ye-logo.v1.2

Фейкове опитування та дезінформація про повістки у Польщі: як працює роспропаганда за кордоном

Суспільство 1247
Чергова порція роспропаганди за кордоном
Чергова порція роспропаганди за кордоном. Фото: ілюстративне slovoidilo.ua

Агресор для просування фейків використовує дипломатичні установи.

Російська пропаганда активно використовує іноземних блогерів та експертів для просування власних тез за кордоном. Зазвичай, такі “експерти” раніше мали проблеми з законом.

Черговий “агент впливу” для західних медіа

В соціальних мережах та кремлівських медіа Алєксандра Меркуріса представляють то як грецького політолога, то як британського експерта з міжнародного права.

Одним з останніх заяв Меркуріса було, що нібито «збройні сили росії завдали катастрофічної шкоди системі ППО/ПРО України.

“Три нещодавні хвилі крилатих ракет та БПЛА вразили безліч цілей. Україна не зможе впоратися з наслідками, а Захід ніяк не спроможний їй допомогти, бо спустошив власні арсенали озброєнь”, - зазявляв Меркуріс, пише "Стоп Фейк".

Його завданням є просування тези, що “росія неодмінно переможе”.

Експерт Меркуріс він досить своєрідний: колишній британський адвокат, з ганьбою позбавлений статусу за обман клієнта і хибне звинувачення одного з високопосадовців у викраденні людини та шантажі.

Зараз він, як бачимо, перекваліфікувався на військового експерта. Що ж, порівняємо його оцінку з інформацією незалежного нідерландського військово-аналітичного проекту Oryx, який щодня оновлює зведення втрат техніки обох сторін російсько-української війни. Подивимося, що змінилося за останній місяць: зіставимо дані Oryx станом на 10 грудня 2023 року та 10 січня 2024 року.

Отже, за інформацією Oryx, «колосальні втрати» української ППО виглядають так: за місяць знищено два радянські ЗРК «Оса» та один пускозарядний пристрій 9А39М1 для радянського ЗРК «Бук-М1». Щодо інших позицій за останній місяць змін немає, як немає їх і в розділі «Радари та комунікаційне обладнання».

Фейк про повістки за кордоном

Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що нібито працівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки почали роздавати повістки українцям у Варшаві.

Як доказ пропагандисти поширюють відео, на якому чоловік у військовій формі нібито «виписує повістку» українцю.


Центр протидії дезінформації перевірив повідомлення у Посольстві України в Польщі.

Фактчекери встановили, що це відео є постановочним, отже інформація про роздачу повісток у Варшаві не відповідає дійсності. Крім того, в соціальних мережах поширювали фейк, що нібито на польсько-німецькому кордоні діють блокпости, на яких затримують потенційних українських призовників.

В дійсності блокпости не мають стосунку до України. Такі заходи безпеки пов'язані з напливом нелегальних мігрантів та діяльністю контрабандистів на кордоні країн ЄС.

Нагадаємо, 21 грудня 2023 року начальник Управління преси та інформації Міністерства оборони України Ілларіон Павлюк заявив, що «на порядку денному немає обговорення призову з-за кордону».

Фейк від російського МЗС

Російські дипломати активно працюють в поширенні дезінформації про Україну в різних країнах. Для просування антиукраїнських фейків російя використовує посольства та власне мзс. І ось чергова історія.

Міністерство закордонних справ країни-агресора Росії в X (колишній Twitter) опублікувало фейк про нібито «татуювання» президента України Володимира Зеленського, пише видання NV.


Акаунт МЗС РФ опублікував колаж фото, зроблених під час візиту британського прем'єр-міністра Ріші Сунака в Україну. На одному фото Зеленський стоїть між українським військовослужбовцем і Сунаком у лікарні, на другому Зеленський фотографує Сунака поруч із військовим. МЗС РФ спробувало «склеїти» дві фотографії та видати руку військового з татуюванням “Бога немає” на одному фото за руку Зеленського на іншому фото — при тому, що на першому Зеленський у кадрі стоїть навпроти військового з Сунаком і фотографує.

«Фотографія, варта тисячі слів: „Бога немає“, — каже татуювання. І справді, для нечестивого київського режиму, неонацистів та їхніх войовничих західних спонсорів немає нічого святого. Звідси піар-ходи на кістках, гоніння на православних, убивства журналістів тощо», — написало мзс рф у соцмережах.


Засновник Bellingcat Еліот Гіґґінс спростував російський фейк і зазначив, що «руки працюють не так».

Фейкове опитування

У соцмережах поширюють результати опитування нібито на сайті Євростату щодо того, чи готові громадяни Німеччини підтримати примусову екстрадицію українських біженців. У публікаціях повідомляють, що більшість опитаних підтримують такий крок.

Проте це — фейк, пише “Вокс Чек”. На сайті Євростату, на який посилаються пропагандисти, такої статистики немає.
Євростат — це статистичне бюро Європейського Союзу. На сайті бюро немає жодних згадок про подібне дослідження.

Пошук у вебархіві також не приніс результатів.


Ще одним доказом неправдивості інформації є те, що це «опитування» не згадувалося в жодному з провідних німецьких ЗМІ. На противагу, опитування Фонду Фрідріха Еберта показує, що 62% жителів Німеччини погоджуються, що країна повинна приймати біженців з України. Дослідження проводили у вересні 2023 року.

Підстав проводити опитування щодо ставлення до потенційної екстрадиції українців наразі також немає.

Мета російських пропагандистів — створити ілюзію, що світ втомився від українців та України загалом. У такий спосіб вони намагаються деморалізувати українських біженців за кордоном, стверджуючи, що вони нікому не потрібні та лише створюють проблеми там, куди приїжджають.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую