ye-logo.v1.2

Фейки про святкування Різдва, бої під Бахмутом та законопроєкт про відключення мобільного зв’язку: підбірка тижня

Суспільство 2352
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: news.pn

Російська пропаганда намагається робити фейки на актуальні теми.

Російські пропагандисти активно поширюють наратив, що нібито українська армія не рахує втрати своїх військових. Але це фейк, адже саме країна-агресор після втрат була змушена проводити мобілізацію.

Фейки про бої під Бахмутом

Російські пропагандисти поширюють тезу про те, що українське керівництво нібито навіть не рахує тіла загиблих в районі Бахмута (Донецька область), оскільки втрати там просто колосальні. Насправді йдеться не про втрати українських військових, а окупантів.

ЦПД спростував черговий фейк.

Як пише Центр протидії дезінформації, ворожі Telegram-канали поширюють слова командира добробату «Свобода» П.Кузика, який в інтерв’ю українському медіа «НВ» заявив, що українське керівництво нібито навіть не рахує тіла загиблих в районі Бахмута, оскільки втрати там просто колосальні.

Але дане речення було вирване з контексту. В повній версії статті Кузик під словом «вони» має на увазі росіян, тому створені публікації є фейковими.

Як пише ЦПД, тактикою росії в районі Бахмута є вогневий вал та набіги на позиції українських військових великою кількістю живої сили. Тому втрати є з обох сторін, і це зрозуміло.

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак стверджує: «Вони [росіяни] кладуть сотні людей в надії, що ними їм вдасться послабити нашу оборону… Нічого не змінюється в орді. Люди там були «м'ясом» завжди, такими й лишатимуться, поки не підведуть голову.

Відеозапис однієї з таких атак опублікував “Цензор.Нет”. На відео можна побачити, як десять “вагенрівців” намагаються атакувати двох українських солдат.

Саме наявність БПЛА в українських бійців дозволила контролювати дії "вагнерівців" і дати їм гідну відсіч. Аеророзвідка попередила пост про рух окупантів і бійці рясно поливали окупантів кулементними чергами.

Фейк про законопроєкт щодо відключення мобільного зв’язку

10 листопада український блогер Сергій Гула повідомив, що в Україні зареєстрували законопроєкт про тимчасове обмеження користування мобільним зв’язком та інтернетом. За його словами, у проєкті немає жодних конкретних положень, тому його будуть використовувати для відключення населенню мобільного зв’язку та інтернету під будь-яким приводом.

За даними видання “Вокс Україна”, Сергій Гула некоректно переказує положення законопроєкту.

Сергій Гула — український адвокат, який ще до пандемії COVID-19 поширював фейки та маніпуляції про вакцинацію. Із 2020 року на своїх YouTube-каналах регулярно поширює фейки про COVID-19 та вакцинацію проти нього. VoxCheck неодноразово спростовував його твердження про грип та коронавірус, «небезпечність» вакцин, побічні ефекти вакцинації тощо. Детальніше про Сергія Гулу та інших українських антивакцинаторів можна прочитати в статті про інфодемію.

У відео блогер не називає номер законопроєкту, проте цитує деякі його уривки («доповнити статтю 43 закону “Про електронні комунікації”», «Для забезпечення державної безпеки, громадської безпеки і порядку, протидії диверсійним проявам і злочинності»). Якщо пошукати в Google за цими фразами, можна зрозуміти, що йдеться про законопроєкт №8185, зареєстрований у Верховній Раді 7 листопада.

Всі нововведення в документі пов’язані з використанням безпілотників правоохоронними органами України або нейтралізацією безпілотників, використання яких порушує закон та загрожує безпеці. Зокрема у законопроєкті пропонують:

  • дозволити Національній поліції, СБУ, Національній гвардії користуватися безпілотниками для забезпечення державної безпеки, а також використовувати засоби для нейтралізації безпілотників, які порушують правила повітряного простору України;
  • розширити перелік безпілотників, які треба реєструвати;
  • дозволити використовувати радіоелектронні засоби або випромінювальні пристрої спеціального призначення для тимчасового обмеження електронної комунікації в окремих місцевостях для усунення загрози від безпілотників.

Саме останній пункт Сергій Гула інтерпретував як «відключення зв’язку та інтернету під будь-яким приводом», хоча з контексту зрозуміло, що йдеться про обмеження комунікацій під час боротьби з безпілотниками, які несуть загрозу безпеці.

Фейки щодо дати святкування Різдва

Освітній паблік “Нота Єнота” вирішив спростувати фейки, які виникають навколо дати святкування Різдва.

Інтернетом зараз ширяться повідомлення про те, що православні християни повинні відзначати Різдво та інші церковні свята за старим юліанським календарем, а святкування за іншими - не є “канонічним”.

Аргументують цей заклик автори повідомлень тим, що всі біблійні події трапилися саме за старим стилем, а також, що всесвітні центри православної віри, такі як Єрусалим та гора Афон, відзначають Різдво саме 7 січня, а не 25 грудня.

Такі повідомлення вже не вперше з’являються у соціальних мережах. З року в рік їх намагаються розповсюджувати перед зимовими святами, щоб посіяти ворожнечу між представниками різних церковних конфесій в Україні. Однак тоді виникає логічне запитання: за яким календарем відзначати релігійні свята?

У 2019 році Митрополит Київський і всієї України Епіфаній заявив, що українці можуть святкувати Різдво 25 грудня, якщо того бажають. Водночас, у Православній Церкві України написали, що рішення про зміну самого календаря прийнято не було, тому дати святкування зимових свят залишаються - за юліанським. Цьогоріч Синод Православної церкви України дозволив звершувати богослужіння Різдва 25 грудня, якщо є бажання прихожан та рішення настоятеля.

Звернувшись до історичних фактів можна побачити, що усі канонічні події не змінили своєї дати з веденням нового календаря. Папа Георгій ХІІІ, який врахував уточнені дані щодо календаря, просто пропустив 10 днів у 1582 році, не посуваючи жодних свят. Тому за релігійними канонами 25 грудня вважається більш правильним днем, аніж 7 січня, оскільки враховані хвилини та секунди, за які Земля робить повні оберти навколо Сонця.

Російська православна церква, яка підпорядкувала собі українську, відмовилася приймати новий стиль, а продовжила жити за старим. З приходом до влади на росії більшовиків, був змінений календар з юліанського на григоріанський. Проте церква виступала певний час проти більшовиків, тому продовжила “жити” за юліанським календарем. Тобто уся країна перейшла на григоріанський календар, а церква продовжива відзначати свята за юліанським. Відповідно, якщо відзначати Різдво 7 січня, тоді Новий рік випадає на 14 січня (наш Старий Новий рік). За юліанським же календарем Різдво відзначається 25 грудня, а Новий рік 1 січня.

Як відзначають Різдво інші православні церкви?

Румунська, Болгарська, Польська православні церкви і Православна церква Чеських земель і Словаччини, а також Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Елладська, Албанська православні церкви відзначають Різдво 25 грудня.

7 січня відзначають Різдво Російська, Грузинська, Сербська, Єрусалимська православні церкви, а також Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ).

Крім того, можна переглянути роз’яснення від “Радіо Свобода”.

Фейк про масовий переїзд українців до Білорусі

Російські та білоруські державні медіа поширюють маніпулятивну інформацію про «багатотисячні потоки українських біженців», які рятуються від російської війни, але не в країнах Європейського Союзу, а в нібито «безпечній» Білорусі. За даними прокремлівських ЗМІ, на КПП Білорусі спостерігається «активна міграція» українців. Повідомляється, що білоруські прикордонники «приймають тисячі українських громадян, які евакуюються до Білорусі транзитом через держави Євросоюзу», пише видання “Стоп Фейк”.

«Так, через Польщу прибуло 40 693 особи, через Литву – 8 623, через Латвію – 1 658. Безпосередньо через українсько-білоруський кордон прибуло 15 890 осіб», – із посиланням на білоруську прикордонну службу повідомляють пропагандистські медіа.

Інформація про те, що українці нібито рятуються від війни в Білорусі – це фейк, який використовується пропагандою для створення образу «дружньої білоруської країни». Насправді ж Білорусь надала територію своєї країни у розпорядження Кремля для війни проти України: наземне вторгнення російських окупантів у лютому 2022 року почалося, серед іншого, і з боку білоруського кордону. Також аеродроми та військові бази Білорусі постійно використовуються Росією не лише для розміщення там військової техніки та живої сили, а й для терористичних обстрілів цивільної інфраструктури України. Також керівництво Білорусі відкрито підтримує російську війну проти суверенної України та де-факто є активним учасником кремлівської агресії.

Дезінформацію про «тисячі українців, які транзитом через Європу рятуються від війни у Білорусі» спростували представники прикордонних служб Європейського Союзу. Координатор спецслужб Польщі Станіслав Жарин пояснив: розповсюджуючи фейк про українських біженців, білоруська пропаганда намагається применшити роль Білорусі у війні проти України. За словами речника польських спецслужб, дані про українських біженців виявилися фальшивими і не відповідають дійсності. Жодних «багатотисячних міграційних потоків українців у Білорусь» співробітники польської прикордонної служби не зафіксували, – наголосив Жарин.

За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на кінець листопада 2022 року кількість біженців з України зі статусом тимчасового захисту в Європі сягнула 4,75 мільйона осіб. У трійці лідерів країн, до яких евакуюються українці – Польща, Німеччина та Чехія. В ООН наголосили, що від початку російського широкомасштабного вторгнення майже третина українців була змушена залишити свої домівки. На сьогодні це одна із найбільших криз переміщення людей у світі, – підсумували в ООН.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую