ye-logo.v1.2

Врятувати від війни: у Хмельницькому відбувся регіональний форум про підтримку переселенців

Суспільство 1953
Форум зібрав представників влади, керівників установ і відомств, внутрішньо переселених осіб, волонтерів, журналістів
Форум зібрав представників влади, керівників установ і відомств, внутрішньо переселених осіб, волонтерів, журналістів

Захід став першим в Україні, на якому говорили про інтеграцію переселенців та значимість створення Ради внутрішньо переселених осіб (ВПО).

Сьогодні, 2 лютого, в Хмельницькому відбувся регіональний форум, на якому розглядали питання допомоги українцям, які вимушено залишили свої домівки та переїхали на Хмельниччину.

За словами Наталії Савицької, регіональної координаторки програми «Єднання заради дії», в рамках якої, завдяки підтримці міжнародних партнерів проводився захід, нині в Україні проект допомоги ВПО реалізовується в 25-ти громадах шести областей України. На першочергові гуманітарні потреби переселенців передбачено понад 250 тисяч доларів. Крім того, Хмельниччина стала однією з перших областей, де практично завершується процес створення Ради ВПО. Вони діятимуть при Хмельницькій та Кам’янець-Подільській міських радах.

Заступник міністра з питань реінтеграції окупованих територій Павло Козирєв, який відвідав форум, зазначив, що на сьогодні в Україні зареєстровано близько п’яти мільйонів внутрішньо переміщених осіб. Із них, згідно з дослідженнями, дві третини осіб не збираються змінювати своє місце проживання найближчим часом.

«Це величезний виклик для нашої держави, найбільше переміщення народу з часів Другої світової війни», – сказав Павло Козирєв.

Він також наголосив на необхідності створити спеціальну посаду при обласних військових адміністраціях, для вирішення необхідних питань, пов’язаних з ВПО.

За словами представників хмельницької обласної влади, наш край став прихистком для майже 170 тисяч переселенців з інших областей держави. Близько 800 осіб розміщені в закладах комунальної власності обласної ради.

«Найголовніше наше завдання – щоб ті люди, які до нас переїхали, не почували себе переселенцями, – наголосив Хмельницький міський голова Олександр Симчишин. – Щоб вони змогли тут повноцінно жити, реалізувати себе у тій галузі, яка їм близька».

За словами Олександра Симчишина, на сьогодні через місто транзитом пройшло понад 260 тисяч вимушених переселенців. Були дні, коли приїжджало по 3-5-7 тисяч людей за добу. Нині в громаді проживає близько 25 тисяч осіб, більшість з яких планують залишитися тут надовго, бо їхнє житло вдома зруйноване.

«Ці люди – не лише навантаження на наші медицину, освіту, соціальну сферу тощо, вони – величезний ресурс для громади, її розвитку, – додав міський голова. – До нас переїхав і бізнес: вже запрацювало понад два десятки евакуйованих підприємств. Також ми працевлаштували майже 30 осіб з числа переселенців на наші комунальні підприємства, 40 – у заклади охорони здоров’я, 50 – в освітні… Тут важливо не просто допомогти тим, хто втратив домівку, а дати їм можливість себе реалізувати».

Олександр Симчишин повідомив про старт двох надзвичайно важливих для ВПО проєктів – надання житла. Вони реалізовуються за фінансової підтримки Євросоюзу. До жовтня квартири мають отримати 230 осіб, а наступні 700 помешкань планують здати навесні наступного року. Всього нині на обліку з тих, які подали заявки на отримання житла, за словами Симчишина, 241 людина з числа ВПО.

У Хмельницькому відбувся перший в Україні форум з питань підтримки внутрішньо переселених осіб

Понад 15 тисяч переселенців проживає нині на території Кам’янець-Подільської громади, що є найбільшим показником не лише в нашій області, але й в Україні. Про це повідомив міський голова Михайло Посітко. Сюди ж переїхали та запрацювали 22 підприємства. Допомагають інтегрувати та підтримати ВПО й міжнародні партнери з 23 міст-побратимів з різних країн. До речі, при міські раді вже створили координаційну раду, яка займається питаннями волонтерства та переселенців. Її діяльність координує Вікторія Решотка, яка теж змушена була покинути рідну Херсонщину, тож добре розуміється на проблемі та почуттях людей, що тікають від війни.

ВАрто згадати й те, що у Хмельницькому наразі діє обласний консультаційний центр Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Подібні діють ще в Києві та Львові. Регіональний представник Хмельниччини Оксана Кізаєва розповіла про діяльність центру та зазначила, що звернутися по допомогу та консультацію можна за адресою в обласному центрі: вулиця Свободи, 70, офіс 104, або знайти інформацію на сайті ombudsman.gov.ua. Є також безкоштовна гаряча лінія: 0800501720.

Як повідомив керівник обласного центру зайнятості Сергій Черешня, з початку повномасштабного російського вторгнення до центру зайнятості у пошуку роботи звернулося майже три тисячі осіб. 572 людини вдалося працевлаштувати. За словами керівника, доволі серйозною є проблема розміру зарплати: ту, яку пропонують наші роботодавці, часто менша за виплати великих промислових металургійних підприємств на сході країни…

На форумі виступили й власне ті, хто змушений був залишити свій дім, бізнес на Донеччині, Запоріжжі, Херсонщині та інших українських територіях, які зазнали та зазнають обстрілів, перебувають під тимчасовою окупацією російських загарбників.

Серед пропозицій, які пропонували переселенці місцевій владі, – створення єдиного інформаційного ресурсу для ВПО, де вони могли б швидко, якісно та вчасно дізнатися новини, розв’язати свою проблему, комунікувати тощо; звернутися до Міністерства цифрової трансформації України або дати завдання місцевим прогресивним комп’ютерним фахівцям створити інтернет-ресурс, подібний до «Дії», де б була б зібрана база ВПО із зазначеними освітою, фахом, потребами, віком та іншою важливою інформацією для швидкого вирішення багатьох питань з працевлаштуванням, житлом, потребами, соціальною, медичною, освітньою допомогою тощо.

На заході також обговорили питання підтримки та ключові проблеми, з якими стикаються ВПО при переїзді в Хмельницьку область, окремо – про потреби дітей, які живуть далеко від своїх рідних домівок.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую