ye-logo.v1.2

МіГ-29, F-16 та GLSDB: яку далекобійну зброю може отримати Україна

Суспільство 3669
Щоб освоїти американські F-16 нашим пілотам знадобиться орієнтовно шість місяців
Щоб освоїти американські F-16 нашим пілотам знадобиться орієнтовно шість місяців. Фото: en.wikipedia.org

Нові літаки та ракети вчергове зможуть змінити хід війни.

Питання постачання Україні далекобійної зброї нарешті починає зрушувати з мертвої точки. Поки що мова йде не про американські F-16, а про модифіковані радянські МіГ-29. Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що його країна найближчим часом передасть Україні перші чотири винищувачі. Також це питання погодив уряд Словаччини. З цієї нагоди сайт «Є» вирішила з’ясувати, на яку далекобійну зброю ми можемо розраховувати.

Щоб перемогти росію, Україні потрібні ракети та літаки. Зокрема, таким чином можна буде бити по складах зі зброєю в тилу ворога. Про це говорять від початку масштабної війни. Однак довгий час питання далекобійної зброї відкладалося з політичних міркувань. Наші західні партнери побоювалися перетинати так звані червоні лінії. Мовляв, це може спровокувати рашистів використати ядерну зброю. Поступово цей страх слабшає й, наприклад, питання постачання винищувачів переходить з площини розмов до дій.

МіГ-29 — перші винищувачі, які отримає Україна

МіГ-29 є радянським багатоцільовим винищувачем четвертого покоління. Його розробили у 1982 році як аналог американським F-16. Загалом спроба виявилася досить вдалою. Цей літак ефективний у ближньому повітряному бою. Крім того, може бити по наземних цілях некерованими бомбами. Його бойовий радіус, тобто максимальна відстань виконання бойових завдань, сягає 700 кілометрів. Наразі МіГ-29 перебуває на озброєнні 25 країн світу. Першими країнами, які передадуть нам ці винищувачі будуть Польща та Словаччина.

Оскільки МіГ-29 є основним бойовим літаком України, постачання такої техніки виглядає найбільш логічним. Але нашим пілотам все одно знадобиться два-три місяці, щоб їх освоїти. Як пояснює військовий портал «Defence Express», польські та словацькі МіГ-29 модернізовані за стандартами НАТО. Відтак усі прилади у них використовують західну систему вимірювання. Це означає, що показники висоти та швидкості польоту переведені зі звичних для нас метрів у фути. Для кращого розуміння: один фут дорівнює 0,3048 метра.

Український пілот на МіГ-29 запускає американську протирадіолокаційну ракету AGM-88 HARM. Фото: uk.wikipedia.org

Український пілот на МіГ-29 запускає американську протирадіолокаційну ракету AGM-88 HARM. Фото: uk.wikipedia.org

Анджей Дуда 16 березня заявив, що найближчими днями Україна отримає чотири МіГ-29 у повністю боєздатному стані. Це буде перша партія винищувачів, адже Польща має ще десяток таких літаків. Їх вона отримала на початку 1990-х роках від Німеччини.

Ще 13 МіГів Україна має отримати від Словаччини. Прем’єр-міністр цієї країни Едуард Хегер заявив, що уряд вже погодив відповідне рішення. Крім винищувачів, Словаччина передасть додаткові зенітні ракетні комплекси «Куб», що підсилить нашу протиповітряну оборону.

Польські МіГи-29. Фото: uk.wikipedia.org

Польські МіГ-29. Фото: uk.wikipedia.org

В очікуванні на західні літаки

Безперечно польські та словацькі МіГи підвищать нашу боєздатність, але варто розуміти їхні недоліки. Речник Повітряних сил Юрій Ігнат у телеефірі пояснив, що Україна використовує чотири основні типи літаків. Це винищувачі МіГ-29 і Су-27, фронтові бомбардувальники Су-24М та штурмовики Су-25. Однак ця техніка, навіть модернізовані зразки, є застарілою. Вони не можуть ефективно збивати усі типи російських крилатих ракет чи безпілотники «Шахед». Натомість це зможуть робити американські винищувачі F-16.

Вони обладнані потужним радаром і сучасними ракетами. На відміну від МіГ-29 ці американські винищувачі мають дещо менший бойовий радіус, але врази більшу максимальну дальність польоту (4 тисячі 220 кілометрів) і вищу швидкість (2 тисячі 660 кілометрів за годину). Також на F-16 можна підвісити більше бомб і ракет. Таким чином в поєднанні з далекобійними ракетами ці винищувачі дозволять тримати якомога далі від кордонів України ворожі літаки й завдавати ударів по російських складах.

Винищувачі F-16 обладнані потужним радаром і сучасними ракетами. Фото: uk.wikipedia.org

Винищувачі F-16 обладнані потужним радаром і сучасними ракетами. Фото: uk.wikipedia.org

Хоча США має вдосталь цих літаків, питання їх передачі Україні залишається питанням політичної волі. Навіть президент Джо Байден поки не готовий його прийняти. Мовляв, недоцільно постачати F-16, бо навчання пілотів займе надто багато часу. Говорять ледь не про 18 місяців. До того ж під них потрібно буде переобладнати українські аеродроми. Втім, деякі американські конгресмени й військові намагаються переконати Джо Байдена в протилежному й дозволити передати Україні ці винищувачі. Й вже помітні певні зрушення.

Наприклад, на початку березня стало відомо, що двоє українських пілотів проходять навчання у США. Як розповів «Голосу Америки» Юрій Ігнат, йдеться про тренування на симуляторах. Таким чином стане відомо, скільки точно займе часу підготовка наших льотчиків. Паралельно в Україні готується відповідна інфраструктура.

Постачання Україні F-16 досі залишається політичним питанням. Фото: en.wikipedia.org

Постачання Україні F-16 досі залишається політичним питанням. Фото: en.wikipedia.org

Невдовзі американське видання «The Times» опублікувало інтерв’ю з начальником авіації Повітряних Сил ЗСУ бригадним генералом Сергієм Голубцовим, яке розставило всі крапки над «і». По-перше, двоє пілотів вже повернулося додому. Вони продемонстрували, що навчання на F-16 може зайняти менш як пів року. По-друге, українська інфраструктура дозволяє прийняти ці винищувачі вже цьогоріч. До того ж F-15 і F-16 вже використовували наші аеродроми. По-третє, є варіанти, де можна буде сховати ці літаки від російських ракет. Крім того, їх захищатимуть американські комплекси протиповітряної оборони «Patriot».

Крім літаків, потрібні далекобійні ракети

У червні минулого року Україна отримала від США перші високомобільні артилерійські ракетні системи HIMARS. На відміну від подібних радянських зразків вони дуже швидко розгортаються, а їхні ракети надзвичайно точні. Ця техніка вже допомогла змінити хід війни. Завдяки Хаймарсам наші воїни знищили низку російських складів, логістичних ланцюжків постачання зброї, Антонівський міст, низку ворожої техніки. Як наслідок, це дозволило звільнити Харківщину та Херсон.

Наявні у нас ракети для Хаймарсів б’ють на відстань у 40-80 кілометрів. Цього не достатньо, щоб вдарити по ворогу в тимчасово окупованому Криму. Все б могли змінити ракети ATACMS, які летять до 300 кілометрів. Однак США поки не готові їх передати. Видання «Politico» з посиланням на власні джерела повідомляє, що американська влада боїться, що цих ракет не вистачить для самих Сполучених Штатів, якщо їх почнуть віддавати Україні. Крім того, періодично знову з’являються розмови про так звані червоні лінії.

На жаль, США поки не готові передати нам ракети ATACMS. Фото: uk.wikipedia.org

На жаль, США поки не готові передати нам ракети ATACMS. Фото: uk.wikipedia.org

Компромісом у цьому питанні стала інша високоточна далекобійна зброя — GLSDB. Це малогабаритні ракети, які ще називають крилатими бомбами. Дійсно спершу це були некеровані авіаційні бомби, які американці вже хотіли списати. Однак компанія «Боїнг» запропонувала їх удосконалити. До них додали маленький двигун і крила. GLSDB вистрілює вже наявні в Україні системи Хаймарс.

Після пуску в ракети розкриваються крила й вона летить до обраної цілі. Максимальна дальність польоту цих ракет сягає 150 кілометрів. Попередньо першу партію крилатих бомб наші збройні Сили отримають протягом цієї весни.

GLSDB називають крилатими бомбами, адже спершу це були некеровані авіаційні бомби, перетворені на високточні ракети. Фото: alamy.com

GLSDB називають крилатими бомбами, адже спершу це були некеровані авіаційні бомби, перетворені на високточні ракети. Фото: alamy.com

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую