FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
23 Липня, 2024

Про прихід до Бога, вибір та віру митрополита Антонія Махоти

«Владика Антоній очолював Хмельницьку єпархію Православної церкви України, але його серце вміщало християн різних конфесій і людей доброї волі», - кажуть у Духовній Раді Хмельницького. Фото: з фейсбуку

Владику Антонія називали другом, духовним наставником, світлою й добросердною людиною…

23 березня на 55-му році життя відійшов у вічність митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський Антоній (в миру - Владислав Васильович Махота). Сьогодні з владикою прощаються в кафедральному соборі Святого Апостола Андрія Первозваного, що в Хмельницькому, в мікрорайоні Дубове. Вже завтра, 26 березня, митрополита Антонія поховають біля цього ж кафедрального собору…

Багато з тих, хто знав владику Антонія, називали його другом, щирим духовним наставником, світлою й добросердною людиною.… Багато років він очолював Хмельницьку єпархію та сприяв становленню помісної Православної церкви України. Він був головою Духовної ради християнських релігійних організацій міста Хмельницького та підтримував волонтерство.

Свого часу в інтерв’ю сайту «Є» митрополит Антоній Махота розповів про свій шлях до священства. Його батьки були партійними, керівниками середньої ланки. Мама померла, коли йому був рік і чотири місяці... Він народився на Харківщині, але шкільні роки провів у Росії. А після школи вступив до Харківського технічного училища. Згодом закінчив Харківський політехнічний інститут…

«Прихід до Бога у кожного різний, - розповідав в інтерв’ю владика Антоній. - Я його ділю на дві частини: одні приходять до Бога Петровим шляхом, інші – Павловим. Що таке шлях апостола Петра? Це - позиція «я вірю, тому що вірю». Інший шлях – апостола Павла: він став ревним християнином через розуміння Христа філософськи, науково, тобто думаючи. Я прийшов до Бога шляхом Павла. Це сталося у дорослому віці, коли я шукав себе. Все почалося з громадського шляху, я познайомився з дисидентами, з «Просвітою». І тільки тоді почав шукати віру. Одного разу потрапив у Харкові до Покровського монастиря. Власне, відтоді й почалася моя віра».

Майбутній митрополит навчався у Харківському політехнічному інституті та здобув професію інженера-механіка. І вже в часи студентства був послушником у Харківському Покровському монастирі. Потім вступив на навчання до духовної семінарії.

«Господь навчив мене любити свою націю і свій народ через пізнання своєї нації і свого народу»

Ще у 90-х майбутній владика зробив вибір на користь української церкви, підтримавши становлення Київського патріархату. У 1995 році, коли він служив священником у Криму, його направили обслуговувати релігійну громаду, яка відкрилася при «Просвіті».

«Там була невелика капличка, і члени «Просвіти» попросили владику, що їм дали україномовного священика, - розповідав владика Антоній. - Я думаю, що Господь навчив мене любити свою націю і свій народ через пізнання своєї нації і свого народу. Завдяки «просвітянам» я пізнав українську історію та культуру, мову, оскільки народився і шкільні роки провів у Росії. Тобто, завдяки «Просвіті» я відновив своє українське коріння, яке було закладене на генетичному рівні».

Тож коли сімферопольська громада вирішила перейти до Київського патріархату, то у Криму Антоній Махота відкрив перший храм Української православної церкви Київського патріархату. А на Хмельниччину його перевели у 1997 році. Так вирішив Синод, адже тут був потрібен владика. Тоді в нашій області було всього 4 храми Київського патріархату, нині – сотні.

Митрополит пригадував, як відбувалося становлення української церкви у ті часи в Хмельницькому. «Коли нам не давали жодного храму, я тиждень молився на площі під ялинкою. І Гусельников (тодішній губернатор – авт.) мене покликав до себе в кабінет, ми щиро поспілкувалися, і нашу церковну громаду почали реєструвати, в області з’явилися перші парафії Київського патріархату».

«Його серце вміщало християн різних конфесій і людей доброї волі»

Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, висловлюючи співчуття з приводу смерті Антонія, назвав його одним з тих, хто сприяв становленню помісної Православної церкви України. Сам владика свого часу, після Об'єднавчого собору, на якому було оголошено про створення нової Української помісної церкви, сказав, що «Томос - це повернення первородства, входження в православний світ як 15-та автокефальна помісна церква».

«Владика Антоній очолював Хмельницьку єпархію Православної церкви України, але його серце вміщало християн різних конфесій і людей доброї волі. Саме завдяки його миролюбству, мудрості і здатності допомогати священнослужителям і вірянам об’єднуватись навколо Христа Антоній був незмінним головою Духовної Ради міста від самого її започаткування», - кажуть у Духовній Раді міста.

Сам владика Антоній у тому ж інтерв’ю зізнавався, що з часом він став суто церковною людиною, зрозумів, що священику не потрібне щось інше, крім Бога, церкви і спілкування з парафіянами. «Сьогодні мене обтяжує публічність, мені хочеться більше спілкуватися з людьми, молоддю, розповідати їм про Бога, відкрити браму монастиря тому, кому погано, - зізнавався владика Антоній. - Я розповідав про два шляхи до Бога – Петрів та Павлів. Я, прийшовши до Бога Павловим шляхом, зараз стаю «Петром»...

Вічна пам’ять Митрополиту Антонію… Царство Небесне…