ye-logo.v1.2

Курси вбивць для дорослих та малих: як в тимчасово окупованому Севастополі готують операторів безпілотників для війни проти України

Суспільство 932
Курси практичної підготовки операторів БПЛА в «Севастопольському державному університеті»
Курси практичної підготовки операторів БПЛА в «Севастопольському державному університеті». Фото: з сайту «СДУ»

Розслідування журналістів інформаційної агенції «Центр журналістських розслідувань».

У тимчасово окупованому росією Севастополі, паралельно з накачуванням пропагандистами ненависті до України та брехні про «спеціальну воєнну операцію» (СВО), розкручується новий прибутковий бізнес. Патріотично заробляти на війні кинулися різні організації міста, відкривши курси з підготовки операторів безпілотників. Про це йдеться в розслідуванні журналістів інформаційної агенції «Центр журналістських розслідувань».

За планом російської окупаційної адміністрації, Севастополь має стати одним з регіонів, де до 2030 року будуть створені центри з розвитку безпілотних авіасистем. путін доручив створити їх в Нижньогородській, Рязанській, Самарській, Сахалінській, Томській та Тульській областях, а також в Башкортостані, Татарстані, Москві та Санкт-Петербурзі. Крім того, в росії планують відкрити до 500 освітніх центрів для навчання спеціалістів в галузі БПЛА. У грошовому еквіваленті російська «Стратегія розвитку безпілотної авіації» вимірюється сотнями мільярдів рублів.

Курси підготовки операторів безпілотних літальних апаратів (БПЛА) відкрилися в кількох навчальних закладах міста. Зокрема в Севастопольському державному університеті оволодіти професією дроновода пропонують за 32,5 тисячі рублів (орієнтовно 13 тисяч гривень) на курсах підвищення кваліфікації.

Позабюджетний підрозділ нахимівского училища організував курси для школярів віком від 8 до 17 років. Оволодіти «професією майбутнього» дітям пропонують за 5 місяців та 27,5 тисячі рублів (орієнтовно 11 тисяч гривень). «Програма орієнтована на школярів, які бажають вивчити сферу застосування безпілотних літальних апаратів та отримати практичні навички у складанні, пілотуванні, налаштуванні та програмуванні безпілотних літальних апаратів коптерного типу», – пишуть організатори курсів.

Робити з дітей операторів безпілотників взявся і «Морской инновационный центр» регіонального відділення громадсько-державного товариства ДОСААФ росії у Севастополі. І не просто взявся, а виграв конкурс Фонду президентських грантів рф. «Проєкт створить умови для систематичної підготовки операторів БПЛА та дозволить підвищити залученість молоді до наукової та технічної галузі», – так пафосно описані цілі «освітнього» проєкту на сайті грантів фонду путіна.

На проєкт «Юний оператор БПЛА» севастопольському ДОСААФу, який досі заробляв на діяльності автошколи, здачі в оренду приміщень на проспекті генерала Острякова, 15, та стрибках з парашутом, рф виділила майже шість мільйонів рублів, 2,5 мільйона з яких – із Фонду президентських грантів.

Проєкт реалізують у три етапи, починаючи зі створення майстерні і закінчуючи турніром з пілотування FPV-дронів. За п'ять місяців він має підготувати понад 400 дітей-операторів безпілотників віком від 11 до 16 років. Тобто приписну комісію вони проходитимуть, вже маючи сертифікат оператора дрона. Географією проєкту вказаний не тільки Севастополь, а й інші окуповані росією території України в Криму, Запорізькій, Луганській та Донецькій областях.

Відділення ДОСААФ росії у Севастополі, як і «Морской инновационный центр» та ще дві пов'язані організації, очолює громадянка України Шевчук Наталя Дададжонівна (адреса її реєстрації: Україна, м. Севастополь, вул. Богдана Хмельницького, 8, кв. 10). До окупації півострова вона була зареєстрована як фізособа-підприємець з основним видом діяльності у сфері фотографії. На посаду директорки окупаційної організації, що сприяє зміцненню обороноздатності росії, навчає цивільне населення тимчасово окупованих територій військово-обліковим спеціальностям та бере участь у мобілізаційних заходах, Наталя Шевчук була призначена у 2019 році. Тепер же до її обов'язків додалась і мілітаризація дітей та їхня підготовка до участі у війні проти України.

Приватний навчально-спортивний центр «Круг» з підмосковного міста Хімки, який раніше готував трактористів, водіїв навантажувачів, маломірних суден та квадроциклів, додав до списку своїх послуг і підготовку операторів безпілотників. Причому, також відкривши філію в Севастополі, який, схоже, медом окупантам-бізнесменам помазаний. «Круг» пропонує три види курсів: оператор БПЛА за 30 тисяч рублів, а також просунутіші (за 55 тисяч) – оператор БПЛА-аналітик та спеціаліст боротьби з дронами. Випускникам обіцяють видати свідоцтва державного зразка «Оператор наземних засобів управління БПЛА», які, як зазначається окремим пунктом, «приймаються росавіацією і військкоматом».

Готує операторів БПЛА й севастопольська філія Авіаційного навчального центру (АНЦ) імені льотчика-космонавта СРСР Ігоря Волка, розташованого у місті Калуга. Основним видом діяльності цього центру зазначені наукові дослідження, а серед інших – виробництво літальних апаратів. Фінансові справи АНЦ від заснування у 2016 році стояли на нулі й пішли вгору саме 2022 року. Заробляє він тепер і на навчанні дроноводів у окупованому Севастополі: курси операторів БПЛА наземних систем управління для цивільних коштують 35 тисяч рублів (орієнтовно 14 тисяч гривень). А військовослужбовців рф навчають безкоштовно. «Авіаційний навчальний центр імені льотчика-космонавта Ігоря Волка готує військовослужбовців на операторів безпілотних літальних апаратів. З лютого 2022 року додаткову освіту здобули понад 500 осіб. Курсанти центру працюють у зоні проведення спецоперації в Україні, виявляючи та знищуючи позиції ворога», – повідомляє телеканал НТС.

Севастопольська філія авіаційного центру із Калуги вказується за тією ж адресою, що й відділення ДОСААФ, – проспект генерала Острякова, 15. Однак вона не зареєстрована як юридична особа. В медіа керівником центру називають Дєніса Зацаріна. Однак на сайті калузького авіацентру Зацаріна Дєніса Александровіча вкажують як інструктора кримського філіалу.

В інтерв'ю севастопольському телеканалу НТС він розповів, що курс підготовки операторів БПЛА триває місяць. Щомісяця тут готують від 20 до 50 військових-дроноводів. «Це реальні бійці, у яких гостра необхідність навчитися, пройти підготовку для вміння нормально й якісно керувати дронами не тільки комерційними, типу DJI та Аutel, але й FPV-дронами. Як ми всі зрозуміли, це нова, сучасна, достатньо ефективна зброя для боротьби, скажімо так, з противником, з супостатами. От, власне кажучи, у нас курсанти цим і займаються, вони проходять навчання, знайомляться з технікою, вчаться збирати, настроювати дрони, підготовлювати їх до роботи, працювати з ретрансляторами», – сказав Зацарін.

38-річний Дєніс Зацарін – випускник Севастопольського державного університету. Свій індивідуальний податковий номер (263507973479) він отримав у Ставрополі, а у 2016-му спробував бути індивідуальним підприємцем у Севастополі. Однак, вочевидь, успіху не мав, бо вже за два роки припинив діяльність підприємця з торгівлі автозапчастинами та ремонту машин. З грудня 2022 року по лютий 2023-го значився директором ТОВ «Уран – ракетные космические технологии», зареєстрованого у Краснодарі.

Також вдалося ідентифікувати ще одного інструктора-колаборанта, який працює в севастопольській філії Авіаційного навчального центру і засвітився у пропагандистському відео. Це громадянин України, мешканець Севастополя Севостьянов Євген Олександрович (дата народження 03.09.1985). В російській юрисдикції з 2015 року зареєстрований як індивідуальний підприємець з основним видом діяльності роботи з покриття підлоги та облицювання стін.

Марина Пасюк, інформаційна агенція «Центр журналістських розслідувань».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую