ye-logo.v1.2

Де на Хмельниччині можна побачити драконів

Суспільство 655
До наших часів дракони дійшли не лише в легендах
До наших часів дракони дійшли не лише в легендах. Фото: колаж автора

Цих міфічних істот зображали на кахлях, в розписах кімнат та створювали оригінальні прикраси для будинків.

За Східним календарем 10 лютого настав рік дракона. У східних народів його вважають священним символом, який символізує удачу. А от в українській міфології, зокрема у наших казках та легендах, уявлення про драконів або ж зміїв гориничів, було зовсім іншим. Вони уособлювали руйнівні сили природи. Утім, дійшли до наших часів дракони не лише в легендах.

Тож де можна побачити справжніх давніх драконів у нас на Хмельниччині – у добірці сайту «Є ye.ua».

Дракон під дахом у Кам'янці-Подільському

Прогулюючись вуличками Старого міста у Кам'янці-Подільському потрапити на одного з драконів можна на П'ятницькій. Лишень варто дивитися трохи вгору, бо дракон причаївся під дахом. Таку цікаву родзинку тут має будинок № 9. Це історична пам'ятка, колишній будинок Руського магістрату, який тут був розташований в 1658-1670 роках аж до часу його скасування. А сьогодні тут розмістилися дирекція та відділи Національного історико-архітектурного заповідника «Кам'янець».

Утім, для більшості місцевих мешканців та туристів - це саме будинок під драконом.

Коли тут з'явився дракон – точно невідомо. Проте достеменно доведений факт, що він виконує функцію… водозливу. Коли дракона тут встановили - на жаль, відомостей бракує, але й досі водостік чудово справляється зі своєю функцією.

У Кам'янці-Подільському дракона можна побачити на вулиці П'ятницькій. Фото: з архіву редакції

Одна з версій, що водовідлив у вигляді дракона тут над тротуаром з'явився не випадково. Оскільки у давні часи будинки не нумерували, то їх розрізняли за символами, що зображувалися чи встановлювалися на головних фасадах чи порталах вхідних дверей. Отож, таким символом міг бути і кам'янецький дракон.

Міфічні дракони Меджибізького замку

А ще драконів можна побачити в Меджибізькому замку. Їх зображення тут є на кахлях, знайдених під час розкопок на території Державного історико-культурного заповідника «Межибіж». Знахідки датують XV-XVII століттями.

Свого часу в заповіднику організовували спеціальну виставку «Дракони Меджибізького замку» та розробляли для дітей спеціальні розмальовки із зображеннями меджибізьких драконів.

Кахлі з драконами – керамічні. Деякі з них покриті зеленою поливою або поліхромні. До Меджибізького замку їх колись привозили з-за кордону, аби прикрашати палац фортеці, зокрема каміни та печі. На кахлях є й відомий сюжет, де Юрій Змієборець вбиває дракона.

Меджибізького дракона знайшли у 2015 році під час розкопок. Фото: з архіву редакції

Одна з найяскравіших знахідок - зображення дракона на кахлі, покритій зеленою поливою. Знайшли цього меджибізького дракона під час досліджень у 2015 році.

Також є в колекції шматочки кахель, на яких простежується зображення єдинорога та міфічної істота - людина з двома хвостами.

На одній з кахель зображена сцена, у якій барс бореться з драконом. Фото: з архіву редакції

Ще одного дракона можна побачити на кахлі XIV-XV століття. Тут зображена сцена, у якій барс бореться з драконом. Кахлю також знайшли під час розкопок на території заповідника.

Дракони під куполом японської кімнати в Самчиках

А ще драконів можна побачити у Самчиках. Саме тут, у палаці на території Державного історико-культурного заповідника «Самчики», збереглася єдина в Україні збережена японська кімната. Точніше, в розписах є елементи як японської культури, так і китайської. І саме тут, на розписах під куполом кімнати, можна побачити аж чотирьох зелених драконів.

На розписах під куполом японської кімнати у Самчиках можна побачити аж чотирьох зелених драконів. Фото: з архіву редакції

Дракони в Самчиках, до речі, чотирипалі. За словами Богдана Пажимського, директора Державного історико-культурного заповідника «Самчики», усе тому що лише імператор мав право зображати дракона п'ятипалого і в золотому кольорі.

Дракони в Самчиках чотирипалі. Усе тому що лише імператор мав право зображати дракона п'ятипалого і в золотому кольорі. Фото: з архіву редакції

Чому цю кімнату називають японською? Передусім тому, що тут зображені два самураї періоду Едо (стара назва Токіо до 1867 року. Розписи, якими прикрашена кімната в ХІХ столітті, в радянський період поновлювалися. Тож оригінали, які мають вагому мистецьку вартість, нині під фарбою. Там, наприклад, де було сусальне золото, зараз бронза. Єдине, що в кімнаті досі оригінальне, це купол. Його лишень свого часу вкрили оліфою.

Читайте також: Шматочок трипільської тканини, якому 6 тисяч років, був знайдений на Хмельниччині

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую