ye-logo.v1.2

Українці в Польщі: що потрібно знати тим, хто тікає від війни

Суспільство 13908
Починаючи з 24 лютого, з часу повномасштабного вторгнення Росії на територію України, до Польщі виїхали мільйони наших громадян
Починаючи з 24 лютого, з часу повномасштабного вторгнення Росії на територію України, до Польщі виїхали мільйони наших громадян. Фото: ілюстративне stock.adobe.com

Актуальна інформація для українців, які знайшли або шукають прихисток у Польщі.

Починаючи з 24 лютого, з часу повномасштабного вторгнення Росії на територію України, до Польщі виїхали майже 2 мільйони громадян України. Частина з них переїхала далі - у Німеччину та Чехію. Але в основному люди залишаються у Польші. Їх кількість більша, ніж у всіх інших країнах разом взятих. Тож трохи актуальної інформації про українців, які знайшли або шукають прихисток у Польщі.

Як перетнути кордон

Правила в’їзду до Польщі не відрізняються від правил інших країн ЄС, з якими межує Україна. Якщо це можливо, візьміть із собою чинні проїзні документи. Однак відсутність проїзних або медичних документів (як от, довідка про щеплення, тест на Covid-19) не стане перешкодою для вашого в’їзду до ЄС.

Усі країни-члени ЄС, що межують з Україною, з гуманітарних міркувань дозволяють в’їзд особам, які рятуються від війни в Україні, незалежно від наявності у них біометричного закордонного паспорту. Це стосується і дітей. Якщо у вас українське громадянство і біометричний паспорт, ви можете в’їхати до ЄС, пред’явивши цей документ на кордоні. У всіх інших випадках, країни-члени приймуть вас на гуманітарних засадах.

Українцям, які, втікаючи з України, шукають прихистку в Польщі, не треба побоюватися, чи легальне їхнє перебування на території цієї країни. Під час проходження кордону польські прикордонники реєструють українців у системі. Після цього українці мають право легально перебувати на території Польщі протягом 18 місяців. Через 9 місяців можна подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання терміном на 3 роки.

Пункти прийому для тих, хто тікає від війни

Варто зазначити, що українці, які прибувають до Польщі, діляться на тих, хто знає куди та до кого він їде, і на тих, хто не має гарантованого місця перебування (місця на ночівлю) у Польщі. Останні можуть звернутися до пункту прийому біженців - рецепційного центру. Подібних центрів створили кілька десятків біля кордону.

Спеціально для українців також створена гаряча лінія: +47 721 75 75.

У рецепційних центрах можна отримати інформацію щодо перебування у Польщі, їжу, основну медичну допомогу, місце для відпочинку. Потім таким людям повідомляють про те, де їх тимчасово поселять. Усі українці, які шукають прихистку, мають доступ до безкоштовної медичної допомоги та польських лікарів.

Журналістка Ганна з міста Суми розповіла, що прямо на кордоні розгорнуті величезні гуманітарні табори, де допомагають українцям.

«Перше що я отримала у такому таборі - це тарілка гаячого супу. А так там дають багато чого: від теплих речей до місцевих сім-карт», - відмічає Ганна.

Крім того, є інформаційні пункти на залізничних вокзалах у головних містах всіх воєводств. Додаткові інформаційні пункти підготовлені для українців на Західному і Східному вокзалах у Варшаві, а також у аеропорту ім. Фридерика Шопена у Варшаві.

Медична допомога

Для громадян України, які приїхали до Польщі не раніше 24 лютого 2022 року, тут діє безкоштовна медична допомога.

Для цього потрібно мати документ, який підтверджує дату перетину польського кордону польськими службами. Наприклад, це штамп у закордонному паспорті. Безкоштовна медична допомога також надається і неповнолітнім.

Зокрема, безкоштовно можна користуватися базовою медичною допомогою, спеціалізованою амбулаторною допомогою, діагностичними дослідженнями, призначеними лікарем, лікуванням в стаціонарі, психіатричним лікуванням, реабілітацію (крім курортів), стоматологічними послугами.

Щоб скористатися послугами державної охорони здоров’я, потрібно мати документ, що підтверджує дату перетину польського кордону не раніше 24 лютого 2022 року та зателефонувати на безкоштовну цілодобову гарячу лінію: 800 190 590.

Шкільна освіта у Польщі

У Польщі обов'язкова безкоштовна освіта охоплює дітей від 7 до 18 років. Загальна кількість років навчання в школі в Україні визначає, в якому класі початкової чи середньої школи ваша дитина продовжить навчання. Це визначать на підставі документів або заяви. Приклад: якщо ваша дитина навчалася в початковій школі в Україні, то в Польщі вона має продовжити початкову освіту в класі, що відповідає українському. Записати дитину до школи в Польщі можуть лише батьки або законні опікуни дитини, тобто особа, якій судом довірено піклування про дитину.

Щоб записати дитину до школи, спочатку потрібно вибрати певну школу. Перелік шкіл доступний у Реєстрі шкіл та навчальних закладів. Коли обрали школу, то потрібно подати заяву про прийняття вашої дитини. До заяви про прийняття дитини до школи додайте документи, що підтверджують відвідування дитиною школи в Україні. Немає необхідності перекладати ці документи на польську мовою. Подайте всі документи директору обраної школи. Якщо ви не маєте документів, що підтверджують навчання дитини, напишіть заяву про загальні роки навчання дитини в школі України та вкажіть школу, в якійх навчалася ваша дитина.

Незнання польської мови не є формальною причиною для відмови у навчанні. Але українців, які не знають польської мови, не одразу включають до звичайних класів. За даними польських ЗМІ, у країні створюють підготовчі класи, де українські діти починають навчання та додатково посилено вчать польську мову.

З освітніх питань також працює гаряча лінія: 22 34 74 708

За словами Ганни, влаштувати дітей до школи у маленькому містечку, де вона опинилася зараз, ніяких проблем не було. Вона заповнила невеличку анкету, де вказується, зокрема, тимчасове місце проживання, навіть, якщо це прихисток. Також у батьків питають чи потрібен обід для дітей, чи готові вони куштувати польську традиційну кухню.

«Ми знаходимося в маленькому містечку. Тут небагато українців. В школі, де тепер навчаються мої діти, їх поки що лише 8. Тож діти ходять до звичайного польського класу. І хоча вони зовсім не знають польської мови, у перший же день знайшли собі друзів, з якими почали спілкуватися. Взагалі школа дуже чудова, вона повністю інклюзивна. Тут добре себе почувають як діти з різних країн, так і діти з особливими потребами. Це дуже круто», - відмітила Ганна.

Крім того, вона додала, що в польських школах є можливість залишати дітей на так звану «продльонку» - до 16:30, у випадку, якщо уроки закінчуютьсся раніше. В цей час діти можуть робити уроки, додатково займатися польською мовою тощо.

Робота та соцдопомога у Польщі

Українці, які шукають прихистку в Польщі, зможуть тут працювати. З 16 березня в Польщі почала працювати система реєстрації тих, хто хоче залишитися у Польщі та отримати персональний номер PESEL. Присвоєння цього номеру дозволяє українцям працювати в Польщі.

При цьому представники польської влади наголошують, що йти до управлінь ґміни саме 16 березня всім не обов’язково. І можна починати працювати ще до отримання PESEL. Щоб отримати номер потрібно написати заяву, до якої додайте фотографію. Під час подачі документів у вас візьмуть відбиток пальця (це не стосується дітей віком до 12 років).

Крім того, українці біженці мають право на одноразову допомогу з розрахунку 300 злотих на одну особу.

Ганна розповіла, що була у своєму містечку першою українкою, яка прийшла оформляти PESEL. І дає кілька порад для наших співвітчизників, які лише збираються для оформлення документів у гміні.

Перше, не варто поспішати робити фотографії будь-де за гроші. Бо, можливо у самій гміні вам їх зроблять якісно та безкоштовно. По-друге, треба уважно заповнювати документи. Наприклад, реєстраційний номер, це не український ІНН, а це номер, який є в українському закордонному паспорті.

За словами Ганни, у гміні, де вона оформлювала документи, співробітник знав польську та англійську мови. Тож в деяких випадках в українців можуть виникати невеликі проблеми через мовний бар’єр, але вони цілком вирішувані.

Після оформлення PESEL для отримання соціальної допомоги у 300 злотих, потрібно буде відкрити рахунок у місцевому банку. Але це займає такий самий час, як і в Україні. Також потрібно буде створити довірений акаунт послуг на місцевому сайті держпослуг.

Нагадаємо, що у Польщі працює зручний сайт SosUA.pl, де можна знайти і сконтактуватися з поляками, які готові прилаштувати у себе вдома біженців чи забезпечити їх ночівлею в іншому місці.

Павло НОВИК

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую