ye-logo.v1.2

Дискредитація українців за кордоном: добірка фейків за тиждень

Суспільство 924
рф створює дезінформацію по всьому світу
рф створює дезінформацію по всьому світу. Фото: ілюстративне pixabay.com

В Польщі збільшилась кількість негативних публікацій про українців.

На фоні блокування кордону та експорту української агропродукції польськими фермерами, в мережі з'являються все більше дописів, які погіршують відношення між українцями та поляками.

Світлини зі зіпсованим зерном

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” поширює, що у польському сегменті інтернету шириться два десятки фотографій, на яких можна побачити зіпсовані зернові культури: там і проросле насіння соняшника, і лід у контейнерах, і запліснявіла кукурудза. В багатьох дописах стверджують, що саме таке зерно постачається з України в Польщу та інші країни Європи.


У коментарях окрім обурень на кшталт «отак Україна віддячує Польщі» та «Смачного нам від українців!», дописувачі розганяють цілі конспірологічні теорії про майбутні захворювання європейців та свідоме знищення Україною польського рільництва.

Фотографії в мережу завантажив у лютому 2024 року фермер Ойдан Хуберт, один із організаторів протестів на кордоні між Україною та Польщею. Зробив він це без будь-якого контексту і пояснення, хіба що написав, що "фото надіслані працівниками терміналу та водіями". Решту припущень зробили користувачі, які поширили його допис.
Фактчекери зазначають, що українське зерно в такому жахливому стані не поставляється.

Також про задовільний стан експортного зерна свідчать фото, на яких зафіксовані прикрі випадки, коли польські протестувальники свідомо розсипали його на землю. Якби все було так жахливо і Україна дійсно експортувала некондиційні зернові культури, то подібні фото ми бачили би не один раз у лютому 2024-го, а постійно протягом останніх двох років і не лише з Польщі.

"Польські перевіряючі інституції дуже якісно роблять свою роботу і дуже прискіпливо перевіряють українське зерно. Але й немає такого, щоб на якісне зерно вони казали, що воно погане. Однак, щойно знаходять хоч якусь маленьку невідповідність — відразу завертають", — розповів у інтерв'ю сайту про агробізнес latifundist засновник компанії «Агроойлтрейд» Сергій Орловський.


Цікаво, що публікаціям світлин зіпсованого українського зерна передували статті в польських медія про те, що протестувальники знайшли вагони з запліснявілою кукурудзою. Мовляв, вони стоять на перевантажувальному терміналі в Дорогуську. Тоді на подію відреагував заступник міністра сільського господарства Міхал Колодзейчак.
"Це скандал. По всій Польщі ширяться фотографії, і ми бачимо, що товар, який стоїть тут майже рік, запліснявів, хтось може його з'їсти. Ці 60 вагонів кукурудзи стоять з минулого року, з квітня, відколи було запроваджено ембарго. Фактично, у цього поїзда немає власника. Ніхто не хоче забирати його в Україну", — сказав Колодзейчак.

Імовірно, саме тут Хуберт і зробив вищезгадані фотографії.

Звичайно, якщо зерно майже рік лежить у вагонах, то вигляд у нього буде жахливий. Погодні умови ніхто не скасовував, а наявність льоду, іржі та «молодої зелені», яка пробивається крізь насіння, зайвий раз доводять, що товар покинули напризволяще давно.

Вірогідно власник не зміг розмитнити його і так воно стоїть у тих вагонах до тепер.
Фактчекери нагадують, що зараз активно в мережі поширюються фейки та дезінформація стосовно українців у Польщі і негативну інформацію потрібно перевіряти.

Крім того, фактчекери “По той бік новин” радять українцям донести цю публікацію до друзів в Польщі, щоб місцеві мешканці теж більш прискіпливо ставилися до інформації в мережі.

Фейк про виключення студента у США

Російські пропагандисти намагаються просувати конспірологічні теорії, а також тези, що проблеми зі свободою слова є в США, а не в рф.

Для просування таких тез використовують й фейки.



Так, у мережі поширюють інформацію, нібито у США студента виключили з університету Флориди через те, що він російською мовою публічно виконав пісню про владіміра путіна. У відео додають лист про відрахування.
Утім, це відеофейк. Аудіо у ролику змінене – в оригінальному відео чоловік виконує іншу пісню, до того ж не російською мовою. Лист про відрахування з університету підробили, пиге видання “Вокс Чек”.


За фразою «Did a brave thing at Campus Square today», що показана на відео, ми знайшли оригінальний ролик у тіктоці. У ньому чоловік виконує іншу пісню, не російською мовою, а відео не містить згадок про відрахування з університету.
У тегах до відео співак зокрема зазначив наступні: «South African singer», «University of Johannesburg» і «UJ student». Тобто найімовірніше він є студентом Йоганнесбурзького університету, що знаходиться у Південній Африці.

Окрім цього, у відео чоловік зазначив, що виконував пісню біля Campus Square. Пошук у Google Maps показав, що у місті Йоганнесбург є торговий центр із такою ж назвою. Зображення локації, показане у Google Maps, збігається з локацією на відео – на це вказують блакитна та чорна вивіски і надписи на них, чорний залізний паркан та наявність піску на вулиці.

Тобто про університет Флориди або виключення з нього через виконання пісні взагалі не йдеться. Для підробки листа про відрахування російські пропагандисти використали справжній лист про вступ до університету, який можна знайти у відкритих джерелах. Про це свідчать ідентичні підписи на обох документах.

Фейк про 40 смертей від вакцини Pfizer

У грузинських соціальних мережах та американському виданні The Chicago Chronicle поширюється фейк, який в Україні спростувували раніше, пише “Детектор медіа”.


У перший тиждень лютого українські користувачі соціальних мереж поширювали відео про начебто смерть 40 дітей в Україні внаслідок щеплення вакциною від Pfizer. На відео жінка, яка назвалася співробітницею київського офісу компанії Pfizer, стверджувала, що дітям в Україні вводять експериментальну вакцину під виглядом вакцини від грипу. Фактчекери звернулися до фармацевтичної компанії Pfizer, де заперечили, що героїня відео працює в них, а також не підтвердили інформацію із соцмереж.

«Співробітниця» київського офісу компанії Pfizer Анна Сахно стверджувала, що дітям в Україні вводять експериментальну вакцину як імунізацію від грипу без відома батьків та медичного персоналу. У відео жінка показує документи, які начебто демонструють, що під час другого етапу випробувань смертність серед вакцинованих склала 4–5%. Враховуючи, що вакциновано було понад 1 000 дітей, кількість смертей мала б становити щонайменше 40–50 дітей.

Однак компанія Pfizer на запит фактчекерів спростувала, що в них працює Анна Сахно. До того ж у Pfizer повідомили, що не проводять клінічних випробувань в Україні, які могли б призвести до смерті дітей. Головним джерелом твердження про смерть 40 дітей в Україні через експериментальну вакцинацію Pfizer є відео в тіктоку, де жінка в медичному одязі та з маскою на обличчі стверджує, що про це знає Міністерство охорони здоров'я України та навіть особисто президент Зеленський, які тісно співпрацюють з Pfizer, надаючи компанії всі необхідні дані з електронних реєстрів київських лікарень.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки України теж спростував цю інформацію як неправдиву.
Але цей фейк продовжують вже поширювати по мережі іншими мовами, зокрема, в Грузії та США.

Поширення такої інформації є частиною інформаційної війни, спрямованої на дискредитацію української влади та введення в оману громадськості, а також просування конспірологічних теорій.

Варто зазначити, що сотні груп в Facebook, які під час пандемії просували антивакцинаторські дописи, після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну почали поширювати російські тези.

Черговий фейк на тему ЛГБТ

Тема ЛГБТ і до війни експлуатувалася російською пропагандою для нагнітання ненависті до «колективного заходу», як чогось, що скривджує і потурає «православні цінності». Під час же повномасштабного вторгнення ця тема стала чи не одним із ключових тез російських пропагандистів, яку активно поширюють й у західних країнах.

Днями інформаційні роспропагандисти поширили черговий фейк на тему ЛГБТ в якому розказують про те, що мовляв у Європі з'явилася послуга реєстрації одностатевих шлюбів для українських чоловіків і військовослужбовців Збройних сил в тому ж складі, пише видання “Без Брехні”.


Для ілюстрації були використані нібито скріншоти з мережі Фейсбук. У нібито дописі у цій мережі повідомляється, що нібито українська організація Insight LGBTQ NGO відкрила нову послугу для українських військових – реєстрації одностатевих шлюбів у Європі. Мета – буцімто у разі загибелі одного із учасників шлюбую, інший може претендувати на майно та пільги першого.

Насправді Insight LGBTQ NGO – це реальна організація, яка займається допомогою представникам ЛГБТ спільноти. Проте ні на фейсбук сторінці організації, ні на її сайті подібних оголошень немає.

У коментарях фактчекерам в організації прокоментували, що така реклама – фейк: «Громадська організація «Інсайт» надає безоплатні юридичні консультації, в тому числі щодо країн, де можна укласти шлюб. Звертаємо увагу, що Україна поки не визнає одностатеві шлюби, отже, одностатеві шлюби, оформлені за кордоном, автоматично в країні не визнаються. Крім того, фактчекери встановили, що фотографії, які використані для ілюстрації фейкового оголошення у Фейсбук були поширені у соціальних мережах ще у 2021 році. До того ж, у самому оголошенні, яке поширили пропагандисти є ознаки чи некоректного перекладу, чи некоректного прямого написання слова «турбуєшся» – воно написано з м'яким знаком – це калькування з російської мови.

То ж можна констатувати, що подібний вкид про послугу реєстрації одностатевих шлюбів для військових – фейк, направлений на дискредитацію як ЛГБТ спільноти, так і українських військових.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую