронці відкрили 17 жовтня за повідомленням спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА.

«У Кам’янець-Подільському районі (мається на увазі Слобідсько-Кульчієвецькій громадаавт.) зафіксовано великий приріст виборців. Тобто люди почали масово прописуватися в іншому місці, щоб отримати право там голосувати. Наразі триває розслідування цієї ситуації за частиною 2 статті 158 Кримінального кодексу України (Надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або фальсифікація виборчих документів)», — зазначив Сергій Рекун.

Про законодавчі зміни щодо адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення виборчого законодавства

Валентин Білянський розповів, що напередодні попередніх виборів, коли вже забороняється агітувати за партії чи кандидатів, часто з’являлися білборди з певними символами, кольорами чи гаслами. Однак раніше це не було законодавчо визначено як передвиборча агітація й тому поліція не могла на них реагувати. Нині ж це вважається прихованою передвиборчою агітацією.

«Крім того, у новій редакції викладено статтю 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У ній міститься поняття «адміністративний підкуп виборця. Тобто забороняється роздавати громадянам разом з передвиборчою агітацією інші предмети: ручки, флешки, захисні маски… Виключенням є випадки, коли кандидат за кошти з власного виборчого фонду закупив їх та розмістив на них свою символіку. Тоді це можна вважати елементом агітації», — повідомив Валентин Білянський.

Виборці також можуть отримати штраф, якщо вони порушать правила виборчого законодавства. Це передбачають нові статті, які були введені у Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Наприклад, якщо людина проголосувала й демонструє іншим свій бюлетень, їй може загрожувати від 1 тисячі 700 до 5 тисяч 200 гривень штрафу. Натомість, коли у знак протесту громадянин рве свій бюлетень для голосування або виносить його за межі виборчої дільниці, на нього можуть накласти штраф від 1 тисячі 700 до 3 тисяч 400 гривень.

Однак Сергій Рекун зазначив, якщо громадянин виносить бюлетень за межі дільниці, щоб передати його іншій особі, це розцінюватиметься як кримінальне правопорушення. Тоді людині може загрожувати до трьох років позбавлення волі.

«У Кримінальному кодексі України нині також викладена стаття 158-3. Вона стосується фальсифікації, пошкодження та викрадення виборчої документації чи печаток виборчої комісії. Максимальним покаранням за таке правопорушення є позбавлення волі від семи до десяти років з позбавленням права займати певні посади на термін до п’яти років», — наголосив Сергій Рекун.

Читайте також: Вибори 2020: Центральна виборча комісія пояснила, як варто заповнювати бюлетені

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую