FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
1 Липня, 2024

Територіальна оборона Хмельниччини: як облрада має підтримати її боєготовність

«В області створено бригаду територіальної оборони, у яку входять управління та чотири батальйони», — Валентин Бігус. Фото: автора

Поки що на її потреби з обласного бюджету виділили майже три мільйони гривень.

На Хмельниччині триває перший етап розбудови територіальної оборони. Нині потрібні кошти на облаштування виділених їй приміщень, створення системи зв’язку та придбання різноманітного обладнання. Тому 15 лютого обласна рада прийняла цільову програму підтримки територіальної оборони. Для її реалізації вже виділили майже три мільйони гривень. Тож сайт «Є» вирішив дізнатися подробиці.

Для уникнення плутанини спершу пояснимо, що таке «територіальна оборона». Досі частина людей помилково вважає її суто добровольчими формуваннями. Проте створення нової системи тероборони передбачене законом «Про основи національного спротиву», який набув чинності 1 січня. Її основними завданнями визначені: охорона стратегічних об’єктів і комунікацій, органів державної влади, територій і населення областей, боротьба з диверсійними та іншими незаконно створеними озброєними формуваннями.

Розбудова територіальної оборони проходитиме у три етапи

Перший етап вже триває. Нині розгортаються бригади й батальйони, основою яких є професійні військовослужбовці. Вони командуватимуть і навчатимуть цивільних, які укладатимуть контракти про службу в резерві територіальної оборони.

Другий етап — формування резерву тероборони в особливий період. За людьми, які укладуть контракти, закріплять зброю. Її видаватимуть лише під час навчань або в особливі періоди. Резервісти захищатимуть територію за місцем свого проживання.

Третій етап розпочнеться лише після завершення попередніх. Саме він передбачатиме створення у невеликих населених пунктах добровольчих формувань.


Загалом в Україні формується 25 бригад територіальної оборони. Інфографіка: інформаційного агентства Міноборони «АрміяInform»

За словами командира Хмельницької бригади територіальної оборони підполковника Валентина Бігуса, на території нашої області вже створена бригада тероборони. В її склад входять управління та чотири батальйони.

«Управління та один батальйон розташовані в Хмельницькому. Також по одному батальйону має кожен з районів, — розповідає Валентин Бігус. — Щоб функціювали наші частини та підрозділи, необхідно провести низку заходів. Наприклад, упорядкувати виділені нам приміщення й придбати засоби зв’язку».

Облаштування приміщень і придбання обладнання: на що спрямують кошти обласного бюджету

Обласна програма підтримки територіальної оборони розрахована на 2022-2024 роки. Її заходи можна умовно розділити на три частини: організаційні, ремонти приміщень і закупівля обладнання. Щоб їх реалізувати, потрібно 17 мільйонів 500 тисяч гривень. З обласного бюджету виділили поки 2 мільйони 935 тисяч гривень.

Створення в області системи транкінгового зв’язку. Для цього необхідно закупити шість цифрових ретрансляторів двостороннього радіозв’язку та низку іншого обладнання. Попередньо воно коштуватиме 1 мільйон 800 тисяч гривень. Крім того, потрібно 900 тисяч гривень на придбання 29 портативних і 10 автомобільних радіостанцій «Моторола». Поки що обласна рада планує профінансувати забезпечення зв’язку лише у 2023-2024 роках.

Ремонти приміщень. Для облаштування кімнат для зберігання зброї, чергових частин, кімнат інформаційно-телекомунікаційних відділів, кімнат режимно-секретного органу наразі необхідно 15 мільйонів гривень. З них депутати вже виділили 2 мільйони 725 тисяч гривень.

Проведення Єдиного стрілецького дня. Кошти потрібні на транспортування резервістів до місць проведення навчань і додаткове харчування особового складу. Впродовж 2022-2024 років це необхідно орієнтовно 330 тисяч гривень. З них депутати вже виділили — 90 тисяч гривень.

Забезпечення тероборони військовим майном і спорядженням. Сім каркасно-тентових наметів коштуватиме 280 тисяч гривень. Поки що депутати виділили 120 тисяч гривень. За ці кошти можна придбати три намети.

Однак невдовзі кількість запланованих заходів може зрости. Представники депутатських комісій рекомендували Хмельницькій облдержадміністрації внести зміни у прийняту програму. А також — передбачити додаткове фіксування. 

Читайте також: «Ворог намагається розхитати нас зсередини» - День єднання у Хмельницькому (фото, відео)