ye-logo.v1.2

Горить і не згорає: в Подільських Товтрах розквітла унікальна рослина

Суспільство 7109
Ясенець хоч і має назву білий, квіти у нього різних відтінків рожевого, а от листя схоже якраз на листя ясена
Ясенець хоч і має назву білий, квіти у нього різних відтінків рожевого, а от листя схоже якраз на листя ясена. Фото: Михайла Дребета, надане сайту «Є»

Що відомо про ясенець, який в народі часто називають «неопалимою купиною».

На території Національного природного парку «Подільські Товтри» почала квітнути унікальна рослина – ясенець білий.

Це його в народі ще називають «неопалимою купиною» та приписують майже магічні властивості – горіти та не згорати.

З чим пов’язаний цей секрет, що ще цікавого відомо про цю рослини та чому вона потребує охорони, сайту «Є» розповіли науковці Національного природного парку «Подільські Товтри» Михайло Дребет та Інна Одукалець.

Де можна побачити та чому важливо берегти

Ясенець хоч і має назву білий, квіти у нього різних відтінків рожевого, а от листя схоже якраз на листя ясена. Звідси, мабуть, і така назва.

У природі ясенець можна зустріти і на Закарпатті, і на Львівщині, Рівненщині, Одещині, в Криму. Утім, саме Поділля є природним центром зростання цього виду. Як квітне ясенець - наприкінці травня - у червні можна побачити у заповіднику «Медобори» на товтрі Гостра (Тернопільська область), а також у нас на Хмельниччині на території Національного парку «Подільські Товтри».

«Незважаючи на досить широке поширення, ясенець - рідкісна рослина, - каже науковий співробітник Національного природного парку «Подільські Товтри» Михайло Дребет. – Вона внесена до Червоної книги України. Такий найсуворіший режим охорони цього виду характерний не лише для України, а й для Швейцарії, Австрії та Румунії. Адже у природі найчастіше ми зустрічаємо поодинокі рослини. Іноді – по кілька десятків, але більше – дуже рідко. Саме тому ці оселища ясенця дуже цінні для збереження виду».

Незважаючи на досить широке поширення, ясенець - рідкісна рослина. Фото: Михайла Дребета, надане сайту «Є»

Росте ясенець, як правило, на сонячних галявинах, узліссях дібров, чагарникових заростях. Йому потрібне сонце та грунт з вапняковими відкладеннями. І саме через розробку вапнякових кар’єрів, випалювання та викошування трави, нераціональне ведення сільського та лісового господарства ясенець опинився під загрозою знищення: його чисельність щоразу зменшується.

Саме тому науковці НПП «Подільські Товтри» так ретельно відстежують місця зростання ясенця. Адже якщо їх не контролювати, то ясенцеві загрожує зникнення.

Вирощують ясенець і в ботанічних садах та навіть на квітниках. «Наприклад, у моєму дворі зростає три кущі ясенця», - каже Михайло Дребет.

Де прихований секрет – горіти і не згорати

«Ясенець білий – з родини рутових, близький родич цитрусових: лимонів, апельсинів, мандаринів, грейпфрутів. Переважна більшість з них мають характерну особливість – вони дуже пахучі. Це пов’язано з наявністю ефірних масел у цих рослинах», - каже Михайло Дребет.

Саме в ефірних маслах ясенця і прихований секрет - горіти і не згорати.

«Є думка, що в спекотну погоду кущ може спалахнути, якщо до нього піднести запалений сірник, - пояснює пан Михайло. - Ця історія пов’язана з однією з доньок шведського ботаніка Карла Ліннея. Вона нібито підпалила повітря у спекотний літній день над ясенцем, використавши лише сірник. Особисто ніколи не перевіряв цю гіпотезу, тому не можу підтвердити чи спростувати це твердження».

У природі найчастіше зустрічаються поодинокі рослини ясенця. Іноді – по кілька десятків, але більше – дуже рідко. Фото: Михайла Дребета, надане сайту «Є»

«Такі «горючі» властивості ясенця пояснюють тим, що на стеблах і листках рослини є дрібнесенькі пухирці, які виділяють ефір, - додає Інна Одукалець, старша наукова співробітниця Національного природного парку «Подільські Товтри». - У сонячні безвітряні дні цього ефіру виділяється дуже багато, аби захистити рослину від перегрівання. І якщо запалити біля рослини вогонь - ефір спалахує. Тому й здається, що кущ палає. Утім, ефір швидко згорає, а рослина залишається цілою та неушкодженою».

Однак навіть без сірника ясенцем краще милуватися здаля: торкнувшись до рослини можна отримати опік, а сильний цитрусовий запах, який приваблює комах, в людини може викликати запаморочення.

Вирощують ясенець і в ботанічних садах та на квітниках. Фото: Михайла Дребета, надане сайту «Є»

Згадується, каже Інна Одукалець, ясенець як «неопалима купина» і в Старому Заповіті. Зокрема, йдеться про епізод, коли Мойсей хотів розгадати загадку цієї дивної рослини. І саме з цього, охопленого полум'ям куща, заговорив до нього Бог, закликаючи вивести народ Ізраїлю з Єгипту до Землі обітованої.

Читайте також: Життя поза кліткою: як на Хмельниччині рятують ведмедів від життя в неволі

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую