ye-logo.v1.2

Російська пропаганда у Європі: фейки, дезінформація, виклики та поради як боротись

Суспільство 1685
Роспропаганда у країнаї ЄС залишається активною
Роспропаганда у країнаї ЄС залишається активною. Фото: delfi.lt

В Литві виявили понад 300 унікальних матеріалів з ворожою пропагандою ща місяць.

Росія продовжує дезінформаційні кампанії у країнах ЄС. І частково вони є результативними. Тож країнам-партнерам потрібно активізувати повідомлення про успішні кейси українців, які перебувають за кордоном.

Ворожа пропаганда у Литві

Литовські військові аналітики продовжують аналізувати канали російської пропаганди. Незважаючи на невелике зменшення кількості пропагандистських та фейкових матеріалів, у грудні експерти зафіксували понад 300 унікальних ворожих матеріалів.

Під атакою пропагандистів залишається підтримка Литви України.

Серед ворожих наративів, які просували у грудні, пропагандисти поширювали меседж, що закінчення війни в Україні призведе до війни з росією в країнах Балтії та Польщі, заявили в армії.

“Ворожі ЗМІ також приділили більше уваги протистоянню між НАТО та росією в грудні, а відносини між Литвою та Росією також отримали відносно високу увагу. Аналітики також зазначають, що російські пропагандистські канали продовжували використовувати кліше «агресивного НАТО», нібито спрямованого проти росії”, - йдеться у повідомленні військових аналітиків, пише литовське видання delfi.lt.

Якщо говорити про литовсько-російські відносини, то в грудні продовжувався формування негативного іміджу Литви як русофобської, агресивної та провокаційної держави, переважно для внутрішньої російської та білоруської аудиторії.

ЄС не встигає розвінчувати фейки

В багатьох країнах-членах ЄС на тлі економічної кризи і зростання цін почали з’являтися ознаки так званої втоми від біженців, йдеться в аналітичній записці Європейської ради міжнародних відносин (ECFR) з назвою «Ризик втоми від біженців: три способи підтримати українців, які тікають від війни», пише “Урядовий кур’єр”.

Аналітики відмічають, що у країнах ЄС не встигають розвінчувати фейки стосовно українських біженців та дають поради, що потрібно робити.

Міграція і до російського вторгнення була дуже політизованим і суперечливим питанням у Європі. Але ЄС потребує міграції не лише з України, а й з інших країн, наголошено в дослідженні.

Європейські лідери повинні більше говорити про переваги, які новоприбулі українці можуть принести для економіки ЄС.

«Вони могли б, наприклад, розповісти, що більшість українських біженців мають вищу освіту або професійні навички, які можуть бути корисними і заповнити дефіцит робочої сили в багатьох галузях», — ідеться у дослідженні.

Автори радять показувати історії успіху українців, які вже знайшли роботу в ЄС.

«Якщо посилити голоси українців у такий спосіб, то це стане істотним контраргументом на дезінформацію в інтернеті», — наголошено в записці. Загалом підхід ЄС до боротьби з російською дезінформацією аналітики ECFR вважають «занадто реактивним», тобто таким, який лише реагує на фейки, а не запобігає їм.

ЄС здебільшого використовує методи розвінчування, перевірки фактів окремих історій, поширених в інтернеті, що відбувається вже після того, як неправдива інформація почала циркулювати. Такі методи не можуть ефективно запобігти поширенню дезінформації та формуванню під її впливом викривленого публічного дискурсу.

Автори вважають, що ЄС «ніяк не може впоратися з російською пропагандою не в останню чергу тому, що має лише купку людей, яким доручено реагувати на брехливі наративи кремля».

«Тим часом до кінця зими ще далеко, і володимир путін все ще сподівається, що може використати холоди на свою користь. Він робить ставку на постійні авіаудари та відключення світла, щоб зламати волю українців, високі ціни, щоб послабити європейську рішучість, і нову хвилю біженців, щоб серйозно послабити симпатії до України в ЄС. Європейські лідери не повинні дозволити кремлю інструменталізувати біженців. Натомість їм потрібно взяти на себе відповідальність за формування наративів, і що швидше, то ліпше», — такий висновок роблять аналітики ECFR.

Польща блокує російських пропагандистів

За клопотанням голови Служби внутрішньої безпеки Польщі Кшистофа Вацлавека до списку іноземців, яких не бажають бачити на території Польщі, занесли громадянина Росії Віктора Безека, діяльність якого є частиною "інформаційної війни кремля проти Польщі та Європейського союзу".

Про це 9 січня повідомила пресслужба департаменту національної безпеки польського уряду. За інформацією департаменту, Безек протягом багатьох років бере участь у поширенні російської пропаганди, спрямованої проти національних інтересів Польщі та іміджу республіки на міжнародній арені.

Він пов'язаний із телебаченням RT і польськомовною редакцією інформаційного агентства Sputnik.

"Вищезгадані "ЗМІ" – типово дезінформаційні структури, які становлять базу Кремля, підтримують його зовнішню політику і поширюють неправдиве уявлення про дійсність серед громадян інших країн", – наголосила пресслужба. Раніше в'їзд до країни також обмежили журналістам Леонідові Свиридову та Євгенові Решентьєву, додали у відомстві.

Російські "журналісти", котрі працюють у Польщі, – це група, яку Кремль використовує для агресивної інформаційної діяльності проти Польщі, країн НАТО і Заходу. Польща незмінно залишається однією з основних цілей цієї діяльності", – наголосили в департаменті нацбезпеки.

Фейкові дзвінки полякам

Росія всіма силами продовжує інформаційну діяльність, направлену на руйнування польсько-українських відносин, й намагається виставити в поганому світлі біженців з України та владу. Також вони мають намір представити польську владу некомпетентною та ненадійною. Нещодавно відбулася чергова російська дезінформація. Жителям Польщі телефонували начебто з Головного статистичного управління, й питали чи можливе розміщення українських біженців в їхніх домівках, пише vpolshchi.pl

"Поширюється брехня про нібито телефонні дзвінки з Головного статистичного управління, метою яких є підготовка акції для розміщення біженців з України", пише Урядовий уповноважений з питань безпеки інформаційного простору Республіки ПольщаСтаніслав Жарин.

Саме управління  інформацію про дзвінки заперечує, й зазначає, що це брехня. На думку Станіслава Жарина виявлена інформаційна діяльність є частиною планів, характерних для інформаційної війни, яку веде Росія проти Польщі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую