ye-logo.v1.2

Зима не за горами: як Україна готується до викликів у сфері енергетики

Суспільство 3424
Скоро вже зима: чи готова Україна?
Скоро вже зима: чи готова Україна?. Фото: pixabay.com

За словами експертів, злочинна влада рф вивчає стан українських енергооб'єктів, будуючи підступні плани тероризувати цивільне населення України.

Українці добре пам'ятають минулу зиму, коли змушені були виживати без світла і тепла. Тоді, після підлих влучань рашистських безпілотників і ракет по електропідстанціях, тепло та гідро-електростанціях та інших об'єктах енергетики здригалися міста і села. Ми вчилися жити за графіком подачі світла, води, вивчали способи, як максимально зберегти тепло вдома, на роботі. В наш побут увійшли різні генератори, ми зрозуміли користь та ефект від енергозберігаючих світлодіодних лампочок, а особливо – акумуляторних… Цьогоріч у нас були весна і літо, щоб підготуватися до наступного осінньо-зимового періоду, утеплити приміщення, перевірити стан всіх необхідних пристроїв, запастися пальним. Адже енергетики попереджають: ця зима може бути ще складнішою.

Економія – актуальна

З 23 липня розвідка росії зосередила зусилля на вивченні стану об'єктів енергетичної інфраструктури України. Про це заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Вадим Скібіцький. За його словами, для цього російські війська використовують різні види розвідки, зокрема й космічну.

За інформацією Кабінету Міністрів, станом на 8 серпня в Україні:
- відремонтовано п'ять атомних блоків. Ремонтують ще чотири;
- відремонтовано та перебувають у ремонті 24 енергоблоки ТЕС (теплоелектростанцій). Це 62% від загальної кількості;
- відремонтовано 70% ТЕЦ (теплоелектроцентралей), ще 30% зараз у ремонті;
- відремонтовано та перебувають у ремонті 32 агрегати ГЕС (гідроелектростанцій), або 68% від запланованих до ремонту цього року;
- «Укренерго» виконала майже 80% робіт з ремонту магістральних мереж;
високовольтні підстанції вже відновлені до рівня довоєнного стану.

Імпорт електроенергії до України з Європи розпочався з початком 2023 року. До прикладу, за інформацією «Укренерго», 14 серпня її наша країна імпортувала зі Словаччини, Польщі та Молдови упродовж всієї доби з максимальною потужністю до 850 МВт в окремі години. Експорту немає.

З огляду на ситуацію, в «Укренерго» закликають громадян ощадливо споживати електроенергію:
- охолоджувати приміщення не нижче 23 градусів;
- вимкнути потужні електроприлади або користуватися ними по черзі;
- переносити користування електроприладами на ранкові або нічні години доби;
- вимикати світло, коли виходите з приміщення.

Щоб бути зі світлом

Кабінет Міністрів розширив сферу дії програми обміну ламп розжарювання на світлодіодні. «Тепер нею зможуть скористатися установи культури, органи соцзахисту, ОСББ, бібліотеки та музеї, спортивні організації та інші», – повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Слід зауважити, що LED-лампи використовують на 85% менше енергії, ніж лампи розжарювання, працюють у понад 20 разів довше і дозволяють заощадити до 20% на оплаті електрики. Тобто, заміна 50 мільйонів ламп дозволить заощадити до 1 ГВт електроенергії, що дає змогу розвантажити один ядерний реактор, зазначають фахівці.

Відтак, пересічні громадяни мають змогу суттєво економити енергоресурси як для себе, так і не навантажувати систему в цілому. Цю можливість отримали ще й установи, організації, різні державні й приватні структури.

Газ, нафта й вугілля

За прогнозами, вже до 2035 року Україна взагалі має відмовитися від вугілля. Про це сказав міністр енергетики Герман Галущенко: «Війна переконала: зміни в енергосистемі – це питання не лише екології, а й національної безпеки. І хоч енергетики роблять все можливе, щоб пережити цю зиму, – важливо не забувати про модернізацію».

За словами міністра, видобуток та закачування газу в українські підземні сховища відбуваються згідно з напрацьованим графіком. Україна навіть нарощує темпи видобутку. Станом на серпень у підземні сховища газу закачано понад 12,3 мільярда кубів блакитного палива. До речі, найбільші поклади газу містяться в Харківській, Полтавській та Львівській областях.

У 2023 році «Нафтогаз» планує збільшити видобуток газу на 8% порівняно з 2022 роком, зазначив голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов. Він повідомив, що кількість свердловин збільшено удвічі, до 88 штук. При цьому додатковий дебіт на одну свердловину вдалося збільшити у 1,5 раза – до 79 тисяч кубометрів газу на день.

За підсумками року, в Україні очікується зростання й видобутку нафти – на 6%. Про це повідомив генеральний директор ПАТ «Укрнафта» Сергій Корецький. Водночас робота видобувних та виробничих об'єктів повністю залежить від стабільної роботи енергосистеми України.

Директор Департаменту захисту критичної інфраструктури адміністрації Держспецзв'язку Андрій Чотчиков додав, що на випадок поновлення російських терористичних атак всі структури матимуть необхідний алгоритм дій.

Як кажуть у народі: сподівайся на краще, але готуйся до гіршого. Більшість українців, які не залишили країну і які пережили холоди попереднього сезону, вже добре знають, до чого слід готуватися. Звичайно, ми сподіваємося, що з того часу в Україні з'явилося більше потужних систем захисту від ракет та дронів, з якими нам допомагають союзники. За їхнього сприяння у нас є й сучасні потужні генератори, необхідні комплектуючі. Проте, знаючи підступність та ницість рашистів, ми продовжуємо готуватися до можливого важкого осіннього, зимово-весняного сезону.

Своєю чергою експерти переконані: навіть попри війну, в України є шанс створити модернову енергосистему, зібравши найкращі світові зразки і технології.

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую