ye-logo.v1.2

Пережити зиму: як безпечно зігрітися та запобігти пожежам в оселях

Суспільство 2780
За статистикою, в осінньо-зимовий період різко збільшується кількість пожеж
За статистикою, в осінньо-зимовий період різко збільшується кількість пожеж. Фото: з інтернету

З настанням холодів однією з основних причин пожеж у помешканнях людей є порушення правил безпеки при експлуатації пічного, газового чи електричного опалення.

Опалювальний сезон стартував. Саме в цей період різко збільшується кількість пожеж, які виникають у житловому секторі. 

На жаль, часто причиною біди стають самі люди, котрі нехтують елементарними правилами безпеки, користуючись різними приладами та пристосуваннями для обігріву помешкання.

Пічне опалення

За інформацією рятувальників, у житлових будинках, які мають пічне опалення, пожежі найчастіше відбуваються через перегрівання конструкції. Як наслідок – у цегляній кладці з'являються тріщини, а від них можуть затлітися речі.

«Червоний півень» нерідко «приходить» в результаті застосування при розпалюванні печей горючих і легкозаймистих рідин. Крім того, спричинити пожежу можуть жаринки, що випадають з топки або зольника. Тож дуже важливо перед початком опалювального сезону перевірити справність печі і димоходу, відремонтувати їх, замазати тріщини глиняно-пісочним розчином, побілити димову трубу на горищі і вище.

Якщо ви користуєтесь пічним опаленням, необхідно запам'ятати такі правила:

- перед початком, а також протягом усього опалювального сезону слід очищати димоходи та печі від сажі, щоб не сталось займання;

- біля кожної печі перед топковим отвором на підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5 на 0,7 метра;

- відстань від печі до стелажів, шаф та іншого обладнання повинна бути не менше ніж 0,7 метра, а від топкових отворів – не менше ніж 1,25 метра;

- усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, повинні бути заштукатурені й побілені;

- попіл та шлаки, що їх видаляють із топки, необхідно заливати водою та виносити в спеціально відведені місця.

Газове опалення

Якщо ви обігріваєте житло за допомогою блакитного палива, пам'ятайте, що під час сильного вітру не рекомендується користуватися газовими опалювальними приладами та колонками, які мають відвід продуктів згоряння в димоходи, оскільки є загроза виникнення зворотної тяги. Крім того, не варто використовувати для обігріву приміщень несертифіковані та саморобні нагрівальні прилади, газові кухонні плити. Не забувайте також доглядати за димарями, за прикладом, описаним вище.

Фахівці Державної служби з надзвичайних ситуацій попереджають, що під час використання пічного та газового опалення не можна:
* залишати печі, які топляться, без нагляду або доручати нагляд за ними дітям;
* користуватися печами, які мають тріщини;
* розміщувати паливо, інші горючі речовини та матеріали безпосередньо перед топковим отвором;
* сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;
* застосовувати для розпалювання печей легкозаймисті та горючі рідини;
* тримати дверцята топки печей відкритими під час горіння;
* зберігати у приміщенні запас палива, який перевищує добову потребу.
* закривати вентиляційні решітки і заклеювати кватирки в приміщенні, де встановлені газові прилади.

Нагадаємо, що перед запалюванням газового приладу слід відчинити вікно чи кватирку, опісля — перевірити наявність тяги у вентиляційному димовому каналі і лише після цього користуватися газовим приладом.

Самостійно перевірити тягу у димових і вентиляційних каналах можна, піднісши смужку тонкого паперу до димового чи вентиляційного каналу. Якщо папір втягується всередину, це означає, що тяга є. Якщо ж він не рухається, то тяги немає. Коли ж аркуш відхиляється у бік приміщення — є зворотна тяга. Вона може виникати під час відлиги, сильного вітру чи у спеку. Якщо тяги немає або вона зворотна, газові прилади слід вимкнути і негайно викликати спеціалістів. Загалом варто бодай раз на рік обстежувати й прочищати димові та вентиляційні системи.

Чадний газ

І в пічному (що працює на твердому паливі), і в газовому опаленні побічним продуктом горіння є чадний газ, який дуже небезпечний для людей та тварин. Чадний газ — надзвичайно токсична речовина. Він підступний тим, що не має ні кольору, ні запаху, легко змішується з повітрям, спричиняє тяжке отруєння і навіть смерть. Недарма його ще називають мовчазним вбивцею. Визначити концентрацію чадного газу в приміщенні неможливо без спеціальних приладів.

Медики констатують, що при легкій формі отруєння людина раптово відчуває запаморочення, головний біль, лоскіт у горлі, з'являються сухий кашель, неприємні відчуття в серці. При середньому ступені ураження можливе знепритомнення від кількох секунд до хвилини, порушення дихання. Характерною ознакою отруєння чадним газом на фоні блідості шкіри є поява червоних плям на обличчі, а частина людей ще розповідає про те, що відчували солодкуватий присмак у роті. Важкий ступінь — це багаторазове блювання, судоми, можлива кома, червоні плями з'являються по всьому тілу, також можливий синюшний колір шкіри.

До слова, найчутливіші до отруєння чадним газом діти, літні люди з хронічними недугами, а також вагітні, особливо у 2-му і 3-му триместрі. Страждають і тварини.

Серед першочергових дій при отруєнні чадним газом – вивести чи винести потерпілого з приміщення на свіже повітря і викликати швидку медичну допомогу.

Електроопалення

Грітися за допомогою електрики вважають за краще чимало українців. Хтось застосовує нічний тариф, щоб платити за тепло дешевше, а хтось просто не має вибору через відсутність газу. Звісно, у випадку блекауту ці споживачі матимуть серйозні клопоти. Проте, як і для всіх опалювальних пристроїв, і для електричних існують правила пожежної безпеки.
Для прикладу: нагрівальні частини електроприладів мають бути захищені від контакту з легкозаймистими матеріалами, а самі прилади встановлені на безпечній поверхні. Відстань від приладів електроопалення до горючих матеріалів і будівельних конструкцій повинна становити не менше ніж 0,25 м (якщо більша відстань не встановлена будівельними нормами або іншими нормативними документами).

Якщо електроприлад загорівся, не гасіть його водою, адже вода добре проводить електричний струм. Насамперед відключіть прилад від електроживлення (наприклад, викрутіть електропробки).

Цьогорічна зима, як і попередня, вочевидь, поставить перед українцями чимало викликів. Адже в країні триває війна, і рашисти вже починають атакувати нашу енергосистему. Експерти різняться в думках, прогнозуючи різні сценарії, - від критичних її руйнувань до потужної здатності відновлення. Проте й самі українці повинні робити все, щоб через власну недбалість та необережність не додавати роботи рятувальникам та іншим відповідним службам. Бережімо себе та своїх близьких.

Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую