ye-logo.v1.2

Відновити витік Південного Бугу: до програми навколишнього середовища Хмельниччини внесуть зміни

Суспільство 3991
Щоб почати відновлення річки, потрібно встановити, де насправді вона починається
Щоб почати відновлення річки, потрібно встановити, де насправді вона починається. Фото: з архіву редакції

В облраді розповіли про низку проблем, які практично знищують річку.

Хмельницька військова адміністрація має внести зміни до чинної програми захисту навколишнього середовища. Йдеться про створення покрокової інструкції щодо заходів з відновлення та збереження витоку Південного Бугу. Депутатський запит першого заступника голови облради Володимира Гончарука з такою вимогою підтримали на 18-ому пленарному засіданні Хмельницької облради.

Як розповів сайту «Є ye.ua» Володимир Гончарук, необхідність впровадження змін пов'язана з погіршенням стану навколишнього середовища навколо витоку Південного Бугу. Якщо не вжити ніяких дій, імовірно, у майбутньому це може призвести до пересихання річки.

«За поданням громадськості було створено робочу групу, яку я очолив. Ми детально розглянули проблему, їздили на місце. Було виявлено кілька проблем. По-перше, змінився стан навколишнього середовища: зменшилась кількість опадів, збільшилась середня температура. Це призводить до того, що надзвичайно інтенсивно відбувається випаровування. Отже, кількість штучно створених споруд і об'єктів вздовж по річці є надто великою.

Інша проблема: перші 6 кілометрів від каменю, який встановлений, до села Холодець, по документах не є річкою, а водовідвідним каналом. Коли у 1970 роках проходила меліорація, його просто викопали без дотримання водного кодексу. Відбувається величезна розораність землі. Туди спадають агропромислові відходи. Відбувається фактично знищення річки», - пояснює посадовець.

Камінь біля витоку Південного Бугу. Фото: wikimapia

Він акцентує на тому, що є необхідність встановити, де справді починається річка. Каже, що за історичними картами, витік був трішки вище по лінії села Холодець. Але не там де нині встановлений камінь. Відтак, програма, яку розроблятимуть в ОВА, має передбачати наукові дослідження. З них має стати достеменно відомо, де ж справді стартове джерело. І тільки після цього треба вже починати ревіталізацію річки. Однак, це не все, що має передбачати програма, додає Володимир Гончарук:

«Є необхідність у науковому висновку, що, можливо, прийдеться спускати якусь штучну водойму. Для того, щоб відновити природній цикл забору і спуску води. З'ясувати, яким чином робити закущення і заліснення прибережної смуги. Тому що зараз є багато ініціатив: давайте посадимо те, давайте інше. Насправді підхід має бути інакшим. Є певні визначені породи дерев, які повинні там бути, а є які не повинні, бо вони призведуть до погіршення стану річки. Крім того, звернулися до департаменту освіти, про те, щоб вони розробили положення конкурсу «Про збереження річки Південний Буг» серед освітніх закладів Хмельницької області».

Басейн річки Південний Буг. Зображення: Держкомітет водного господарства України

За словами першого заступника голови облради, про проведення наразі якихось робіт мова не йде, адже згідно з постановою №590 в період воєнного часу їхнє фінансування є неможливим. Вживати заходів планують після настання нашої Перемоги.

«Є обмеження воєнного часу. Наразі ми говоримо, що треба зробити. У будь-якому випадку ми «за» початок робіт після Перемоги, тому що річка Південний Буг важлива і для Хмельницького, і для всієї України. Тому що це єдина велика річка України, яка бере початок, протікає і впадає на території України», - зауважує посадовець.

Читайте також: Компанії трьох європейських країн розроблять План сталої мобільності Хмельницького: що він передбачає

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую