ye-logo.v1.2

Фейки про Хмельниччину, які поширювалися у мережах: підбірка тижня

Суспільство 33115
Цього тижня у соцмережах знову виявили кілька випадків поширення фейків та маніпуляцій, які стосувалися Хмельницької області
Цього тижня у соцмережах знову виявили кілька випадків поширення фейків та маніпуляцій, які стосувалися Хмельницької області. Фото: prorivists.org

Публікуйте інформацію лише з офіційних джерел

Цього тижня у соцмережах знову виявили кілька випадків поширення фейків та маніпуляцій, які стосувалися Хмельницької області.

Зокрема, у Хмельницькій обласній військовій адміністрації вкотре спростували неперевірену та непідтверджену інформацію, якою мешканці області з невідомих причин та мотивів лякають одне одного. Цього разу йшлося про російського диверсанта, який нібито висадився на території Хмельниччини.

Як повідомив у своєму зверненні до мешканців області Сергій Гамалій, інформація про ростовського диверсанта, якого нібито затримали в селі Гуменці, що на Кам’янеччині, – неправдива. Також начальник Хмельницької ОВА вкотре попросив мешканців області читати та поширювати інформацію лише з офіційних джерел, пише "Поділля Ньюз".

А 5 квітня на засіданні міського штабу цивільної оборони у Кам'янці-Подільському розглядалися питання розповсюдження у соцмережах фейкової інформації про продаж гуманітарної допомоги. "Автори фейків прагнуть дискредитувати владу, викликати недовіру до волонтерського руху, яким широко охоплена громада впродовж усіх днів від початку широкомасштабної російської військової агресії", - йшлося на засіданні. 

"Тоді ж зазначали, що в місті періодично з’являються неправдиві публікації про продаж в Кам'янці-Подільському продуктів харчування із гуманітарних вантажів, які надходять з-за кордону. Наприклад, нещодавно з'явилося повідомлення про появу в супермаркеті «Сільпо» німецького хліба. Міський голова Михайло Посітко давав завдання перевірити цей факт. Як виявила перевірка, товар був придбаний самим супермаркетом, що засвідчено відповідними документами”, - пише видання vsim.ua.

Варто відзначити, що торгові мережі, які раніше працювали зі складами, які розміщені там, де зараз гарячі точки, шукають і знаходять нових постачальників товарів в інших країнах світу. Тому не варто сліпо довіряти подібним інформаційним «вкидам».

Токож нагадаємо, що Держпродспоживслужба скасувала обов’язкове маркування нехарчової продукції українською мовою на період воєнного стану. Маркування державною мовою ввезених з-за кордону товарів часом неможливе через бойові дії у місцевостях, де розташовані склади з етикетками та засобами для проведення перемаркування товарів. Йдеться про нехарчові товари, які, зокрема, належать до критично важливого імпорту. До прикладу, це дитячі підгузки, гігієнічні та мийні засоби, мобільні телефони та засоби комунікації, опалювальне, медичне обладнання, тощо.

А вже сьогодні, 8 квітня, у соціальних мережах масово почали поширювати інформацію, що нібито “непідконтрольні українському уряду ЗСУ цілеспрямовано обстрілюють промислові об'єкти країни”.

Скрін з соцмереж

У повідомленні, в якому зібрана відверта дезінформація, вказано, що “на тлі обстрілів інфраструктури з боку українських збройних сил, що не припиняються, країні загрожує екологічна катастрофа. Особливо жахливу небезпеку несуть промислові об'єкти. Йдеться про підприємства, які використовують хімічні та токсичні речовини, а також промислові відходи. Особливу небезпеку не лише для України, а й для всього світу мають ядерні об'єкти. Це працюючі атомні станції: Запорізька, Рівненська, Хмельницька, Южно-Українська. Ну і частково працююча сумнозвісна на весь світ Чорнобильська АЕС”, - зазначається в частині фейкового повідомлення.

Зауважимо, що, по-перше, в Україні немає “непідконтрольних українському уряду ЗСУ”. Тим більше, що промислові об’єкти в Україні обстрілюють саме російські окупанти. Більше того, саме вони захопили Запорізьку АЕС, а раніше тримали у заручниках персонал Чорнобильської АЕС. На території ЗАЕС представники агресора підривали міни та снаряди.

За інформацією пресслужби "Енергоатому", станом на 10:00 8 квітня 2022 року, всі діючі атомні електростанції України стабільно виробляють електричну енергію. Сумарна поточна потужність енергоблоків забезпечує необхідні обсяги електроенергії для потреб країни.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках атомних станцій і прилеглих до них територіях не змінювався й перебуває у межах чинних норм.

Також в умовах воєнного стану та повномасштабної війни з росією головним пріоритетом НАЕК «Енергоатом» визначає питання безпеки ядерних установок. Тому основне обладнання реакторних відділень енергоблоків, приміщень і будівель електростанцій, периметри захищених зон та прилеглих територій, а також особливо важливих об’єктів АЕС за межами їхніх захищених зон – під посиленим наглядом і контролем.

А подібні фейкові повідомлення створюють для поширення паніки серед населення України.

Тож Центр протидії дезінформації при РНБО України та Офіс доброчесності НАЗК підготували добірку матеріалів з інформаційної самооборони у рамках проєкту «Доброчесність онлайн».

Як поводитися у мережі, щоб протидіяти дезінформації та фейкам під час війни:

* Публікуйте інформацію лише з офіційних джерел.

* Не поширюйте інформацію про озброєння, яке ми отримуємо від партнерів.

* Не допомагайте ворогу поширювати паніку, публікуючи «достовірну інфу, яку сказали знаючі люди від тещі братового кума».

* Навчіться розрізняти фейки та не поширюйте їх.

* Підтримуйте один одного та не пишіть про «поганих переселенців/біженців, які втекли/невдячні/неадекватні» тощо.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую