ye-logo.v1.2

Фейки, які роспропропаганда поширює перед Новим Роком: добірка тижня

Суспільство 1202
Передноворічна добірка фейків
Передноворічна добірка фейків. Фото: slovoidilo.ua

"Укренерго" спростовує відключення електроенергії

Російська пропаганда напередодні Нового Року лякає українців відключеннями світла, цілодобовою комендантською годиною та повістками у “Дії”.

Фейк про відключення електроенергії

В соцмережах знову розповсюджується неправдива інформація про відключення електроенергії на свята.

Диспетчерський центр «Укренерго» не планує обмеження споживання в святкові дні, повідомили у пресслужбі компанії.

“В енергосистемі профіцит через знижене споживання. Цьому сприяє плюсова температура повітря. Також традиційно в вихідні дні споживання електроенергії нижче, ніж у робочі. Тому у «Укренерго» немає жодних підстав для введення графіків відключень енергоживлення”, - зазначили в “Укренерго”.

Цього разу фейки розповсюджуються через телеграм-канали, які сповіщають про рух російських ракет або дронів під час повітряних тривог.

“Вважаємо, що єдиною метою розповсюдження відвертої брехні про обмеження споживання є поширення панічних настроїв серед населення”, - підкреслили в “Укренерго”.

На офіційних сторінках «Укренерго» в Facebook та Інстаграм щодня публікують актуальну інформацію про стан енергосистеми.

Фейк про повістки в “Дії”

“Центр протидії дезінформації” спростовує публікації телеграм-каналів, які поширюють інформацію про те, що нібито у додатку «Дія» почали приходити електронні повістки.

Як доказ пропагандисти поширюють скриншоти, які виявились фейками.

В ЦПД підкреслюють, про те, що у «Дії» не буде електронних повісток, нещодавно повідомляв очільник Мінцифри Михайло Федоров.

Поширюючи подібні фейки, рашисти намагаються посіяти панічні настрої серед населення.

Раніше сайт “Є” ye.ua” писав, що 25 грудня на сайті Верховної Ради опублікували два законопроєкти з новими правилами мобілізації, підставами для звільнення зі служби й посиленням відповідальності за військові правопорушення. Зареєстрований документ передбачає можливість звільнитися за власним бажанням після 36 місяців безперервної служби, знижує призовний вік із 27 до 25 років, скасовує строкову службу й запроваджує обов'язкову базову військову підготовку з 18 років.

Також в проєкті закону є можливість розсилання повісток електронною поштою та суттєві обмеження прав чоловіків, які виїхали з України, якщо ті відмовляться стати на облік у консульських установах.

Однак, на даний момент, законопроекти не набули статусу закону, по-друге, навіть в цьому проєкті закону не передбачено надсилання повісток через застосунок “Дія”.

Фейк про цілодобову комендантську годину на свята

У соцмережах поширюють відео, де нібито в ефірі «ТСН» заявляють про введення комендантської години у деяких областях України. Нібито вона триватиме з 30 грудня 2023 року по 2 січня 2024 року. За її порушення передбачений штраф або арешт, а у відео використали начебто слова депутата ВРУ Миколи Тищенка, де він пояснює причини її введення.



Як зазначає видання “Вокс Чек”, це — відеофейк. «ТСН» не публікували подібне відео, а Микола Тищенко не коментував дану інформацію. Для створення відео використали штучний інтелект.

Під час перегляду відео помітно, що міміка ведучого не збігається зі словами, які він промовляє. Також на ютуб-каналі «ТСН» немає таких записів, а Микола Тищенко не робив подібних заяв. Про цілодобову комендантську годину не заявляли жодні представники центральної чи місцевої влади.

Фактчекери перевірили ролик на використання штучного інтелекту в інструменті AI Speech Classifier. Він встановлює, чи не застосували для створення відео ElevenLabs — програму, що дозволяє озвучити потрібний текст будь-яким голосом. Інструмент показав, що ймовірність використання програми становить 98%.
Також у кінці запису автори закликають перейти за посиланням у шапці профілю, що веде на анонімний новинний канал. У цьому випадку використали клікбейт — метод, в якому використовують «гучні», емоційні та неправдиві заголовки, які зазвичай не підтверджені жодними фактами. Мета клікбейтів — збільшити кількість аудиторії.

Фейк про придбання Зеленським вілли Геббельса

Один з останніх фейків цього року.

Так, фактчекери спростували Інформацію про нібито купівлю Президентом України Володимиром Зеленським вілли Йозефа Геббельса вартістю вісім мільйонів євро, пише видання “Укрінформ”.

Фейк поширювали в соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах.

“Згідно з договором про купівлю нерухомості, вілла була придбана компанією Film Heritage Inc, яка пов'язана з Зеленським", – йшлось у повідомленні.

Першоджерелом поширеного фейку виявилася нібито колишня співробітниця консалтингової компанії ВІМ Сабіна Мелс.

Встановити особу жінки та її належність до BIM фактчекерам нe вдалося, що ставить під сумнів існування такої людини.

Крім проросійських ресурсів, фейк про віллу поширило також нігерійське видання Independent і вебсайт OKV e.V., наповнення якого відповідає проросійській риториці.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую