ye-logo.v1.2

Як у Хмельницькому ярмаркували виробники крафтової продукції (ФОТО)

Суспільство 2700
У Хмельницькому відбувся перший ярмарок від виробників крафтової продукції
У Хмельницькому відбувся перший ярмарок від виробників крафтової продукції. Фото: автора

Українці відкривають та розширюють власне виробництво під час війни.

Вчора, 12 серпня, у Хмельницькому пройшов ярмарок виробників крафтової продукції під назвою «Курс на незалежність». Впродовж всього дня у хмельничан та гостей міста була можливість придбати різноманітну продукцію від українських виробників. Натуральні солодощі, фрукти та овочі, сири та олійні вироби. А також прикраси, іграшки, інтер'єрні вироби і товари повсякденного вжитку.

«Курс на незалежність» - благодійний проєкт фонду «Повір у себе». Основна мета якого – надати підтримку українцям, які мають власну справу, але потребують додаткових коштів для її розвитку. На першому етапі проєкту, його учасниками стали підприємці різних форм власності з шести областей України. Друга хвиля подачі власних бізнес-планів запланована фондом на вересень поточного року.

Розвинути культуру споживання крафтової продукції

Олег Панфілов з Волочиська на ярмарку продає свіжу ягоду, джем з малини та збори для трав'яних чаїв. Виготовленням крафтового варення займається вже другий рік. Нещодавно чоловік висадив плантацію обліпихи, тож через два роки чекають на врожай, а також на сировину для особливого джему. Попит на його продукцію серед споживачів постійний, проте з великими мережами вони поки що не співпрацюють.

Олег Панфілов з Волочиська вже два роки виготовляє варення з ягоди, яку вирощує у себе в господі. Нещодавно фермер посадив плантацію обліпихи - планує урізноманітнити асортимент

Продаючи відвідувачам ярмарку ягоду, Олег Панфілов разом з тим продовжує ділитися своїми думками з приводу розвитку крафтового виробництва в Україні.

«Займатися виробництвом такої продукції іноді складно, бо у нас не розвинена культура її споживання. В Європі, наприклад, люди вже достатньо у собі сформували бажання купувати якіснішу продукцію для вжитку, та відходити від продукції масового виробництва. У нас тенденція до розвитку присутня, але для цього нам потрібно розвивати саме культуру споживання крафтової продукції».

На ярмарку відвідувачі мали змогу придбати різноманітну продукцію 

Для цього формування, за словами виробника, в першу чергу необхідна фінансова забезпеченість людей, щоб кожен міг дозволити собі купувати продукцію від крафтових господарств. Друга складова – постійно організовувати подібні ярмарки, де люди зможуть спробувати продукцію та безпосередньо поспілкуватися з виробником.

Бути відкритими та об'єднати зусилля

Розвиток крафтового виробництва в Україні неможливий без об'єднання зусиль, впевнений Роман Слободян, керівник фермерського господарства з Тернополя. Це, насамперед, про взаємодію та бажання гуртуватися навколо однієї цілі кількох маленьких підприємств.

Після початку повномасштабної війни та окупацією частини південного регіону нашої країни, підприємець вирішив вирощувати на Тернопільщині виноград.

На ярмарку продукція від фермерського господарства з Тернопільщини, яке почало вирощувати виноград з початком повномасштабного вторгнення

«Ми почали співпрацювати з виноградарем з Хмельниччини, який вирощує лозу вже понад 20 років, і навіть винайшов самостійно декілька селекційних сортів винограду. Перші чотири-п'ять років насадження будуть в Кам'янець-Подільському районі, - розповідає Роман Слободян. – Виноградники розбиті на кар'єрах коло гряди Медобори, яка йде хребтом від Кам'янеччини до Тернопільщини. Виноград сьогодні на ярмарку саме звідти. Паралельно ці сорти ми вирощуємо і на Тернопільщині».

Ягоду вирощують у співпраці з виноградарем з Хмельниччини

Окрім того, лозу це фермерське господарство має намір вирощувати в теплицях. На перший врожай чекають наступного року. Фермер розповідає, що такий метод дозволяє не використовувати додаткових агрозасобів для оброблення лози, а отже таку ягоду можливо їсти прямо з куща. Окрім органічності, тепличне вирощування винограду впливає на врожайність: на відкритому ґрунті це десять кілограм з куща, в теплиці – двадцять. І дозріває він швидше.
«Наш виноград не встигає доїжджати до кінцевого споживача, те, що ми наразі вирощуємо, у нас забирають «по дорозі до ринку». В більшості випадків у нас ягоду забирають посередники. Можливо, ми даємо нижчу ціну, але проблем з реалізацією у нас не виникає», - розповідає Роман Слободян.

«Чим більше таких заходів буде, тим більше будуть самі виробники відкриватися до співпраці. Ми, наприклад, відкриті до співпраці, - можемо надавати саджанці, проводити навчання для тих, хто хоче долучитися до цієї справи» - Роман Слободян

Вміти домовлятися, співпрацювати, бути відкритим один до одного, чесно конкурувати – це основні моменти, яким треба навчитися підприємцям України. Зокрема, саме такі події і створюють всі умови для знайомства та налагодження співпраці один з одним, вважає керівник фермерського господарства.

«Чим більше таких заходів буде, тим більше будуть самі виробники відкриватися до співпраці. Ми, наприклад, відкриті до співпраці, - можемо надавати саджанці, проводити навчання для тих, хто хоче долучитися до цієї справи. Тут ще потрібна підтримка та зацікавленість від держави. Зараз цей ярмарок фінансується за рахунок благодійної організації. І тут багато крафтовиків, які відкрили власні справи за цей військовий період завдяки її грантовій підтримці та фінансуванню. Саме ця підтримка дає нам зараз змогу пришвидшити процеси розвитку виробництва по всій Україні. І наповнити не тільки свій власний ринок, але й імпортувати продукцію».

Відкрити власну справу на новому місті

Вікторія Ружина разом із донькою переїхала з Херсону в квітні минулого року після окупації. Прихисток знайшли в Летичеві. В новому місті почали шукати можливість заробітку на життя, а вміння робити пастилу стало в нагоді. Виготовленням корисних солодощів Вікторія займалася кілька років ще в рідному Херсоні.

Вікторія Ружина разом із донькою переїхала з Херсону в квітні минулого року після окупації. В Летичеві відкрили власне виробництво з крафтових солодощів

«Хмельниччина – край ягідний та яблуневий, тому сировини для виготовлення корисного смаколику тут придостатньо, - розповідає майстриня. – Донька взяла на себе всі організаційні питання, а я – виробничі. Отримали кошти, запустили виробництво і потихеньку розвиваємо власну справу».

Відкриття власного крафтового виробництва стало можливим завдяки знайомству з однією з громадських організацій в Летичеві, розповідає донька Юлія Кацалап. Дівчина вирішила спробувати власні сили та подати написаний бізнес-план на отримання коштів для придбання необхідного обладнання.

Свою пастилу дівчата реалізують у кав'ярнях та маленьких магазинчиках у Летичеві, також відправляють інтернет-замовлення по всій Україні. Попитом серед місцевого населення їх продукція не користується, здебільшого люди впевнені, що не варто платити «такі гроші» за те, що в них валяється під деревом у вільному доступі. Проте на кількох проведених у місті майстеркласах Юлія Кацалап розповідає про пастилу як вдалий варіант переробки ягід та фруктів. Це необов'язково робити на продаж: корисні смаколики стануть у нагоді вам та вашим дітям, а також замінять класичне варення з додаванням великої кількості цукру.

На майстеркласах Юлія Кацалап розповідає про пастилу як вдалий варіант переробки ягід та фруктів: це необов'язково робити на продаж - корисні смаколики стануть у нагоді вам та вашим дітям

«Для цього вам потрібно мінімальне обладнання, бажання та розуміння рецептури, - розповідає херсончанка . - Навіть не потрібно в нас купляти, ви можете виготовляти це самостійно для своїх дітей. Молодь більше сприймає цю інформацію для себе, старші люди – ставляться з нерозумінням. Наприклад, навіть в Летичеві зараз важко знайти зелень, яку ми використовуємо для своєї пастили. Шпинат, рукола чи різноманітні листові овочі – цього ніхто не вирощує. Єдиний чоловік на все місто вирощує руколу – бо йому діти з Хмельницького підказали, що є запит на цю зелень. У всіх інших – кріп та петрушка. Тому площадок для розвитку у нас є дуже багато, було б бажання».

Разом на допомогу

Ярмарок «Курс на незалежність» проходив у сімейному форматі. Окрім того, що на ньому можна було продегустувати та придбати власну продукцію від виробників, у гостей заходу була можливість прийняти участь у майстеркласах, розважальних іграх з аніматорами та долучитися до збору коштів на лікування хмельничанина Юрія Кучера.

Майстерклас по виготовленню букету з садових квітів від хмельницької флористки Міли Главацької

Розважальна програма для дітей 

В липні цього року сапер отримав важкі мінно-вибухові травми, виконуючи бойове завдання по розмінуванню на звільненій Херсонщині. Всі зібрані кошти під час ярмарку – більше двадцяти п'яти тисяч гривень - волонтери передали брату Юрія Кучера.

Читайте також: «Війна ще не закінчилася»: в центрі Хмельницького розповідають про злочини росії проти журналістів

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую