ye-logo.v1.2

Фейкова реклама 3-ї штурмової бригади та маніпуляції телеграм-каналів: добірка тижня

Суспільство 1322
Телеграм-канали нерідко поширюють дезфнформацію та маніпуляції заради збільшення підписників
Телеграм-канали нерідко поширюють дезфнформацію та маніпуляції заради збільшення підписників. Фото: slovoidilo.ua

У мережі поширюють нібито відео ефіру на телеканалі «Рада»

Російська пропаганда продовжує створювати фейки нібито про початок мобілізації українців за кордоном

Фейк про повістки у Німеччині

Посол України у Німеччині Олексій Макеєв оприлюднив фейкове звернення начебто від українського, яке російська пропаганда поширює серед українців у ФРН, пише “Лівий Берег”.

У документі йдеться про нібито прохання української сторони до німецького Міністерства закордонних справ надати "відомості про всіх повнолітніх чоловіків, які беруть участь у мітингах", які начебто відбуваються у Німеччині на підтримку української армії. Ці дані мають нібито передати військкоматам.


Макеєв зауважив, що документ пропагандисти написали з помилками і перейменували німецькій відомства абияк.
"Російське фейководство деталями, однак, не переймається. А їхня фабрика брехні - змістом. З недолугого фейку слідує, ніби ми просимо Німеччину надати нам відомості навіть не про українців, а взагалі про всіх повнолітніх чоловіків, що беруть участь у якихось там мітингах", - зазначив посол.

Він наголосив, що "ніякі такі відомості ми не збираємо та збирати не плануємо", бо "маємо важливіші завдання".
"А те, що росіяни бачать послідовне збільшення Німеччиною військової підтримки України й перелякано й неоковирно називають його «почастішанням акцій на підтримку армії України», все ж приємно", - додав Макеєв.

Маніпуляція про новий наступ на Київ

Освітній портал “По той бік новин” розповіли про маніпулятивну новину, яку поширили українські телеграм-канали з посиланням на інтерв'ю генерала Марченка.


«Росіяни знову нападуть на Київ у цьому році, вони зараз перегруповують сили, – генерал-майор Марченко», — таку маніпуляційну "новину" поширив Telegram-канал “Труха”.

Наводячи таку заяву, телеграм-канал посилається на ТСН, а ТСН у своєму матеріалі переказує інтерв'ю Дмитра Марченка. В результаті вийшов наглядний приклад «зіпсованого телефону».

Відповідаючи на питання Дмитра Гордона чи допускає генерал, що росіяни можуть піти на Київ знов, той відповів:

“Я припускаю все. Для цього в них є і сили, і засоби, і кількість. При цьому для них не проблема втратити 30-40 тисяч людей. Це для нас велика проблема. Для них це не проблема. Вони ж не рахують людей. Їм потрібна якась перемога, хоча б маленька. Вони зупинилися, вони втратили багато території і я скажу, що зараз не потрібно розслаблятися, бо вони відійшли назад непросто так. Просто так ніхто не відходить під час війни. Вони відійшли для того, щоб переоцінити обстановку, зробити якісь висновки, перегрупувати війська й знову піти. Тому ми маємо зробити все, щоб до цього підготуватися”.

Нагадаємо, що Київську область звільнили від російських окупантів 2 квітня 2022 року.

“На нашу думку, Дмитро Марченко дав обширну відповідь на запитання Гордона. Звичайно агресор має бажання захопити якнайбільше території нашої держави, і звичайно нам потрібно розглядати й готуватися до будь-яких сценаріїв. Однак, з відповіді генерала не випливає ствердне «росіяни знову нападуть на Київ цього року” - зазначають фактчекери.

Тож телеграм-канал поширив маніпуляцію заради клікбейтного заголовку та переходів.

Фейковий сюжет каналу “Рада”

У мережі поширюють нібито відео ефіру на телеканалі «Рада». Ведуча повідомляє про ухвалений закон №3386, що начебто почав діяти з 2 грудня 2023 року. Він передбачає можливість подати заявку на отримання 14 000 грн українцями, які не виїжджали за кордон жодного разу з початку повномасштабного вторгнення.

Утім, це відеофейк, пише видання “Вокс Чек”.Фрагмент сюжету телеканалу «Рада» згенеровано штучним інтелектом.
Закону №3386 не існує. Насправді за цим номером зареєстровано чотири документи.


Наприклад, проєкт закону, що мав би передбачати внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо строків розгляду окремих судових справ, однак його зняли з розгляду у 2021 році.

Інший проєкт закону, що мав би передбачати внесення змін до законодавства щодо повноважень президента. Проєкт подали у 2015 році, відкликали у 2019.

Для подачі «заявки» на допомогу, користувачам пропонують перейти за посиланням на закритий телеграм-канал. Це вказує на те, що підписників на цей канал набирають оманливим шляхом, а саме відео є клікбейтним.

Фактчекери знайшли оригінальне відео, опубліковане 28 листопада 2023 року, де йдеться про офіційний візит у Брюссель Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука.

Крім того, журналісти перевірили аудіо з цього відео інструментом AI Speech Classifier. Перевірка показала, що аудіо з 98 відсотків ймовірністю згенероване штучним інтелектом на сайті ElevenLabs. На самому відео помітні помилки в титрах, а міміка ведучої не завжди відповідає тексту, що озвучується.

Фейкова реклама 3-ї штурмової бригади


У телеграм-каналах поширили зображення, яке нібито є з інстаграм-акаунту 3-ї окремої штурмової бригади. На ній видно саморобний бонг - пристрій для куріння канабісу, з підписом "потягнеш?". Але таку рекламу військові не робили.

Видання “Детектор медіа” пише, що зображення було відредаговано, використовуючи одну з рекламних картинок 3-ї окремої штурмової бригади.

Фактчекери знайшли оригінальне зображення - це реклама тестового тижня штурмовика, який пропонує бригада. На ньому людина може пройти семиденний курс тренувань і зрозуміти, чи готова вона приєднатися до підрозділу. Пропагандисти взяли фото підрозділу з військовим та наклали на нього саморобний бонг. На це вказує те, що пристрій на фейковій картинці розташований поверх імені користувача Instagram, а з-під нього видно головний убір військового зверху та ремінно-плечову систему із магазинами ліворуч від картинки.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб спробувати дискредитувати ЗСУ та стигматизувати людей, що вживають марихуану. Мовляв, солдати не витримують, а тому вдаються до таких способів зняття стресу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую