Гаряча тема:
- Війна
«Ми залишилися з нашими тваринами, а вони – з нами» - як Миколаївський зоопарк пережив найважчі воєнні місяці
Головним завданням було зберегти тварин, а також колектив, людей, які мають великий досвід догляду за тваринами.
«Місяці війни. Миколаївський зоопарк». Таку назву отримала створена колективом зоопарку брошура, яка нещодавно побачила світ. Це розповідь, яка залишить важливу інформацію для історії Миколаєва, для майбутніх поколінь.
9 місяців Миколаївський зоопарк перебував під постійними обстрілами. Мешканці міста вважають колектив зоопарку та його директора справжніми героями. На території парку живуть близько 4 000 тварин, а це — 400 видів, більше половини з яких занесені до Міжнародних Червоних Книг. Додати сюди «людський ресурс» – 230 співробітників, а також 40 будівель та споруд, збудованих на території, дендропарк… Все це треба було зберегти. Про важкий період життя в оточенні окупантів розповів директор зоопарку, заслужений працівник культури України, президент Асоціації зоопарків України Володимир Топчий.
27 лютого 2022 року вночі у 800 метрах від зоопарку відбувся перший танковий бій. А вже 28 лютого зоопарк потрапив під ракетний обстріл – в трьох метрах від вольєра з білим ведмедем упала перша ракета. Зоопарк розташований практично в середмісті, тому ракети під час обстрілів не пролітають повз. Це «Гради», «Урагани», «Смерчі», кластерні ракети, заборонені міжнародними конвенціями. Зараз у нас їх ціла колекція. На щастя, жодна з ракет не вибухнула на нашій території, і дивом у нас не постраждали ні тварини, ні співробітники.
– Дуже важко, мабуть, було в перший місяць?
- Дійсно, він був найскладніший. У місті припинив ходити транспорт. Була оголошена комендантська година. Щоб вранці була змога приступити до роботи, багато співробітників перебралися жити в зоопарк. Ночували у вагончиках, у готелі зоопарку, в побутовому корпусі. Головним завданням було зберегти тварин, а також колектив, людей, які мають великий досвід догляду за тваринами. Цьому досвіду не навчають у жодному виші. Його можна отримати, лише працюючи у зоопарку. А бої вже йшли на околицях міста.
- І тоді виникло питання евакуації тварин?
- Це було питання, для вирішення якого ми зовсім не були готові. До середини березня 2022-го Миколаїв був у півкільці. Залишалась одна дорога – на Одесу. Траса була перевантажена транспортом. Вночі мости розводили, щоб унеможливити раптовий ворожий наступ. Морози зберігалися до кінця березня. У нас не було достатньої кількості кліток для перевезення. Потрібен був також транспорт. А під час транспортування тварин необхідно супроводжувати, годувати. Ще одне болюче питання — куди везти наших звірів. Де їх розмістити так, щоб вони не загинули. Це складне логістичне завдання здавалася нам нездійсненним. Вивезти слонів, жирафів, бегемотів, приматів, тропічних птахів, білих ведмедів, тигрів, левів, леопардів… Тому вирішили відмовитися від евакуації – таке вже було в нашій історії під час Другої світової війни. І ми залишились із нашими тваринами, а вони – з нами.
- Бойові дії зруйнували зв’язки, які зоопарк налагоджував роками?
- Так, багато постачальників кормів для тварин опинилися на окупованій території. Тоді я вирішив звернутися до городян, волонтерів, усіх небайдужих людей з проханням надати допомогу зоопарку кормами. Моє звернення мало величезний відгук. Люди приносили різні продукти: овочі, фрукти, яйця, курятину, мед, крупи, хліб, м’ясо, рибу. Хтось приносив 10 яблук, хтось привозив цілу машину. Найчастіше люди відмовлялися назвати себе, казали: «Головне – зберегти зоопарк, тварин». Жодного дня тварини не відчували нестатку в їжі. Допомогу організували навіть польські зоопарки Лодзі та Варшави, які надсилали сублімовані корми тваринам зоопарків України, зокрема й нашого. Також отримували допомогу у вигляді ветеринарних препаратів та обладнання. Ми вдячні зоопаркам Чехії, Польщі, Німеччини, Естонії.
- Фінансування зоопарку також стало однією з величезних проблем?
- 25 лютого зоопарк був закритий для відвідування. Це означало, що ми не отримуватимемо коштів від вхідної плати. Крім того, вкрай складна ситуація склалася у Миколаєві з фінансуванням комунальних установ. І тоді я знову звернувся до громадськості – не лише до мешканців міста та України, а й до добрих людей у всьому світі: «Допоможіть врятувати зоопарк та тварин! Купуйте квитки онлайн на нашому сайті для відвідування зоопарку». І люди з усього світу купували квитки та перераховували кошти.
На території парку живуть близько 4000 тварин
Фінансову підтримку Миколаївському зоопарку та зоопаркам України надали чеські та німецькі зоопарки: наприклад, Празький перерахував 20 тисяч євро, а Берлінський – 75 тисяч євро. У мене було багато телевізійних та радіоефірів із редакціями «Голосу Америки», з телекомпаніями Японії, Швеції, Польщі та інших країн. Про ситуацію в Миколаївському зоопарку писали газети Франції, Голландії, Німеччини, Чехії…
28 лютого зоопарк потрапив під ракетний обстріл
- Мені відомо, що у вашому колективі є співробітники, які з початку повномасштабної війни перебувають на фронті та у теробороні.
- Їх семеро, люди різних професій: заступник завідувача відділом копитно-хоботних тварин Дмитро Рєзник, слюсар-сантехнік Андрій Голуб, економіст Олександр Кімряк, провідний фахівець з публічних закупівель Вадим Андрусяк, робітник з догляду за тваринами Олександр Пилипенко, робітники ботаніко-господарського відділу Віктор Письменний та Єгор Фанта. Ми пишаємося ними, чекаємо на їхнє повернення з Перемогою.
Головне завдання: зберегти тварин та колектив
- Зоопарк ще й домашніх тварин почав прихищати?
- Так, наш зоопарк почав приймати домашніх тварин від людей, які змушені були виїхати з міста. Ми розмістили у себе понад 450 різних домашніх вихованців: поні, папуг, кроликів та морських свинок, акваріумних рибок, ящірок, єнотів, тхорів, удавів. Діти просили зберегти своїх улюбленців та обіцяли за ними обов’язково повернутися після війни.
Наталія ХРИСТОВА, «Вечірній Миколаїв», Миколаївська область.
Матеріали надруковані у рамках проєкту "Підтримка місцевих (районних, міськрайонних, міських, обласних), всеукраїнських газет та поширення важливої інформації” за підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: