ye-logo.v1.2

Як підготуватися до можливих днів без електрики - поради, які стануть в нагоді

Суспільство 3385
Сподіваємося, цьогорічна зима буде легшою від минулої. Проте готовими потрібно бути до будь-яких сценаріїв
Сподіваємося, цьогорічна зима буде легшою від минулої. Проте готовими потрібно бути до будь-яких сценаріїв

У домі чи квартирі доцільно мати альтернативні джерела електроенергії.

 Усі ми розуміємо, що можливі повторні атаки окупантів на енергосистему. Втім, уже й енергетики мають більше знань, й система протиповітряної оборони значно якісніша. Місцева влада та енергетичні компанії вже розробили графіки відключення електроенергії в регіонах України. Їх можуть застосовувати через можливі нові атаки росіян, якщо виникнуть проблеми з розподілом чи генерацією струму в Україні. Однак у кращому сценарії вони можливі в період пікових навантажень і не для всіх. Та все ж підготуватися до можливих блекаутів потрібно.

У домі чи квартирі необхідно мати альтернативні джерела електроенергії. Ідеальний варіант для локальної енергонезалежності – переносна зарядна станція. Портативні електростанції досить легкі – від 4 до 8 кілограмів, мають від 4 до 9 слотів для підключення (як правило – дві розетки, кілька USB, підкурювач, вбудований ліхтарик). Самі ж вони заряджаються від розетки або зарядного пристрою. Вартість портативної зарядної станції стартує від 4 тисяч гривень.

Для приватних будинків ідеальний вихід зі становища – переносні бензинові або дизельні генератори. Їхня мінімальна потужність вища за найкрутіші магазинні портативні електростанції. До хорошого генератора, який видає 3,6 кВт, можна підключити не лише комп'ютер чи ноутбук, а й мікрохвильову піч, електричну плиту і холодильник одночасно.

Якщо у вас індивідуальне опалення, просто під'єднати до котла акумулятор, наприклад автомобільний, не вийде, адже йому потрібен змінний струм 220 Вольт, а акумулятор дає 12 Вольт постійного. Тому для автономного живлення котла знадобиться спеціальний перетворювач напруги – інвертор. Важливо враховувати, що потрібна модель виключно з чистою синусоїдою. Потужність інвертора розраховується як сума пікових потужностей всіх приладів, що до нього підключаються. Ці дані можна подивитися в паспорті обладнання (інформація є в інтернеті) або отримати за допомогою спеціальних кліщів для вимірювання навантаження. Для всієї опалювальної системи приватного будинку потрібний інвертор потужністю до 2-3 кіловат. Для живлення будь-якого газового котла достатньо 600 кіловат, а для двоконтурного – взагалі до 150 кіловат. Ціна на такий прилад стартує від 2 тисяч гривень. Очевидно, що для електрокотлів потрібна більша потужність. Щоб котел працював без електроенергії, до інвертора потрібен ще акумулятор. Може бути звичайний гелевий, який досить довго тримає заряд. Для хорошої та безперебійної роботи котла також варто мати стабілізатор напруги. Інвертор підключається до акумулятора, а після цього в інвертор вмикається котел. Якщо є стабілізатор, то він вмикається в інвертор, а котел – у стабілізатор. Фахівці зазначають, що потрібно це все правильно підключити, відповідно до інструкції та правил техніки безпеки.

Щоб смартфони також були енергонезалежними, необхідно придбати для них портативні зарядні пристрої – повербанки (бажано по одному на кожного члена сім'ї). Їх можна заряджати від переносної зарядної станції.
Для швидкого приготування їжі бажано придбати портативну туристичну газову плитку, а до неї - балончики (одного вистачає приблизно на годину). Найбільшою небезпекою в їхньому використанні є ймовірність вибуху. Щоб цього уникнути, потрібно забезпечити приміщення хорошою вентиляцією, зберігати і використовувати балони в однакових умовах (переміщення балонів з низьких температур у високі призведе до розширення газів та як наслідок спричинить вибух).

Для безперебійного інтернету, кажуть спеціалісти, найнадійніший варіант –космічний зв'язок від Ілона Маска. У багатьох містах сусіди в складчину встановлюють у під'їздах Starlink. Користувацький термінал коштує близько 600 доларів, місячна абонентська плата – 75. Супутниковий модем може працювати від портативної електростанції мінімум десять годин, а сигнал Wi- Fi впевнено дістає на два-три поверхи вгору та вниз від місця встановлення модему.

На випадок, якщо блекаут затягнеться, вдома необхідно мати запас води (може припинитись водопостачання, якщо зупиниться насосно-компресорна станція), а також продуктів тривалого зберігання та швидкого приготування. А щоб не витрачати зайвий раз воду на миття кухонного посуду, краще придбати одноразовий посуд. Щоб продукти в морозилці розмерзалися не так швидко, треба заморозити в ній дві-три баклажки з водою.

У період блекауту в багатоповерхових будинках досить гостро виникає питання дотримання гігієни, адже для побутових потреб на людину необхідно на добу до 12 літрів води. Тож варто запастися технічною водою, набравши у різні ємності.

Не завадить мати вологі та сухі серветки, гель для рук, антисептичні засоби для очищення поверхонь та шкіри. Бажано запастися пакетиками одноразового сухого душу (для його використання достатньо лише 50 мл води).

Бажано тримати в гаманці готівку, адже банкомати, як і термінали в супермаркетах, можуть не працювати.

Не зайвими в сезон блекаутів будуть акумуляторні LED-лампи, ліхтарики із запасними батарейками, блок сірників та свічки. А щоб не залишитися без новин – купити радіо.

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую