ye-logo.v1.2

«Дайте довчитися в рідній школі»: як реформа освіти вплине на хмельницьких школярів

Суспільство 7678
Мережа закладів середньої освіти складатиметься з трьох ланок: початкові школи, гімназії, ліцеї
Мережа закладів середньої освіти складатиметься з трьох ланок: початкові школи, гімназії, ліцеї. Фото: ілюстративні з архіву

Заступник міського голови Михайло Кривак детально розповів, як відбуватиметься трансформація шкіл Хмельницького.

З нового навчального року в Хмельницькому оптимізовуватимуть мережу шкіл. Деякі освітні заклади громади перестануть набирати учнів у 5 та 10 класи. Не буде більше звичних ЗОШ, НВК, НВО, спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням предметів. До 2027 року мережа закладів середньої освіти поступово буде перетворена на три ланки: початкова школа (1-4 класи), гімназія (5-9 класи), ліцей (10-12 класи).

Як відбуватиметься перехід до нової системи в Хмельницькій громаді? Що робити батькам дітей, які будуть змушені змінити школу? Чи всім вистачить місця? Як школярі вступатимуть у ліцеї? Чи готуватимуть у старших класах за вузькопрофільними напрямками? Усе це та більше сайт «Є» розпитав у заступника міського голови Михайла Кривака. Посадовець запевнив, що реформування мережі шкіл у нашому місті відбуватиметься не «революційно, а еволюційно», тож стресу і дискомфорту для батьків та учнів не передбачається.

Оптимізована мережа навчальних закладів у Хмельницькому

Нині в обласному центрі є п’ять початкових шкіл. Їх створили під час першого етапу реформування мережі закладів освіти. Зараз в громаді триває другий етап. Згідно з планом, в Хмельницькому передбачається створення 16 гімназій та 18 ліцеїв. План оптимізації закладів освіти нещодавно затвердив виконавчий комітет. Також його мають підтримати депутати під час засідання сесії міської ради.

«Початкова школа може мати у своєму складі дошкільний підрозділ. Гімназії можуть мати в своєму складі дошкільний підрозділ і початкову школу. Ліцеї спочатку мали бути відокремленими закладами. Але потім, після внесених змін у закон, дозволили у їхньому складі мати гімназійні класи і початкові школи», - пояснює Михайло Кривак.

Михайло Кривак: «Не тримайтеся за свою школу, якщо вона не може дати дитині потрібних знань в майбутньому».

Освітні заклади, які стануть гімназіями, з 1 вересня цього року мають припинити набирати учнів у 10-ті класи. Водночас початкова школа в Хмельницькому залишається у всіх гімназіях.

У хмельницьких в школах, які стануть ліцеями з нижчими ланками, з нового навчального року набір класів не зміниться. Однак є вийнятки. ТБЛ імені Артема Мазура, гімназію №1 імені Володимира Красицького, гімназію №2 перетворять у ліцеї без нижчих структурних підрозділів. Це будуть відокремлені академічні ліцеї, розташовані в різних частинах міста. З першого вересня цього року вони перестануть набирати учнів у 5-ті класи. Вже у 2027 році там будуть лише 10-12 класи.

«Чому така пропорція з гімназіями і ліцеями? У нас була задача виконати завдання так, щоб не було шокової терапії. Тобто, щоб не було різких кроків, пов’язаних із вивільненням окремих шкіл під ліцеї, переведенням класів з школи в школу, – розповідає посадовець. – В одному з населених пунктів нашої області взяли школу, вивільнили її від молодших класів і створили на її базі ліцей. Там тепер вчитимуться 10 – 11 класи, а з 2027 року ще і 12 клас. Всі інші школи містечка є гімназіями. У нас такого не буде».

Ідея реформи

Як пояснює Михайло Кривак, реформа середньої освіти тісно пов’язана з реформою Нової української школи. У 2027 році 9-ті класи завершуватимуть школярі, які першими почали навчатися за програмою НУШ. Тоді, за планами, в 9 класі буде запроваджене ЗНО. Випускники його здаватимуть і отримуватимуть сертифікати за обов’язковими предметами і предметами за вибором. Потім з тими сертифікатами діти вступатимуть у ліцеї та будуть зараховані чи до академічного, чи до професійно-технічного, чи до вузькопрофільного (мистецького, військового, спортивного) ліцею.

«Ця реформа потрібна, щоб ми вже після 9-го класу готували вузькопрофільних спеціалістів. Починаючи з теперішнього часу, програма гімназій буде уніфікована. Раніше в спеціалізованих школах давалося більше годин на певні напрямки. Тепер до 9-го класу, де б дитина не вчилася, програми будуть однаковими. А в старших класах вона буде займатися за профілем, який відповідає її потребам та здібностям», - зазначає заступник міського голови.

Вчителі, які викладають за програмою НУШ, щороку мають проходити підготовку до роботи за цією програмою.

Зробити ліцеї доступними для дітей

За задумом законотворця, всі ліцеї мають бути багатопрофільними. У великому ліцеї має бути 8-10 профілів, щоб дитина мала змогу обрати конкретний напрямок і поглиблювала знання. На цей напрямок дається велика кількість годин, а інші предмети йтимуть поверхово.

«За ідеєю, прописаною в законі, кожен ліцей має бути багатопрофільний. Але разом з тим ще у 2020 році, коли почали аналізувати можливості наших закладів, виявилося, що невеликі громади не можуть створити такі ліцеї. Та і в місті є запит на отримання повної середньої середньої освіти в місцях компактного проживання людей. Тому наступне питання, яке стояло перед нами, – зробити ліцеї доступними для дітей. Простою мовою це звучало так: міський голова сказав, що ліцеї мають бути в кожному віддаленому мікрорайоні. Щоб діти мали можливість здобути освіту там, де вони живуть, якщо їх влаштовує профіль, який може дати цей ліцей».

Як пояснює посадовець, насправді не всі ліцеї у місті, зможуть бути спроможними та успішними, бо не всі зможуть набрати учнів.

«Наприклад, школяр живе у Ракове. У двох ліцеях в цьому мікрорайоні пропонують по три профілі. Але дитині потрібний інший профіль і вона поїде з Ракове навчатися в інший мікрорайон. Зараз дуже часто звучить фраза: «Дайте довчитися в рідній школі». Але не треба триматися за свою школу, якщо вона не може дитині дати потрібних знань в майбутньому», - говорить він.

Є вимога, що в ліцеї має бути на паралелі не менш, ніж два класи, з не менш, ніж трьома профілями. Тобто, один клас матиме один профіль, інший клас буде ділитися на підгрупи з різними профілями. Практично всі школи в центральній частині міста відповідають цим вимогам, тому вони стануть ліцеями. Єдина школа, яка стане в центрі гімназією, це НВО №5. Водночас деякі школи не зможуть виконати таку умову, бо кількісно старшокласників там небагато.

Місця вистачить всім

Великих багатопрофільних ліцеїв у Хмельницькому буде три (ТБЛ імені Артема Мазура, гімназія №1, гімназія №2). Вони будуть набирати по 10-12 класів на паралелі. Що стосується віддалених мікрорайонів міста, то майже в кожному теж будуть ліцеї, але вони не будуть багатопрофільними. Там буде три-чотири профілі.

«У результаті таких послідовних дій у двох гімназіях і ТБЛ припиняється набір у 5 класи. Проте вони більше набирають 10 класів. Через рік у них не буде 5-6 класів, але вони знову більше наберуть десятикласників. Таким чином у 2027 році вони стануть суто ліцеями, - додає Михайло Михайлович. – Натомість школи, які не набирають 10-ті класи, зможуть більше набрати 5-их класів, бо в них будуть для цього приміщення і педагоги. Години між вчителями будуть перерозподілені. До прикладу, якщо ТБЛ забирав п’ятикласників, тепер їх заберуть 24 і 27 школа, але віддасть своїх десятикласників у ТБЛ».

Відокремлені ліцеї мають стати потужними навчально-виховними центрами профільного спрямування.

У ТБЛ і дві гімназії раніше набирали 5-ті класи за конкурсом. Відповідно туди після відбору могли вступити учні з будь-якого мікрорайону. Зараз діти навчатимуться у гімназіях, які закріплені за їхнім мікрорайоном. А вже після того, як вони закінчать гімназії, зможуть вступити у бажаний ліцей.

«До 2027 року ліцеї набиратимуть дітей без конкурсу, але є правила набору в заклади освіти. За ними, без конкурсу набираються діти, коли їх кількість менша, ніж місць у закладі. Якщо заяв більше, то дітей мають відбирати. У нас широка автономія закладів освіти, вони самі вирішують як їх відбирати: за середнім балом свідоцтва про отриману освіту чи табеля, чи проводити співбесіди. Коли заклад оголошує конкурс, частина дітей може передумати і забрати заяву. Кількість охочих зменшиться і конкурсу може і не бути», - зазначає заступник міського голови.

Освітяни передбачають, що найбільше охочих може бути у три ліцеї, які будуть відокремленими. Там може бути відбір, в інші ліцеї конкурсу може і не бути.

У Департаменті освіти обіцяють допомогти батькам, у яких виникнуть труднощі з влаштуванням дітей до шкіл.

«Ми маємо певний досвід, коли контролювали, як відбувається відбір і зарахування в 1 і 2 гімназію. Батьки випускників початкових шкіл вважали, що їхні діти мають вступити в гімназії, але їм не вдавалося. Тоді Департамент освіти допомагав влаштувати цих дітей у 5-ті класи інших закладів. Я пообіцяв всім батькам, які матимуть труднощі з продовженням навчання, що ми влаштуємо кожну дитину, - пояснює він. - Якщо розгубилися, не знаєте як діяти, куди подати документи, в Департаменті все розкажуть, допоможуть, влаштують».

Перелік шкіл з планами їх оптимізації та перетворення

  • ССЗШ №1 на вулиці Староміській, 2 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • НВК №2 на вулиці Франка, 57 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • НВО №5 імені Сергія Єфремова на вулиці Володимирській, 51 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • технологічний багатопрофільний ліцей імені Артема Мазура на вулиці Тернопільській, 14/1 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 5 класу, а з вересня 2027-го стане ліцеєм, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти;
  • НВК №6 на вулиці Молодіжній, 5/1 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • СЗОШ №6 на провулку Володимирському, 12 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • СЗОШ №7 на вулиці Заводській, 33 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • СЗОШ №8 на вулиці Гальчевського, 34 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • НВК №9 на вулиці Чорновола, 155 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • НВК №10 на вулиці Водопровідній, 9А — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • СЗОШ №12 на вулиці Довженка, 6 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • ЗОШ №13 імені Михайла Чекмана на вулиці Профспілковій, 39 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • ЗОШ №14 на вулиці Спортивній, 17 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • ліцей №15 імені Олександра Співачука на вулиці Проскурівського підпілля, 125/1 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • колегіум імені Володимира Козубняка на вулиці Грушевського, 72 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • ліцей №17 на вулиці Проскуровського підпілля, 89 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • ЗОШ №18 імені В’ячеслава Чорновола на вулиці Симона Петлюри, 12 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • СЗОШ №19 імені академіка Михайла Павловського Кам'янецька, 164 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • ЗОШ №20 на вулиці Івана Павла ІІ, 1 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • ЗОШ №21 на проспекті Миру, 76/5 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • ЗОШ №22 на вулиці Зарічанська, 20/1 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • НВО №23 на вулиці Пилипа Орлика, 6 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа», «Заклад дошкільної освіти»;
  • СЗОШ №24 на Львівське шосе, 47/3 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • ЗОШ №25 на вулиці Степана Бандери, 14/1 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • НВК №7 на вулиці Шухевича, 4/3 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • СЗОШ №27 імені Дмитра Іваха на Львівському шосе, 47/4 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • НВО №28 на вулиці Панаса Мирного, 27/1 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • СЗОШ №29 на вулиці Вокзальній, 16 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • НВК №4 на вулиці Перемоги, 9 — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа»;
  • гімназія №1 імені Володимира Красицького на вулиці Подільській, 111 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 5 класу і стане ліцеєм зі структурним підрозділом «Гімназія», а з вересня 2027-го стане ліцеєм, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти;
  • гімназія №2 на проспекті Миру, 84/2 — з вересня цього року перестане набирати учнів до 5 класу і стане ліцеєм зі структурним підрозділом «Гімназія», а з вересня 2027-го стане ліцеєм, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти;
  • Давидковецька ЗОШ — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • Шаровечківська ЗОШ — з вересня цього року перестане набирати учнів до 10 класу, а з вересня 2024-го стане гімназією зі структурним підрозділом «Початкова школа»;
  • Копистинський НВК — з вересня цього року стане ліцеєм зі структурними підрозділами «Гімназія» та «Початкова школа» (опорний).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую