ye-logo.v1.2

Прогнози перебігу війни на 2023-й: чи можлива цьогоріч перемога України

Суспільство 5021
Низка експертів вважає, що новий контрнаступ України може стати вирішальним
Низка експертів вважає, що новий контрнаступ України може стати вирішальним. Фото: з фейсбуку Генштабу ЗСУ

У лютому-березні можливий новий наступ окупантів.

Перша половина цього року може стати переломною у масштабній війні. Окупанти спробують здійснити новий наступ. Однак він буде невдалим. Натомість українські воїни проведуть успішні контрнаступи. Як наслідок, за оптимістичним сценаріям, до кінця року вдасться вийти на кордони 1991 року. Такої думки нині дотримується низка військових експертів. Втім, є ймовірність, що війна не завершиться до кінця 2023-го.

Щоб краще оцінити цьогорічні перспективи, слід розуміти, з якою ситуацію на фронті завершився 2022 рік. Основні підсумки окреслив Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний. За його словами, наші воїни звільнили 40 відсотків територій, окупованих після 24 лютого, або 28 відсотків від всіх окупованих росією частин України. Нині активна лінія фронту становить півтори тисячі кілометрів.

Загарбники продовжують зазнавати колосальних втрат. На кінець 2022-го життям поплатилися понад 100 тисяч окупантів. Також наші захисники знищили понад три тисячі ворожих танків, понад шість тисяч бойових броньованих машин, дві тисячі артилерійських систем, 420 систем залпового вогню, 285 бойових літаків, 275 гелікоптерів, 16 кораблів і катерів… Зокрема, вдалося потопити флагманський ракетний крейсер «москва».

Натомість бойова міць України продовжує зростати завдяки сучасному озброєнню та боєприпасам від західних партерів. Крім того, понад 20 тисяч наших військовослужбовців пройшли підготовку в 17 європейських країнах. Це дає перспективу для нових успішних контрнаступів. Але окупанти теж посилюють свої сили завдяки мобілізації.

Окупанти ймовірно готують новий наступ

Щоб зупинити просування наших військ, диктатор путін восени провів першу хвилю мобілізації в росії. Ворогу вдалося призвати орієнтовно 300 тисяч військовослужбовців. В інтерв’ю британському виданню «The Economist» Валерій Залужний зазначив, що їх не слід недооцінювати: «Це неправда, що їхні проблеми настільки серйозні, що ці люди не будуть боротися. Велить їм цар воювати, і вони воюють. Я вивчав історію двох чеченських воєн — це було те саме. Можливо, вони не настільки добре оснащені, але вони все одно становлять для нас проблему».

За оцінками Валерія Залужного, загальний мобілізаційний резерв окупантів становить 1,2-1,5 мільйона людей. Наразі росіяни готують близько 200 тисяч військовослужбовців. Він не виключає, що окупанти спробують вдруге піти на Київ.

Представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький вважає, що 15 січня в росії буде оголошена нова хвиля мобілізації. У ворога є плани призвати ще 500 тисяч людей. Це дасть окупантам змогу провести новий наступ. Повторне просування рашистів з боку білорусі, на його переконання, малоймовірне. Наразі там відсутні відповідні умови. Наступ очікують на Донеччині й Харківщині. Також він можливий у Запорізькій області. Іншу частину мобілізованих окупанти кинуть на втримання своїх позицій на Херсонщині й у Криму.

Ймовірно такий повторний наступ окупантів станеться у лютому-березні цього року. Тож на цей період Валерій Залужний поставив три основні завдання. Першим власне і є підготовка українських військ до посилання просування ворога. Друге — утримати лінію оборони та не втратити позиції, адже звільнити території надзвичайно важко. Третє — посилання протиповітряної оборони для збереження енергетичної інфраструктури України.

Нові контрнаступи наших військ принесуть перемогу Україні

Аналітик центру «Atlantic Council» Пітер Дікінсон розповів, що українські війська мають зберігати динаміку звільнення окупованих територій. Новий контрнаступ стане вирішальним для збереження підтримки міжнародної спільноти та демонстрації, що їхні величезні фінансові й військові зусилля приносять результати. Його можливим напрямком буде південь — аж до узбережжя Азовського моря: в районі Бердянська або Мелітополя. Це допоможе ізолювати російські війська в Криму. Така атака буде значно більшою версією контрнаступу на Херсонщині. Через неможливість поповнювати свої боєприпаси окупанти будуть змушені відступити.

Однак у цьому є зворотна сторона медалі. Колишній полковник армії США Ліам Коллінз зазначив телеканалу «Euronews», що чим більше росіяни будуть відступати, тим важче буде з ними боротися. Ворожа армія стане менш розпорошеною та концентруватиметься на утриманні раніше зайнятих територій.

Керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов в інтерв’ю американському телеканалу «ABC» заявив, що масштабний контрнаступ ймовірний у березні.

Як пише видання «Visit Ukraine», розглядається два стратегічні напрямки. Перший — це лінія Сватове-Кремінна. Повернення цих населених відкриє шлях для потенційного великого наступу на Луганську область і б’є по постачанню російської армії у Лисичанську та Сіверськодонецьку. Другий можливий напрямок контрнаступу українських сил — Мелітополь. Звільнивши його, нашим воїнам вдасться розрізати угрупування ворога на дві частини і відкрити шлях на Крим. Саме Мелітополь є логістичним пунктом постачання зброї та боєприпасів окупаційним військам на півдні країни.

Україна має шанс повернути більшість територій до кінця роки

Колишній командувач Сухопутних військ Польщі генерал Вальдемар Скшипчак вважає, що прорив українських військ станеться у першому кварталі 2023-го. Як наслідок, можна буде говорити про повну перемогу над ворогом до кінця року. Йдеться про вихід на кордони 1991 року. Будь-які поступки кремлю та повернення до формату так званих «мінських угод» навіть не слід розглядати. Такі сценарії означатимуть поразку України та нову велику війну у майбутньому.

Подібної думки дотримується колишній командувач військ США у Європі Бен Ходжес. Виданню «DW» він заявив, що нинішня ситуація на фронті свідчить, що Україна зможе повернути Крим до кінця серпня 2023 року. Однак тоді частина Донбасу все ще може залишатися окупованою.

Крім експертів, про можливу перемогу в 2023 році говорять і Кирило Буданов, і секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач Валерій Залужний більш обережні з подібними заявами й не називають конкретних дат повного звільнення країни. Попри це усі представники української влади мають єдину позицію — ніяких поступок ворогу й вихід на кордони 1991 року.

Втім, не усі схиляються до таких оптимістичних сценаріїв. Наприклад, директор Центру стратегії та безпеки імені Скоукрофта в «Atlantic Council» Меттью Кроніг припускає, що війна може затягнутися навіть до 2025 року. За його словами, у росії є вдосталь живої сили та зброї, щоб утримувати захоплені території. Тому західні країни повинні обрати довгострокову стратегію підтримки України.

До теми: Як проходитиме мобілізація у 2023 році

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую