ye-logo.v1.2

Фейки про кошти від ЄС, інтернет-шахрайство та маніпуляції навколо закону про заборону паління: підбірка тижня

Суспільство 1928
Фейки та маніпуляції тижня
Фейки та маніпуляції тижня. Фото: slovoidilo.ua

Російській пропаганді допомагають інтернет-шахраї.

Цього тижня в Україні фактчекери фіксували різноманітні появи фейків, дезінформації та шахрайства. При чому не завжди мова йде про роботу лише російської пропаганди.

Як працює російський “агент впливу” у ЄС

Російська пропаганда поширює наратив про марність витрат на відбудову України, посилаючись на неоднозначні заяви депутата Європейського парламенту Тьєрі Маріані.

Про це повідомляє Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України в Телеграмі.

Як зазначається, з посиланням на заяву Маріані кремлівські медіа пишуть, що Єврокомісія, перш ніж виділяти будь-які кошти, має гарантувати погашення Україною кредитів, які планують спрямувати на її післявоєнне відновлення.
На думку Маріані, лише за умови позитивних економічних прогнозів, Україні можна допомогти фінансово.

Як зауважили в ЦПД, це "не перша абсурдна заява Т.Маріані". Так, 27 червня євродепутат заявив, що "конфлікту між росією та Україною можна було уникнути, якби Україна виконувала Мінські домовленості". Також він вважає Крим російським.

У Центрі відзначають, що використовуючи лояльних міжнародних політиків, російська федерація намагається сформувати враження, ніби допомагати Україні фінансово – марнотратство, однак водночас кремль замовчує інформацію про заморожені золотовалютні резерви рф, які планують вилучити як репарації на користь України.

Раніше “Сайт “Є” вже писав як росія використовує “агентів впливу”, серед яких є журналісти та політики”, у країнах ЄС, щоб просовувати власні меседжи. Однак, подібні заяви одиничних політиків, які активно просуваються кремлівськими медіа, не є позицією Єврокомісії або інших європейських інституцій.

Інтернет-шахрайство

За даними Держспецзв'язку, державні органи України отримують нові небезпечні листи із темою «Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері. Інформація щодо наявності вакансій та їх укомплектування».

Як повідомляють у відомстві, листи мають вкладення у вигляді XLS-документу, що містить макрос, активація якого призведе до створення на комп'ютері та запуску файлу "write.exe". Через це пристрій може пошкодити програмою Cobalt Strike Beacon. У Держспецзв'язку активність асоціюють із роботою групи UAC-0056, яка вже була причетна до кібератак на Україну у квітні та березні.

Нагадаємо правила, які варто пам’ятати, щоб убезпечити себе від інтернет-шахрайства:

- Не переходьте за будь-якими посиланнями, отриманими від незнайомців. Не відкривайте вкладених файлів, надісланих у листах із невідомих адрес. Навіть якщо на перший погляд здається, що це звичайні вітальні листівки чи святкове відео.

- З обережністю ставитися і до подібних повідомлень, отриманих від знайомих. Навіть ваші близькі можуть не знати, що ненавмисно розповсюджують шкідливе посилання чи вкладення. Або ж їхній акаунт може бути зламаний кіберзловмисниками.

- Самі не розповсюджуйте сумнівної інформації, отриманої з невідомих джерел — різноманітні посилання, які прийшли невідомо звідки, жартівливі тести та опитування.

- Стежте, щоб ваші акаунти в соцмережах були максимально захищені. Налаштуйте двоетапну перевірку при вході — за допомогою неї, для отримання доступу до вашого акаунта, окрім пароля, потрібно буде ввести ще спеціальний код, який приходить до вас у смс. Це убезпечить вас від спроби злому, адже знати одночасно і ваш пароль, і отримати доступ до вашого телефону щоб прочитати смс — це дуже непроста задача навіть для ворожих хакерів.

- Треба з осторогою ставитеся до розсилань з обіцянками грошових виплат або іншої так званої «допомоги до свят». Перевіряйте таку інформацію на офіційних сайтах відповідних органів, такі офіційні сайти можна знайти через пошуковик Google.


Як ошукують українців

За даними проєкту “НотаЄнота”, понад 5000 українців повелися на шахрайські схеми. Зловмисники під виглядом соцвиплат видурили у людей понад 100 млн грн. Для цього шахраї створюють фейкові сайти, на яких змушують людей залишати персональні дані.

Такі сайти зазвичай дуже схожі до офіційних ресурсів українських міністерств, Кабміну, ООН, ЮНІСЕФ, ЄС або банківських установ. Цих фейків - десятки. Суть у тому, щоб користувач, коли заходить на цей сайт, був упевнений, що він на офіційному ресурсів і без сумнівів ввів ту інформацію, яку потрібно зловмисникам.

Часто на таких сайтах часто роблять імітацію грошових нарахувань, посилаючись на усілякі вигадані норми законодавства. Може бути лічильник із коштами, написи, що «ведеться дослідження у базі» і т.п. Люди навіть проходять нібито авторизацію. Це робиться для того, щоб людині здавалося, що все по справжньому.

Порада: Обов’язково звертайте увагу, щоб доменне ім’я сайту збігалося із назвою, а також, щоб там було шифрування. HTTPS, а не просто HTTP.

Після того, як шахраї створюють такий сайт, потрібно створити легенду і канал просування цієї легенди, щоб користувачі прийшли на ресурс і залишили свої дані. Зазвичай, використовують соціальні мережі, а також окремі телеграм-канали. Пости у соціальних мережах навіть запускають на рекламу, щоб якомога більше користувачів перейшла на сайт. Як додатковий важіль використовують коментарі ботів під постом - мовляв, «отримав 20-30-40 тисяч», «не вірила, але гроші, яких так треба були, прийшли».

Тобто емоційною легендою заводять користувача на сайт, а далі - уже справа кількох хвилин. Людина підготовлена: в Україні війна, багато людей постраждали, залишилися без роботи, домівки, коштів і це нормально, коли держава та міжнародні організації допомагають фінансово. Ось є навіть люди, яким заплатили, треба просто ввести свої дані і номер картки. Все відбувається за кілька хвилин.

В результаті зловмисники отримують повний доступ до картки і коштів на ній, а користувач залишається без грошей.

Основні фейки про заборону паління електронних сигарет

Центр протидії дезінформації зібрав основні фейки про заборону паління електронних сигарет.

Нагадаємо, що з 11 липня 2022 року набирають чинності зміни до статті 13 Закону України №2899-IV щодо захисту населення від шкоди вторинного тютюнового диму.

Цим законом забороняється вживання тютюнових виробів та використання пристроїв для споживання табаку, зокрема електронних пристроїв для нагрівання табаку, електронних сигарет, кальянів (зокрема, кальянів та електронних сигарет) у всіх визначених законом місцях, у т.ч. в ресторанах, кафе та приміщеннях підприємств.

Одним з фейків, який поширюється, є те, що “заборонили паління в громадських місцях, але ніхто не знає, що таке громадське місце!”

Варто зазначити, що Мін’юст України наводить чіткий перелік громадських місць, до яких належать: ліфти й таксофони; приміщення та території закладів охорони здоров’я та навчальних закладів; дитячі майданчики; підземні переходи; спеціально обладнані зупинки маршрутних транспортних засобів. 

Із повним переліком громадських місць можна ознайомитися за посиланням: https://cutt.ly/8LsxqQK

Також фейками є такі меседжи: “В кожному ресторані є місця, де на столах стоять попільнички з позначкою для куріння електронних сигарет” та “У під’їздах можна палити, це не громадське місце!”

В Центрі протидії дезінформації зазначають, що з 11 липня у ресторанних закладах заборонять попільнички та місця для паління електронних сигарет. А під’їзди багатоквартирних житлових будинків віднесені до категорії громадських місць. Тому палити в під’їздах теж заборонено.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую