ye-logo.v1.2

Як просувають антиукраїнські фейки на фоні конфлікту Ізраїлю та ХАМАС: добірка тижня

Суспільство 1870
Соцмережа Ілона Маска активно поширює пропаганду
Соцмережа Ілона Маска активно поширює пропаганду. Фото: ілюстративне worldcrunch.com

Один з головних фейків - продаж зброї ХАМАС.

Російська пропаганда продовжує використовувати конфлікт на Близькому Сході заради просування антиукраїнських наративів за кордоном.

Одним з головних фейків, які намагаються поширювати в соціальних мережах, в тому числі й серед мешканців Ізраїлю, це меседж, що Україна нібито продавала зброю бойовикам ХАМАС.

Фейковий сюжет ізраїльського видання

Так, користувачі у соціальних мережах почали розповсюджувати відеосюжет із символікою ізраїльського видання The Jerusalem Post, в якому йдеться про те, що відомий ізраїльський кондитер Аві Меламедсон нібито випік торт у формі шибениці, на якій висить Володимир Зеленський. У такий спосіб, як стверджується, кондитер висловив свій протест проти «корумпованого уряду України», який нібито озброював ХАМАС, пише видання "Стоп Фейк".


Фейк поширюється у соціальних мережах

У «відеосюжеті» також згадувалося, що відеозвернення Аві Меламедсона зі звинуваченнями України в незаконній торгівлі зброєю з бойовиками нібито підтримало багато користувачів мережі.

Насправді це черговий фейк російської пропаганди, мета якого –дискредитувати Україну та її керівництво в очах світової спільноти.

Відео, що шириться мережею, імітує дизайн відеороликів ізраїльського видання The Jerusalem Post – так, в лівому куті відео можна помітити логотип компанії. Однак ні на офіційному сайті, ні в соціальних мережах ізраїльської медіакомпанії такого сюжету немає.

У соціальних мережах Аві Меламедсона можна знайти його відеозвернення, фрагмент якого і було використано у відеосюжеті нібито The Jerusalem Post. Але в оригінальному відео йдеться зовсім не про Україну чи про неіснуючу контрабанду західною зброєю. У своєму відеозверненні кондитер говорить про мову ворожнечі, яку деякі блогери вживають щодо євреїв. Зловмисники свідомо використали фрагмент відео Аві Меламедсона, хибно заявивши, що кондитер нібито протестує проти «корумпованого уряду України».

Фейк про подяку Україні за зброю для ХАМАС

Центр протидії дезінформації відмічає, що проросійські телеграм-канали поширюють скріншоти статті французького видання RFI, у якій нібито Імам Великої паризької мечеті подякував Україні за зброю для нападу бойового угруповання ХАМАС на Ізраїль.


Як пишуть пропагандисти, зброя, яку надавали Україні для відбиття російської навали, була перепродана бойовикам ХАМАСу.

“Верифікувавши цю інформацію, Центр повідомляє, що вона фейкова, оскільки на ресурсах видання стаття з подібним змістом відсутня. Ця вигадка російської пропаганди є продовженням ворожої дезінформаційної кампанії під назвою «Українська зброя в руках ХАМАСу”, - зазначають у Центру протидії дезінформації.

За словами фактчекерів, цього фейку – дискредитувати Україну в очах західних партнерів, що в подальшому може призвести до зменшення військової допомоги.

Фейк про використання “зернової угоди” для передачі зброї

Видання “Детектор медіа” повідомляє, що пропагандисти у соціальних мережах стверджують, що Україна використала Чорноморську зернову ініціативу для контрабанди зброї. Зокрема, через «зерновий коридор» західна зброя нібито потрапляла до ХАМАСу. Це фейк.

Чорноморська зернова ініціатива (Ініціатива з безпечного транспортування зерна і харчових продуктів з українських портів) складається з двох угод, які є однією «зерновою угодою» — між Україною, ООН і Туреччиною та між Росією, ООН і Туреччиною. Згідно з нею, під егідою ООН у Стамбулі (Туреччина) було створено Спільний координаційний центр (СКЦ), що мав представників усіх сторін угоди. Команда інспекторів, включно з представниками Росії, від імені СКЦ перевіряла кожне судно «на предмет недозволеного вантажу та екіпажу на шляху в українські порти та назад». За весь період своєї роботи СКЦ жодного разу не повідомляв про те, що Україна нібито використовує Чорноморську зернову ініціативу для контрабанди зброї на Близький Схід або інші території.

Також станом на зараз немає підтверджень того, що бойовики ХАМАСу нібито використовують зброю, передану Україні в якості військової допомоги від західних країн. У Головному управлінні розвідки України звертають увагу на те, що російські спецслужби вже передали представникам ХАМАСу «трофейну зброю, виготовлену в США та країнах ЄС», тобто здобуту у боях. У відомстві наголошують, що її можуть використати проти України, звинувачуючи її у продажі західної зброї.

Поширення фейків про конфлікт на Близькому Сході

Європейський союз попередив, що може застосувати заходи проти мережі X (Twitter), оскільки у соцмережі масово розповсюджується дезінформацію про війну в Ізраїлі та Україні. Лист із таким попередженням направив єврокомісар Тьєррі Бретон власнику X (Twitter) Ілону Маску, пише видання “Без брехні”.

Через кілька годин після того, як озброєні бойовики Хамас із Сектора Гази увірвалися в Ізраїль, здійснивши наймасштабнішу атаку на країну за десятиліття, неперевірені фотографії та відео ракетних ударів з повітря, руйнування будівель і будинків та інші пости, що зображують військове насильство – в Ізраїлі та Газі – наповнили соцмережу.

Багато дописів просували старі зображення збройних конфліктів, видаючи їх за нові, і поширювалися анонімними обліковими записами з синіми галочками – сигналом про те, що вони придбали верифікацію за «преміальною» ціною підписки X.

Інші облікові записи видавали кадри з відеоігор за військові фото. Ультраправі експерти поширювали фальшиві висловлювання про конфлікт, які стали вірусними – це є загальною тактикою для збільшення залучення користувачів, йдеться у розслідуванні Bloomberg.


Варто зазначити, що після купівлі Ілоном Маском екс-Twitter послабив модерацію та контентну політику, наслідки чого стали очевидними під час поточної геополітичної кризи.

Так, значна частина фейків просувалася анонімними акаунтами із синьою галочкою. У «старому» Twitter цей знак служив орієнтиром якості, у новому став лише ознакою платної верифікації за вісім доларів на місяць. При цьому фактчекінг на платформі все більше віддається волонтерам через сервіс Community Notes.

Робити якомога більше постів без достатньої перевірки користувачів стимулює і програма шерингу рекламним прибутком, який X у липні ввів для акаунтів з великим охопленням.

«Вважаю, багато хто з них подивився на показники постів про війну в Україні в 2022 році і захотів повторити», – каже інтернет-дослідник в Atlantic Council Емерсон Брукінг.

«Справа в поведінці Маска на платформі – він вважає, що конспірологія – це нормально, і сам її поширює, а такі речі йдуть зверху вниз, – каже директор досліджень у Media Matters Кайла Гогарті. – Це був перший великий тест для X у «концепції Маска». І платформа його провалила».

Фейків про війну Ізраїлю з Хамасом було багато і на інших платформах, але на X вони перейшли в нову якість. Bloomberg наодить кілька прикладів, коли злісна дезінформація пробила ослаблені фільтри. Перший – відео, на якому нібито зображені палестинці, які вбивають єврейських поселенців у власних будинках. Його поширив малайзійський стрімер Ян Майлз Чонг, який особисто спілкується з Маском.

Перш ніж з'ясувалося, що на кадрах ізраїльські правоохоронці, ролик переглянули 12,7 мільйонів разів. X його не видалила, а лише помітила community note. Охоплення в сотні тисяч і мільйони отримали фейки про виділення США 8 мільярдів доларів військової допомоги Ізраїлю та бажання Талібану вступити в конфлікт.

Пост про зброю, нібито отриману Хамасом з України, переглянули 7 мільйонів разів, майже стільки ж – відео ураження ізраїльського вертольота з ПЗРК, взяте з гри Arma3.

Х заперечила, що ще в перші дні конфлікту позначила та видалила десятки тисяч постів із дезінформацією. Цим займалася окрема спецгрупа під керівництвом CEO Лінди Яккаріно, яка навіть скасувала виступ на технологічній конференції The Wall Street Journal.

Проте пропорція відмодерованих постів на X виявилася значно нижчою, ніж у Facebook, навіть із поправкою на розмір аудиторії – 8900 проти 415 тисяч на добу, зазначає WSJ. У 75 відсотків випадків на пост просто ставилася плашка NSFW (обмеження перегляду) без видалення.

Варто зазначити, що Ілон Маск неодноразово відзначався проросійськими заявами, а нещодавно опублікував мем про Володимира Зеленського.

Нагадаємо, вранці 7 жовтня палестинське ісламістське угруповання ХАМАС розпочало атаку на Ізраїль. Бойовики прорвалися до країни, одночасно завдаючи масованого ракетного удару. Вторгнення супроводжувалося масовими вбивствами мирного населення. В результаті цієї атаки загинули понад 1400 ізраїльтян, сотні людей бойовики захопили у заручники. Ізраїль офіційно оголосив стан війни та мобілізував 300 тисяч резервістів для відповіді на терористичну атаку і вторгнення ХАМАС та почав знищувати військові об'єкти цього руху.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую