FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
1 Липня, 2024

Як російська пропаганда використовує комп'ютерні ігри: добірка дезінформації за тиждень

Російська пропаганда продирається в світ відеоігор. Фото: ілюстративне detector.media

Для поширення російських наративів використовують платформу Discord і Steam.

Російські пропагандисти для поширення своїх наративів використовують традиційні медіа, соціальні мережі, фільми, пісні і навіть комп'ютерні ігри.

Пропаганда у світі комп'ютерних ігор

Російська пропаганда продирається в світ відеоігор. Такі ігри як Minecraft, World of Tanks і Roblox використовуються, як платформи для поширення наративів кремля, пов'язаних із війною росії проти Україні, пише паблік “По той бік новин”.


Так, у Minecraft російські гравці відтворили битву за українське місто Соледар і поділилися нею у найпопулярнішій соцмережі країни-агресора.

Як зазначає видання NYT у російській версії World of Tanks, багатокористувацької військової гри, було відтворено парад танків радянського союзу в москві в 1945 році. Крім того, в Roblox користувач створив контент до так званого дня росії, в якому показав «могутність» російських силовиків.

За даними фактчекерів, віртуальний світ цих ігор став простором, де гравці використовують символи, пов'язані з російськими військами, підтримують російські територіальні претензії (читай — бажання окупувати) та повторюють негативне зображення українців як нацистів, звинувачуючи Захід у розв'язанні війни.

Компанія Microsoft, власник гри Minecraft, визнала, що росія намагається проникнути в ігрові спільноти, щоб поширювати там свою пропаганду. Керівник групи аналізу загроз Microsoft зазначив, що російське воєнізоване угруповання «Вагнер» просуває "зловмисні ворожі наративи" на таких платформах, як Discord і Steam.

У цьому віртуальному світі гравці використовують такі символи, як літера "Z", що символізує російські війська, які вторглися в Україну, і підтримують нікчемні російські територіальні претензії до України. Вони також повторюють путінські спроби спаплюжити українців як нацистів, звинувачуючи Захід у війні.

У статті наголошується, що світ ігор є ефективною платформою для впливу на громадську думку, особливо серед молодого населення. Президент Microsoft Бред Сміт повідомив, що служба безпеки компанії виявила спроби росії проникнути в ігрові спільноти, але применшив їхнє значення, заявивши, що "публікація інформації десь" є неминучою.
Використання кремлем відеоігор демонструє його рішучість у досягненні політичних цілей за допомогою західних соціальних мереж і споживчих товарів, незважаючи на дипломатичну та економічну ізоляцію.

Фейк, що в Києві набирають людей для обману поляків

В польських медіа почали поширювати фейк, що нібито у Києві наймають людей зі знанням польської мови для обману поляків та заволодіння коштами за допомогою шахрайства.

Як пише “Україно-польська медіа платформа” польське видання Niezaleny Dziennik Polityczny вкотре опублікувало на своїх ресурсах інформацію з російських джерел. Цього разу йдеться про те, що у Києві нібито розпочали рекрутувати людей на роботу з метою обману поляків.

В оголошенні вказані умови роботи: «зручний графік, офіс близько до метро, безкоштовний обід та дружній персонал. Зарплата 500 доларів + відсоток від “продажу”.

Медійникам вдалося вийти на контакт з людиною, яка подається в оголошенні як HR-менеджер.

Спочатку фактчекери поцікавилися умовами такої «роботи» як зацікавлена особа, аби перевірити правдивість наявності вакансії. Як виявилося, даної вакансії не існує: HR-менеджер пояснила, що такої пропозиції не мають, людей зі знанням польської мови не шукають і підтвердила, що використано саме її паблік у Телеграмі.


Журналістам вдалося виявити, з якого оголошення створено фейкову інформацію.


Крім того, журналісти встановили першоджерело фейку - популярну російську групу у Телеграмі на 240 тисяч підписників.

Фейкова обкладинка журналу з Ольгою Харлан

Російські пропагандисти періодично поширює підроблені обкладинки французького тижневика Charlie Hebdo, щоб підкреслити той чи інший дезінформаційний наратив, пише видання "Стоп Фейк".

Наприклад, сайт “Є” писав, що проросійські телеграм-канали поширюють фейкову обкладинку французького журналу Charlie Hebdo, на якій Президент України Володимир Зеленський тримає загиблого з підводного човна «Титан», щоб той перерахував гроші на допомогу Україні.


Тепер ж користувачі соцмереж, а також російські ЗМІ поширюють новину про те, що тижневик Charlie Hebdo нібито розмістив на обкладинці ілюстрацію, присвячену нещодавній ситуації на чемпіонаті світу з фехтування в Мілані. Тоді українська шаблістка Ольга Харлан відмовилася потиснути руку суперниці з Росії, що програла, за що її спочатку дискваліфікували, а пізніше скасували дискваліфікацію, як і обов'язкове рукостискання спортсменів.

Пропагандисти пишуть, що, зобразивши Харлан у непривабливому вигляді, «тижневик висміяв її за такий вчинок».

Насправді це чергова підробка російської пропаганди. На офіційному сайті Charlie Hebdo можна побачити усі попередні випуски журналу. У архіві обкладинка, про яку повідомляють російські джерела, відсутня. Натомість журнал досить часто висміює президента рф, на що російські ЗМІ не звертають уваги. В акаунтах соціальних мереж журналу ілюстрація з Харлан також відсутня.

Російська пропаганда у Африці

Згідно з новим дослідженням Африканського центру стратегічних досліджень, наукової установи Міністерства оборони США, росія намагається підірвати демократію в понад двох десятках африканських країн, пише видання DW

Основними інструментами, які використовує Росія, є: політичне втручання, дезінформація та позаконституційні претензії на владу, показало дослідження, яке було оприлюднено минулого місяця. У деяких випадках ці засоби працюють.

На останній Генасамблеї ООН у лютому такі країни, як Ботсвана, Замбія та Туніс, проголосували за «справедливий і міцний» мир в Україні, тоді як Малі та Еритрея проголосували проти, а ще 15 африканських країн утрималися під час голосування.

Свою роль у цьому може зіграти вплив росії на африканські країни. Однією з ключових цілей росії є дипломатична легітимізація її війни в Україні.

«Росії справді потрібна Африка», — сказав DW науковий співробітник Африканського центру стратегічних досліджень Марк Дюрксен, особливо зараз, коли росія стикається з дедалі більшою міжнародною ізоляцією.

Ті африканські уряди, які не мають внутрішньої системи стримувань і противаг, створюють середовище, яке дозволяє росії впливати на континент. Вони часто самі ізольовані на міжнародному рівні і тому бажані партнери для рф.

«Навіть до війни в Україні ми бачили, як росія агресивно намагалася заручитися підтримкою своєї політики, часто тоді, коли вона суперечила політиц Європи, НАТО чи Північної Америки», — Джастін Аренштейн, генеральний директор найбільшої на африканському континенті громадської технологічної мережі Code for Африка, розповідає DW.

Важливу роль в африканських країнах відіграє військова участь рф. Найманці групи Вагнера діють у таких країнах, як Малі, Лівія та Центральноафриканська Республіка.

В обмін на свої послуги війська Вагнера отримують доступ до сировини, наприклад золота. Група Вагнера також відіграє певну роль у поширенні політичного впливу Кремля.

У Малі, наприклад, після 10 років допомоги у боротьбі з ісламістськими бойовиками Франція вивела свої сили, не досягнувши бажаного результату. Малі також попросила ООН вивести миротворчу місію MINUSMA. Малі чітко дистанціюється від колишніх колоніальних держав і натомість тісніше співпрацює з росією.

Росія використовує соціальні мережі для поширення значної частини своєї пропаганди та дезінформації. За словами Дюрксена, ця стратегія є особливо успішною в країнах, які не мають глибоких традицій незалежної та вільної преси. Ось приклад:

Група Вагнера є головним об'єктом кількох пропагандистських мультфільмів на континенті. Такі відео націлені на Малі, Буркіна-Фасо та Кот-д'Івуар. В одній зі сцен відео російські солдати воюють у Малі проти французьких зомбі, які символізують французьких солдатів. Зомбі кажуть, що вони демони президента Еммануеля Макрона і що Малі «це наша країна». На відео карикатура схожа на Макрона також говорить: «Франція відвоює Африку». Цей наратив про «неоколонізаторський» Захід часто використовується росією.

Крім того, росія платить африканським впливовим особам за поширення її пропаганди. Наприклад, Кемі Себа, франко-бенінська інфлюенсерка з понад 1 мільйоном підписників у Facebook, часто публікує антизахідний і проросійський контент. Відразу після вторгнення рф в Україну він заявив, що москва «намагається відвоювати російські землі».

Російські посольства також відіграють важливу роль у поширенні дезінформації, про що свідчить наступний приклад.

На початку липня посольство Росії в ПАР опублікувало нібито скріншот статті видання Politico під заголовком «20 000 000 життів заради свободи». Цей фейк раніше спростував сайт “Є”.

До цієї публікації посольство додало такий коментар: «(…) НАТО веде війну до останнього українця», звинувачуючи НАТО у війні рф в Україні. Уважніший розгляд і деякі дослідження показують, що знімок екрана підроблений; Politico ніколи не публікував цю статтю. Граматика та правопис англійської мови на підробленому скріншоті повні помилок, а логотип Politico на ймовірному скріншоті сфабрикований. Посольство рф в Південній Африці згодом видалило пост, але він уже мав понад 100 000 переглядів у Twitter.

На фоні роботи російської пропаганди думки багатьох африканців щодо війни в Україні розділилися. Однак, опитування, проведене в червні серед громадян Південної Африки, Кенії, Нігерії, Сенегалу, Уганди та Замбії, показує, що більшість вважають, що російське вторгнення в Україну суперечило принципам міжнародного права.


Але росіяни продовжують намагатись змінити думки багатьох країн на власну користь.