ye-logo.v1.2

Дезінформація у Франції та маніпуляції в Польщі: підбірка роспропаганди за кордоном

Суспільство 1568
Французи описали російську дезінформаційну кампанію
Французи описали російську дезінформаційну кампанію. Фото: ілюстративне tsn.ua

Російські фейки у польських соцмережах стають буденністю.

Франція є одним з ключових партнерів України. Тож не дивно, що російська пропагандистська машина намагається впливати на французьке суспільство за допомогою фейків та маніпуляцій.

Дезінформаційна кампанія у Франції

Одне з провідних французьких видань Le Monde цього тижня зробило великий матеріал про поширення російської дезінформації за кордоном.

Інформаційна кампанія, яку проводять проти Франції та інших європейських країн повторює аргументи та прийоми кремлівської пропаганди.

Цілеспрямована кампанія у Франції триває вже понад півроку. Операція базується на серії повторюваних розмов на такі теми, як біженці, економічна криза в багатьох європейських країнах і фейкові документи направлені проти українців. Ці робиться з метою послабити підтримку України.

“Україна та її президент Володимир Зеленський, як не дивно, є цілями переважної більшості контенту, який поширюється в рамках інформаційної кампанії. Незалежно від того, чи йдеться про напади на економіку країни, особистість її лідера чи звинувачення в корупції еліт, злочинах військових”, - відмічають французькі журналісти.

Одним із застосованих підходів є засудження втрат серед цивільного населення української армії. Наприклад, реклама у Франції неправдиво стверджує, що «українські війська» вбили «понад 13 000 мирних жителів з 2014 року». Текст, прикрашений фотомонтажем Зеленського за ґратами, супроводжується «відгуками» жителів Донбасу.

Інший сайт, TrueMaps, популярний завдяки проросійській німецькій інфлюенсерці Аліні Ліпп, рекламував матеріали російської інформаційної кампанії.

На ній сайті ретельно розроблену інтерактивну карту світу, яка нібито показує кількість дітей, загиблих і поранених на Донбасі внаслідок поставок зброї із Заходу, що є дезінформацією. Адже загибель жителів у Донецькій та Луганських областях, як і на решті території УКраїни сталось внаслідок збройної агресії рф.

Третій сайт, який рекламують росіяни в рамках дезінформаційної кампанії, має назву TribunalUkraine, багатьма мовами перераховує те, що нібито представлено як довгий список військових злочинів української армії.

Сюжет з російських позицій для французького каналу

Французький телеканал TF-1 показав репортаж, знятий на окупованій російськими військовими території України. У ньому не сказано, що росія є агресором у війні, пише Центр протидії дезінформації.

У сюжеті демонструються позиції російських військових. Вони коментують ситуацію з боєприпасами та дронами, а також розповідають, яким чином ці засоби ураження застосовуються проти ЗСУ.


Французький репортаж показав невдалий приклад «нейтральної журналістики», яка неможлива у цій війні, де чітко зрозуміло, хто є агресором і терористом.

“Таким чином, телеканал TF1 свідомо просуває наратив про «міць російської армії» та дискредитує Україну, показуючи, що можна в обхід українського законодавства знімати сюжети на стороні ворога”, - зазначають у ЦПД

Черговий фейк у Польщі

11 червня 2023 року у польському сегменті Facebook з’явився допис про те, що нібито українці осквернили пам’ятник «Борцям за польськість Опольської Сілезії». На відео, яке додається, видно, як жінки плетуть маскувальні сітки та пам’ятник, на якому звисає синьо-жовта стрічка. Пост викликав широкий інтерес користувачів Facebook, які висловили несхвалення перебування українців у Польщі.

Пост швидко набрав понад 1,4 тисячі лайків та 220 поширень. Відео в дописі переглянули понад 63 тисячі разів. Крім того, у коментарях ми знаходимо численні голоси людей, які висловлюють неприязнь до українського населення.

Фактчекери польського проєкту Demagog відмічають, що звинувачення, висунуті в описі аналізованого посту, є частиною дезінформаційного наративу Кремля, спрямованого на те, щоб викликати гнів на українців і таким чином відбити бажання поляків допомагати біженцям.

Пам’ятник «Борцям за польськість Опольської Сілезії», встановлений у 1970 році на площі Волношці в Ополі, символізує свободу та перемогу.

В реальності подія, яку видно на відео, організували польські волонтери, які плетуть маскувальні сітки, а потім передає їх українським військовим.

Як повідомляє організатор заходу у Facebook, метою мітингу було не протиставлення цінностям, які символізує пам’ятник, а висловлення «солідарності та глибокої дружби з Україною». Більше того, синьо-жовта стрічка на пам’ятнику, яка видніється на задньому плані, – це не прапор України, а прапор Опольського воєводства.

Таким чином, допис був маніпулятивним.

Тиждень тому сайт “Є” писав, що інший російський фейк в Польщі, що нібито українець побив підлітка у шкільному туалеті.

Маніпуляція про маскування танку під хату

“Детектор медіа” відмічають, що користувачі соцмереж, зокрема американського сегменту інстаграму, поширили відео, на якому будинок їде по полю, і додали напис: «Український танк використовує будинок як камуфляж». Автор публікації вважає, що на відео зафільмована нібито військова техніка, замаскована під українську хату. Це — маніпуляція.


Фактчекери визначили, що на відео не український танк, замаскований під будинок. Насправді це автомобіль, а саме «Запорожець», який ще у 2020 році сім’я з-під Дніпра перетворила на «будинок на колесах». Народні умільці прикрасили його петриківським розписом, а всередину поставили ікони та вишиті рушники. Зворотній пошук також показав, що відео датоване 2020 роком, сюжет зняв «34 телеканал». На публікації в інстаграмі з’явилася позначка «Неправдива інформація».

Нагадаємо, що дезінформаційні кампанії в країнах ЄС, США направлені на просування російських наративів та зменшення допомоги України, створення сумнівів, щодо успішності деокупації країни.

Важливим моментом протидії російським фейкам та маніпуляціям за кордоном є спілкування з іноземцями та представниками української діаспори з метою спростування основних російських наративів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую