ye-logo.v1.2

Фейки про результати саміту НАТО та маніпуляції про українських військових: підбірка тижня

Суспільство 1269
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: kanaldom.tv

Цього тижня росіяни активно постили фейки про саміт НАТО у Вільнюсі

Російські пропагандисти постійно намагаються дискредитувати українських військових. Іноді це відбувається за рахунок фейків, іноді за рахунок маніпуляцій.

Маніпуляції в новинах щодо військових та скоєння злочинів

Освітній портал “Нота Єнота” звернув увагу на те, як роспропаганда використовує кримінальні новини для дискредитації українських військових.

Проросійські медіа маніпулюють з будь-якою інформацією, щоб просунити меседж нібито українські військовослужбовці - вбивці і ґвалтівники.

Фактчекери навели приклад, як анонімний телеграм-канал публікує пост про те, що «военнослужащий майор» вранці викликав поліцію і заявив, що знайшов мертвими свою дружину і сина. Далі у пості кажуть, що одна із версій - що нібито він сам їх убив «по синьке ночью».

Інформація ні про військового, ні про обставини смерті не перевірена.

Далі цей пост з телеграм-каналу поширює пропагандистський російський ресурс, який вже видає трагедію за факт зі словами: «майор ВСУ расправілся со своєй сємьйой». А далі додають наратив, який різними способами намагаються розповсюдити в Україні, що нібито країну охопив цілий шквал вбивств, які скоїли військові.

Фактчекери намагались перевірити правдивість інформації.

Вони вияснили, що про цей факт, окрім сумнівних ресурсів, також написав УНІАН. З посиланням на їхнє джерело у правоохоронних органах, що це колишній військовий і пряма цитата: «він, начебто, комісований».

“Ця ж новина є, наприклад, у “Думської”, але без будь-якої прив‘язки до військовослужбовців. Лише факт, що на такій-то вулиці знайшли тіла жінки і її сина. «За інформацією поліції, на їхніх тілах немає зовнішніх ознак насильства» - пише Думська. Також надає коментар поліції: «Після їх розтину буде встановлена попередня причина смерті та попередня кваліфікація». Але для російської пропаганди це уже «вбивство, яке вчинив військовий і це відбувається постійно”, - відмічають фактчекери.

Фейк про касетні боєприпаси

Анонімні телеграм-канали та російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, повідомляють, що міністр оборони рф Сергій Шойгу заявив в інтерв’ю, що «в разі постачання США касетних боєприпасів Україні ЗС РФ будуть змушені використовувати аналогічні засоби ураження». Це — маніпуляція, адже російські війська використовували ці боєприпаси раніше.

Фактчекери Центру стратегічних комунікацій відзначили, що у травні 2022 року правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала звіт, у якому йдеться про те, що росіяни застосовують на території України щонайменше 6 видів касетних боєприпасів. Росія обстрілювала ними Харків, Суми, Запоріжжя та інші міста. 8 квітня 2022 року росіяни використали балістичну ракету «Точка-У» з касетною бойовою частиною та завдали нею удару по залізничному вокзалу Краматорська. Тоді загинуло 54 дорослих і 7 дітей.

У такий спосіб російські пропагандисти перекладають відповідальність за злочини Росії на Україну та виставляють себе постійною жертвою «агресії». Мовляв, Україна атакує першою, тож Росії доведеться застосовувати касетні боєприпаси у відповідь.

Черговий фейк про ППО

Саме спроба перекласти відповідальність - одна з причин поширення фейків про українське ППО.

Так, російські телеграм-канали активно поширюють фейк про те, що нібито під час повітряної тривоги в ніч із 12 на 13 липня у житловий будинок, який знаходиться у Дарницькому районі Києва, влучила українська ППО.


Доказів російські пропагандисти не наводять, але поширюють відео з пошкодженого будинку.

“Насправді, за даними КМВА, будинок було пошкоджено в результаті падіння уламків російського БпЛА Shahed-136/131, внаслідок чого осколкові поранення отримали дві людини”, - відзначають у Центрі протидії дезінформації.

Таким чином представники країни-агресора намагаються зняти з себе відповідальність за черговий теракт проти цивільного населення України та поширювати наратив, що зс рф не шкодять цивільному населенню.

Фейки про результати саміту НАТО у Вільнюсі

“Детектор медіа” відмічає, щол пропагандисти поширювали новини й маніпулювали інформаційними приводами, щоб збільшити недовіру України до партнерів.

12 липня у Вільнюсі закінчився дводенний саміт НАТО. На ньому було ухвалено пакет рішень із трьох елементів щодо України. Зокрема, союзники підтвердили, що Україна стане членом Альянсу, і погодились вилучити з процедури вступу вимогу про виконання Плану дій щодо членства (ПДЧ).

Але пропагандисти поширили кілька меседжів, щоб дискредитувати Пропагандисти не змогли оминути такий великий інфопривід. «Детектор медіа” відзначив основні меседжи пропагандистів.

Наприклад, такий, шо нібито “саміт став провальним для України”. На заяви західних лідерів на саміті російські пропагандисти реагували з криками «Провал!» та звинувачували в цьому Президента України Володимира Зеленського. Пропагандисти просували думку, що саміт Альянсу нічого не приніс Україні. Мовляв, у НАТО не пустили, нової зброї не дали.

Нагадаємо, що, хоча на саміті й не прозвучало конкретики щодо того, коли та за яким чітким планом Україна може приєднатися до НАТО, проте нашій державі дозволили оминути процедуру Плану дій щодо членства. Тобто теоретично прискорити вступ. Крім того, на саміті ухвалили Декларацію країн «великої сімки», де йдеться про гарантії безпеки для України, на що пропагандисти відреагували криками про «зовнішнє управління» та «здачу» України Заходу. Також ми отримали нові види зброї від низки країн-учасниць НАТО.

Ще онда теза пропагандистів: “Іноземна преса проігнорувала саміт”. Пропагандисти намагались показати, нібито іноземна преса проігнорувала саміт, а отже взагалі втомилась від теми України.

Але по факту тема саміту НАТО в іноземних медіа стала помітним інфоприводом. І про неї писали би, навіть якби там не говорили про Україну, оскільки це міжнародна зустріч найвищого рівня. Зокрема, про цей захід активно писали медіа як у США, так і в країнах Європи.

Також пропагандисти просувають фейк, що нібито “Зеленський лобіював на саміті введення військ Польщі та Литви до України, однак НАТО на це не погодилось”.

Під час саміту НАТО традиційний меседж пропагандистів про Польщу, яка нібито хоче захопити Україну, набув нового відтінку. Зокрема, вони лякали свої аудиторії ймовірним введенням польських та литовських військ до України. Мовляв, Зеленський вимагав цього в НАТО, але йому відмовили.

Це — чергова вигадка пропагандистів. По-перше, вони намагаються переконати прихильників росії в тому, що не лише росія — агресор. По-друге, наголосити на тому, що в Сил оборони України більше немає можливості протистояти росії, а також знецінити допомогу Польщі й Литви, які є одними з головних партнерів України.

Наступний дезінформаційний меседж, що нібито НАТО зменшує фінансування для України внаслідок «провального контрнаступу».

Пропагандисти стверджували, що західні лідери, чиїх імен вони так і не назвали, начебто заявили під час саміту НАТО, що планують скоротити розміри допомоги Україні. Мовляв, це результат «провального контрнаступу», що почався в лютому.

Це — фейк. Інформації про подібні заяви ані в українських, ані в іноземних медіа немає. Крім того, тема контрнаступу рідко звучала в офіційних виступах і публікаціях учасників саміту НАТО. Поширюючи такі фейки, їхні автори намагалися підірвати довіру українців до НАТО.

Це основні дезінформації, які поширювали російські пропагандисти щодо теми саміту.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую