Гаряча тема:
- Війна
Бої за Київ і Маріуполь: які події війни найбільше вразили українців (результати опитування)
Близько 92% українців вірять у неминучу перемогу України.
Події масштабної війни з російськими окупантами не лише увійдуть в історію, а й закарбуються у пам’яті українців. Це сприятиме формуванню нової національної ідентичності. Тож дослідити це питання вирішили представники фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічної служби Центру Разумкова. Зокрема, вони запитали в людей, які події війни їм найбільше запам’яталися, а які асоціюється з горем чи піднесенням. А також — які політики або медійні особи, на їхню думку, найбільш об’єктивно говорять про війну.
Найперше результати цього опитування свідчать, що абсолютна більшість українців вірять у перемогу над російськими окупантами. У цьому переконані 92% опитаних. Протилежної думки дотримується лише чотири відсотки. Решта — не змогла відповісти на це питання.
«Понад третина українців назвали найвизначнішими подіями цієї війни оборону Києва та Київщини, швидку окупацію Херсонської області та Приазов’я. Понад чверть українців вважають важливим знищення флагмана чорноморського флоту рф, ракетного крейсера «москва». Значущість цієї події неодноразово підкреслювалась й у медіа, зокрема тому, що за останні 40 років це був перший у світі випадок потоплення флагманського корабля. Ще більшого символізму цій події надавала співзвучність назви крейсера зі столицею держави-агресора», — зазначили соціологи.
Загалом у десятку воєнних подій, які найбільше вразили учасників опитування, увійшли:
- бої під Києвом (Ірпінь, Гостомель, Бровари) — 36%;
- швидка окупація південних областей (Херсон, Мелітополь) — 32%;
- бої за Маріуполь — 28%
- потоплення крейсера «москва» — 27%;
- протести людей у Херсоні проти окупантів — 24%;
- постачання західної зброї (ХАЙМАРС, ППО, танки «Леопард») — 24%;
- захоплення Запорізької АЕС — 24%
- полон захисників «Азовсталі» — 23%;
- оборона Бахмута — 21%;
- масовані ракетні удари (жовтень 2022 — січень 2023) — 18%.
Інфографіка: фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центру Разумкова
У відкритому запитанні про те, які події війни в українців асоціюються з горем чи розпачем, респонденти здебільшого згадували не конкретні події, а наслідки воєнних злочинів росіян. Зокрема, 24% українців назвали загибель людей найбільш травматичною подією під час війни. Ще близько 22% також асоціюють розпач та горе з бомбардуваннями та ракетними обстрілами. А 16% згадують розправи та масові вбивства населення на окупованих територіях України.
Інфографіка: фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центру Разумкова
Натомість з гордістю та перемогою українці найбільше асоціюють звільнення тимчасово окупованих територій під час успішних контрнаступів. Про це сказали 16% учасників опитування. Для 15% — це звільнення Херсону, а для 11% — відсіч ворога під Харковом. По десять відсотків опитаних обрали варіанти: «наші військові» й «бої за Київщину та деокупація». Також відчуття гордості українці мають за згуртованість і незламність нашої країни, перемоги військових, потоплення «москви», вибухи на Кримському мосту.
Інфографіка: фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центру Разумкова
Також респондентам обрати осіб, які, на їх погляд, найбільш фахово та об’єктивно висвітлюють події війни. До їх кола увійшли як представники влади, так і експерти, журналісти й блогери. Очолив рейтинг президент Володимир Зеленський. А загалом десятка цього рейтингу виглядає так:
- Володимир Зеленський — 56,6%;
- Михайло Подоляк — 33,6%;
- Олексій Арестович — 26%;
- Олег Жданов — 23,3%;
- Олексій Данілов — 20,6%;
- Юрій Бутусов — 16,8%;
- Віталій Портніков — 13,3%;
- Сергій Стерненко — 11,4%;
- Роман Савін — 6,8%;
- Олександр Невзоров — 6,6%.
Інфографіка: фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центру Разумкова
Довідково. Опитування «Символи, події та особистості, які формують національну пам’ять про війну з росією» проходило протягом 23-30 березня в усіх регіонах, крім Криму, Донецької та Луганської областей. А у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях опитування проводилося на територіях, які контролює Україна й не точаться бойові дії. Загалом дослідники особисто опитали 2 тисячі 27 людей. Статистична похибка не перевищує 2,3%, що в цілому відповідає загальним настоям українців.
Читайте також: Від любові до байдужості: як змінилося ставлення українців до 9 травня
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: